Rychlá pomoc ve stáji – je kůň opravdu zdravý?

Kůň, stejně jako jiná zvířata i člověk občas onemocní. První, kdo by měl nemoc odhalit a případně pomoci je ve své podstatě každý, kdo se ve stáji pohybuje. Jste si stoprocentně jisti, že poznáte, kdy je koni nevolno a víte jak postupovat? „Rýmička,“ řeknete se… Jenže obyčejná rýmička může také představovat katastrofu pro celé stádo. Je třeba být ostražitý a vědět. Dnes si v novém miniseriálku povíme, jaký je rozdíl mezi zdravým a nemocným koněm.

Jak vypadá?

Zdravý kůň má přiměřené reakce na prostředí, normální držení těla, lesklou a přiléhavou srst, sežrané krmivo, zavlhlé hladké růžové sliznice, oči a nozdry bez výtoku. Funguje pravidelná látková výměna a obecně má zvíře ZÁJEM o okolí a chuť k žrádlu.

Nemocný kůň má obvykle svěšenou hlavu, skleslé uši a je apatický k okolí. Sliznice spojivek a nozder je bledá nebo naopak výrazně červená a suchá. Kůň nemá chuť k žrádlu, nepravidelně dýchá (hluboce a těžce nebo krátce a povrchně)přičemž si pomáhá břichem. Často u dýchání vydává pískavý zvuk, může také kašlat. Aniž by vykonával těžkou práci, tak se potí. Jeho trus není v obvyklém stavu (příliš tekutý nebo naopak tuhý), nadměrně se válí či hrabe. Celkově je podrážděný – nervózní.

trias koně

teplota v klidovém režimu. při fyzickém výkonu o 1 až 2 stupně C vyšší

Dospělý kůň

Hříbě

Teplota

37,5 – 38,5

Až 39,3

Dech

tep

10-2/min

105 – 140/min

6-16/min

36 – 45/ min