Skijöring aneb Jak si zpestřit zimu

Skijöring aneb Jak si zpestřit zimu

Většina koní má v období sněhové nadílky volno, ne každý má k dispozici halu a venkovní jízdárny bývají v této době nepoužitelné, tak zbývají jen vyjížďky. My bohužel patříme k těm, kteří halu k dispozici nemají. Nehodlali jsme se ale smířit s tím, že napadne sníh a tím končí veškerá práce.

Napadlo nás spojit práci se zábavou – tahání sáňkaře/lyžaře. S koňmi jsme sice nikdy nic podobného nezkoušeli, ale všechno je někdy poprvé. Vymysleli jsme tedy něco jako provizorní postroj, zatím i se sedlem a jezdcem na zádech. Po první zkoušce postroje jsme ještě vychytali pár detailů a mohli jsme vyrazit. Šli jsme na to opravdu opatrně, přeci jen koně nebyli zvyklí mít cokoliv za sebou a už vůbec ne něco táhnout. Koníci zaváleli, tvářili se jako profíci lyžař jim vůbec nedělal žádné problémy. Tak jsme zkusili cval. Pro lyžaře to je opravdu úžasný zážitek a doporučuji milovníkům adrenalinu. Tato činnost očividně také bavila i koně, minimálně ji vykonávali bez jakéhokoliv kladení odporu.

Nevýhodou bylo, že člověk musel mít vždy jezdce a lyžaře, což se ne vždy povedlo sehnat. Později jsme tedy vymysleli postroj, kde už není potřeba jezdce a lyžař si povede koně sám. Naštěstí pro nás byl po ruce starý poprsní postroj, ze kterého jsme za pomocí pár lan dokázali utvořit docela slušný postroj pro naše účely. Pro tento způsob se více něž lyže hodí obyčejné sáňky. Přeci jen je o dost těžší vymyslet takové uchycení pro lyžaře, aby se mohl v případě nouze rychle odpojit. U sáněk je toto mnohem jednoduší.
Po tom, co jsme vyzkoušeli sáňkování za koněm jsme na lyžování zapoměli a už jezdíme pouze na sánkách. Člověk si vystačí sám, koně si sám ovládá a to je teprve zážitek. Ovšem pro tento druh práce je už potřeba aby byl koník alespoň minimálně zaučen v práci na dvou otěžích. Při tomto druhu práce s vašim koněm musí být bezpečnost vždy na prvním místě, ať už se jedná o bezpečnsost vaši, nebo vašeho koně. Sáňkař/lyžař by měl být od koně vždy v dostatečné vzdálenosti, aby se nemohlo stát že vás kůň nakopne. Pro lyžaře/sáňkaře jsou také velice vhodné brýle, koním z kopyt lítají nášlapy což může být dost nebezpečné a v neposlední řadě by jste neměli zapomínat na helmu. Pro bezpečnost koně by měli být všechny popruhy zabezpečené tak, aby se nemohlo stát že se koni zamotají do nohou. A určitě by měli být udělány z takového materiálu, aby koně nikde neodíraly.
Pro představu přikládám video z mé tvorby 😉

 

http://www.youtube.com/watch?v=Vcl6COALQVg

 


Uživatelské blogy nejsou redakčně upravovány.