Skokový pohár a Česká pojišťovna podporují rozvoj stavby parkurů v ČR

Skokový pohár a Česká pojišťovna podporují rozvoj stavby parkurů v ČR

Valná hromada Asociace Český skokový pohár schválila na rok 2013 záměr zajistit pro Skokový pohár České pojišťovny zahraniční stavitele parkurů. Cílem je dosažení kvality i úrovně kurzů jako na mezinárodních závodech standardní evropské úrovně.

Zdeněk Krpela a Jan Šíma v Martinicích pod taktovkou Eduarda Petroviče Zdeněk Krpela a Jan Šíma v Martinicích pod taktovkou Eduarda Petroviče

Již při prvním kole Skokového poháru České pojišťovny tak můžeme sledovat soutěžící na parkurech z dílny vyhlášeného chorvatského stavitele parkurů Eduarda Petroviče, který byl v minulosti autorem kurzů např. při pražském mistrovství Evropy juniorů a mladých jezdců v roce 2008, na CSI* Ptýrov 2008, v roce 2010 pak u nás stavěl při CSN v Hradištku a v posledních třech letech navrhoval parkury při CSIO-W v Bratislavě. To je však jen velmi malá část akcí, při nichž působil ve funkci „course designera“.

„V Opavě by se měli objevit např. stavitelé Sepp Maier a Peter Hornig z Německa, v Hořovicích se můžeme těšit na Huberta Kuttelwaschera z Rakouska, pro termín Velké ceny Litomyšle organizátoři jednají s Frankem Rothenbergerem, který má sice svůj program nabitý, ale zajistí jiného kvalitního stavitele. Již pro ptýrovské závody spojené s Velkou cenou Kolína dojednal účast významného německého stavitele kurzů Klause Holleho, jenž v těchto dnech např. navrhuje parkury v Hagenu. Při druhých závodech v Ptýrově a ještě před tím ve Strakonicích bychom se pak pravděpodobně měli potkat s Lukaszem Jankowskim z Polska,“ uvedl prezident Asociace Český skokový pohár – Jiří Skřivan.

Eduard Petrovič staví v Martinicích s úsměvemEduard Petrovič staví v Martinicích s úsměvem

Asociace ČSP se rovněž snaží do projektu stavitelů zapojit i oblastní výbory České jezdecké federace, aby spolufinancovali semináře se zahraničními staviteli parkurů v jednotlivých oblastech v rámci probíhajících kol SPČP v dané lokalitě, a aby tím docházelo současně ke školení kvalitních domácích stavitelů. Účast kvalitních odborníků ze zahraničí by tak měla být maximálně využita ve prospěch zvyšování kvality a rozvoje parkurového sportu na všech úrovních. Většina oblastí tuto iniciativu uvítala a zapojuje se do příprav těchto seminářů, což se již v současnosti děje v Martinicích.

„S vědomím toho, že kvalitní stavitelé parkurů ze zahraničí mají již nasmlouvané poměrně nabité programy na letošní sezonu a není tedy jednoduché do České republiky zajistit jejich účast, ustanovila Asociace Český skokový pohár podmínku pro pořadatele. Kdo nebude z jakýchkoliv důvodů schopen zajistit účast zahraničního stavitele parkuru, nebude mít možnost čerpat speciální dotaci získanou pro tento účel od generálního partnera Skokového poháru České pojišťovny, která se pohybuje v řádu několika desítek tisíc korun a měla by pokrývat podstatnou část nákladů s tím spojených,“ prozradil Jiří Skřivan.