Skokovou část ZJP 2018 otevřou v únoru Královice

Skokovou část ZJP 2018 otevřou v únoru Královice

I v letošním roce zpestří zimní měsíce seriál závodů Zimní jezdecký pohár České jezdecké federace, při němž se bude soutěžit tradičně ve dvou disciplínách. Skoková část zahájí tentokrát v Královicích u Slaného, a to v sobotu 3. února 2018.

Ilustrační fotografie: Josef Malinovský

Pro parkurové jezdce je připraveno celkem pět kvalifikačních kol. Ty proběhnou ve třech různých halách během února a března. Finále se opět uskuteční v rámci Jezdeckého festivalu na výstavišti v Lysé nad Labem, který se bude konat ve dnech 21. až 25. března.

Zatímco vozatajové začínají již na konci ledna, pro skokové jezdce bude připraveno první kolo na začátku února. Start zimní skokové sezony proběhne v Královicích u Slaného v sobotu 3. února. Připraveno bude celkem sedm soutěží. Pořadatel nezapomněl ani na soutěže pro jezdce na pony, a tak se hned v úvodu dne budou moci děti na pony představit v soutěžích stupně ZP a ZLP. Vyšší pony soutěž je navíc poprvé zařazena do seriálu Zimní jezdecký pohár ČJF 2018. Vítěz dané soutěže si připíše do seriálového žebříčku 20 bodů, každý níže umístěný pak získá o jeden bod méně.

Jezdci na velkých koních si budou moci vybírat v Královicích z pěti soutěží, a to již od stupňované obtížnosti do 100 centimetrů. Následovat bude parkur stupně Z (100 cm) s následným rozeskakováním a poté přijde na řadu stupňovaná obtížnost, tentokrát do 110 centimetrů.

Poslední dvě skokové zkoušky závodního dne budou bodované do letošního ročníku Zimního jezdeckého poháru ČJF. V tzv. malé túře na úrovni stupně L* s parkurem 115 centimetrů vysokém se o vítězi rozhodne v následném rozeskakování. Vrcholná soutěž tzv. velké túry na parkuru stupně S*(125 cm) se pojede s finále. Počet postupujících dvojic bude závislý na počtu startujících v základním kole a bude stanoven hlavním rozhodčím po prezentaci jezdců.

Letos poprvé bude tuto zimní sérii otevírat kvalifikační kolo v moderním areálu Královický dvůr nedaleko Slaného, který v nedávné době vybudoval novou jezdeckou halu, jež bude sloužit k přípravě soutěžících. V předešlých letech se o úvod postarala vždy hala v Hradištku u Sadské. Tam se tentokrát bude závodit při druhé a pátém kole. V rámci třetího se jezdci opět vrátí do Královic a čtvrté kolo se odehraje v areálu Zemského hřebčince Tlumačov. Na toto místo se zimní série podívá poprvé, a to nejen ve skocích, ale i ve spřežení. Organizátoři při této příležitosti vybavili krytou jezdeckou halu v Tlumačově novým zázemím pro rozhodčí a technický personál, ale i buňku na občerstvení pro diváky. V závěru roku 2017 halu nechali natřít, opravit elektrorozvody, vnitřní omítky a podlahu sektoru pro diváky.

Zimní Jezdecký pohár ČJF v parkurovém skákání bude mít v sezoně 2018 ještě jednu novinku. V seriálových soutěžích na úrovni stupně L* budou pro první tři jezdce ve věku 15 až 18 let připraveny speciální věcné ceny od společnosti Chatenet Automobile CZ s.r.o. Pro nejlepšího jezdce v uvedeném věkovém rozmezí ve finále celé série bude připraven automobil Chatenet SVZ na půl roku k bezplatnému pronájmu!

Podrobné informace o seriálu Zimního Jezdeckého poháru ČJF najdete na webu www.jezdeckypohar.cz, kde je např. odkaz na oficiální rozpis zmiňovaných zahajovacích závodů, ale také kompletní termínová listina ostatních mítinků.

O královický Zimní jezdecký pohár je velký zájem

V sobotu 3. února se v Královicích u Slaného odehraje druhý závod Zimního jezdeckého poháru České jezdecké federace. Po zahajovacím mítinku v Hradištku u Sadské, v němž sbírali body vozatajové, se do Královického dvora sjedou parkuroví jezdci.

O účast na prvních oficiálních halových parkurových závodech sezony 2018 pod hlavičkou České jezdecké federace je mezi jezdci velký zájem. Do všech vypsaných úrovní obtížnosti je přihlášeno v součtu již přes sto padesát dvojic!

Dvě úvodní soutěže budou věnované nejmenším jezdcům na pony, pro něž je premiérově v rámci zimní série vypsaná bodovaná túra. Ta vyvrcholí, stejně jako seriálové soutěže velkých koní, v březnu při Jezdeckém festivalu na výstavišti v Lysé nad Labem. Jak do obtížnosti ZP, tak do ZLP, jež je právě oním pohárovým kláním, je nahlášeno bezmála dvacet účastníků.

Následovat budou tři parkury, které se do poháru nezapočítávají. Podle počtu zájemců však lze soudit, že jejich konání jezdci v rámci zimní přípravy rozhodně uvítali. Soutěže stupně Z (100 cm) a se stupňovanou obtížností s překážkami do 110 cm nalákaly dokonce více než třicítku startujících.

Vrcholem sportovního programu se stanou dvě soutěže v podobě Malé a Velké túry Zimního jezdeckého poháru ČJF. Mála túra bude postavená jako soutěž s návazným rozeskakováním, jejíž překážky dosáhnou výšky 115 cm. Na start se postaví téměř třicítka dvojic. Mezi účastníky nebude chybět Jan Studnička, Markéta Miková, Denisa Vegrichtová či Jan Štětina. Ten bude zároveň obhajovat prvenství v nejvyšší túře na úrovni stupně S*, jehož v královické hale dosáhl při pohárovém klání v roce 2017. Soutěž s překážkami do 125 cm je vrcholem celého mítinku a Janu Štětinovi, jenž má nahlášené koně Gylorda S, Guuse S a Contharga S, budou konkurovat např. Filip Doležal, Denisa Vegrichtová, Václav Studnička nebo Adéla Půlpánová. Účastníky Velké túry čeká parkur s finále. Počet postupujících bude stanoven hlavním rozhodčím po prezentaci, ale dá se předpokládat, že by se mělo jednat o nejlepší desítku ze základní části soutěže.

Uzávěrka přihlášek je až 2. února, takže případní další zájemci, kteří by chtěli v Královicích nadcházející víkend startovat, mají ještě šanci!

Podle předběžného časového harmonogramu odstartuje první soutěž pro pony již v 8.00 hodin. Další soutěže pak budou následovat.