Rychlá pomoc ve stáji 2. díl – druhy nemocí a vakcinace

Rychlá pomoc ve stáji 2. díl – druhy nemocí a vakcinace

sickhorse[1]Kůň, stejně jako jiná zvířata i člověk občas onemocní. První, kdo by měl nemoc odhalit a případně pomoci je ve své podstatě každý, kdo se ve stáji pohybuje. Jste si stoprocentně jisti, že poznáte, kdy je koni nevolno a víte jak postupovat?  „Rýmička,“ řeknete se… Jenže obyčejná rýmička může také představovat katastrofu pro celé stádo. Je třeba být ostražitý a vědět. Dnes si v druhém dílu tohoto miniseriálku povíme, jaké nemoci mohou koně potkat a jak na vakcinaci…

Ve své podstatě známe dva druhy nemocí. Jsou to nemoci nakažlivé a nenakažlivé. Nakažlivé nemoci pocházejí z choroboplodných zárodků (bakterie a viry). Mezi tyto nemoci řadíme například chřipku, infekční anémii, hřebčí nákazu, ochromu, infekční zmetání a další.

 

Nejčastější nenakažlivou nemocí jsou nemoci zažívacího ústrojí – tzv. koliky, či onemocnění kůže, očí, kopyt, poranění a úrazy a tedy již zmíněná metabolická onemocnění (schvácení, černá zástava moči).

 

ilustracni[1]

Vakcinace proti nakažlivým nemocím

Vakcinace by měla zabránit vzniku některých nakažlivých onemocnění, která jsou obtížně léčitelná a zanechávají vážné následky.  Při vakcinaci dochází v organismu k tvorbě vlastní protilátek v takovém množství, aby byl schopen bránit se proti nákaze. Do organismu je vpraven patogen, který nemůže nákazu vyvolat, ale organizmus na něj reaguje tvorbou protilátek.

Zpravidla dva až tři 3 týdny po vakcinaci by měl organismus získat čas na výrobu protilátek. Důležité je hlavně dodržet vakcinační schéma. Pokud vakcinujeme koně prvně, mělo by se za 3 – 4 týdny nevakcinovat. Další vakcinace probíhá podle vakcinačního schématu – buď 1x za půl roku nebo 1x za rok.

Vakcinujeme vždy zdravé zvíře s vědomím, že žádná vakcinace nezaručuje 100% jistotu ochrany.

Pokud onemocnění i přes vakcinaci propukne, obvykle má lehčí a kratší průběh.

 

Příště: Chřipka koní