Sir Sun vítězem Ceny Města Karlovy Vary

Sir Sun vítězem Ceny Města Karlovy Vary

Karlovarští dostihoví příznivci si po dvoutýdenní přestávce opět užili kvalitní podívané. Páté dostihové odpoledne v neděli na Hipodromu Holoubek nabídlo za přítomnosti horkého slunečného počasí sedmibodový rovinový program s dvojicí testů první kategorie. Nepočetná, ale kvalitní sestava tříletých a starších středotraťařů se sešla v tradiční 89. Ceně Města Karlovy Vary.

Jako ústřední dostih byla uváděná již při slavnostním zahajovacím mítinku v roce 1899 a desítky let nosí přívlastek Memoriál Josefa Dolejšího jako památka na karlovarského rodáka a žokeje z 80. let minulého století. Čestné ceny u cílové podkovy tradičně předávala jeho manželka, paní Alena.

Pozornost byla upřena na vítěze Českého i slovenského derby z roku 2015 Touch Of Geniuse, ten ale stačil na čtvrté místo.

Nedávný vítěz karlovarského dvojkového testu a loni čtvrtý v Ceně Města Karlovy Vary Sir Sun ukázal, že stále drží formu a po boji o půl délky zvítězil před zástupcem tříletého ročníku Cape Freedomem. Třetí pozici uhájil Montjeu Third, který se staral o tempo dostihu.

Sir Sun (růžový dres a bílá čapka)

Neúspěch v obou letošních ex-federálních vrcholech sezóny  odčinil ziskem dotace za páté místo červnový premiant Starohájského kritéria Thisisthekey.

Skromné pole pěti koní se sešlo v jedničkové 10. Velké ceně BBAG. Ve dvoukilometrovém dostihu vyhrazenému zahraničním nákupům zmiňované dražební společnosti poměřili síly dva letošní derbisté Oriental Glory a Forever Dry. V Českém i Slovenském derby sice doběhli mimo dotovaná místa, tentokrát doběhli podle papírových předpokladů. Prvně jmenovaný skončil třetí, bělouš trenéra Josefa Váni Forever Dry se dočkal svého premiérového triumfu.

Do boje o vítězství se zapojil dodatečně dohlášený Galis a druhým místem potvrdil, že se na karlovarské dráze velmi líbí a daří.

Mezinárodní příchuť měl Memoriál Jiřího Chaloupky, který spadal do seriálu Mistrovství amatérských jezdkyň Fegentri. Zúčastnilo se ho pět českých a pět zahraničních amazonek (Švýcarsko, Německo, Belgie, Norsko, Francie). Čestné ceny  přebírala i z rukou Václava Chaloupky Švýcarka Naomi Heller, která do cíle po desetiměsíční přestávce dovedla na první pozici hnědku Like A Trinity.

Like A Trinity

V úvodním dostihu dosáhl na čtvrté prvenství v řadě výjimečný Linngar, který sbírá úspěchy jak na rovinách, tak na překážkách.

Linngar

Ve všech dostizích viděli diváci pohledné a napínavé boje až na cílovou pásku. Jen jednou zněl výrok jistě dvě délky, v ostatních případech byly rozdíly mezi prvními dvěmi koňmi většinou krk nebo hlava.

Výsledky:

Cena spol. BBAG (III.kat., 2.000m): Linngar (A.Florian) – Barabash (žk.D.Liška) – Merella (N.Svobodová)

Mem. Jiřího Chaloupky s podporou SČADJ a Ing. Václava Chaloupky – dostih FEGNETRI – amatérky (IV.kat., 1.600m): Like A Trinity (am.N.Heller SWI) – Rolaliza (am.L.Engels GER) – Iwnianka (am.L.Rájová CZE) – Rumpl Cimpr Campr (am.W.Schou NOR)

Aktérky dostihu Fegentri – amatérek

Cena HOLOUBEK KONCERN (III.kat., 1.600m):Mormill (N.Petrlík) – Katchaba (ž.J.Andrésová) – Fulmine Lina (ž.J.Chaloupka)

Mormill

10. Velká cena BBAG (I.kat., 2.000m): Forever Dry (žk.D.Liška) – Galis (ž.M.Zatloukal) – Oriental Glory (ž.M.Havelková)

89. CENA MĚSTA KARLOVY VARY – Mem. Josefa Dolejšího (I.kat., 2.000m): Sir Sun (ž.J.Chaloupka) – Cape Freedom (ž.J.Verner) – Montjeu Third (N.Petrlík)

Cena Nadace města Karlovy Vary (IV.kat., 2.400m):Tango Glinka (ž.M.Zatloukal) – Eowyn (ž.K.Havelková) – La Paix (ž.J.Rája)

Tango Glinka (oranžová čapka)

Cena Hipodrom Holoubek (V.kat., 1.400m):Sorahho (am.T.Mášová) – Chuan Che (am.Z.Míčová) – Ganseblumchen (žk.D.Liška)

Sorahho

Text a foto: Marcela Kozová