Radek Holčák: Trojice vítězů derby se na překážkách asi neutká

Radek Holčák: Trojice vítězů derby se na překážkách asi neutká

Trenér Radek Holčák z Velkých Karlovic do Velké ceny města Pardubic přiveze dva účastníky, jeho tréninkové středisko disponuje však pro pardubická zápolení velkým potenciálem i pro budoucnost. Nikde jinde totiž v současnosti nejsou pro překážkové uplatnění chystáni hned tři minulí vítězové Českého derby.

1.dostih - debut Mistera Aviationa, loňského vítěze Derby, na překážkách
Mister Aviation při debutu na překážkách 8. května v Pardubicích

Jména Age of JapeKadyny a Mister Aviation budou historické knihy českého turfu navždy ctít jako majitele triumfů v největším tuzemském klasickém dostihu. Všechny tři k němu z pozice trenéra dovedl Radkův otec František, jenže pro letošní sezónu trojice zaznamenala v rámci Velkých Karlovic velké stěhování a všichni tři majitelé modrých stuh se nyní chystají na skoky u mladšího člena „dynastie“.

Nejdále jsme samozřejmě s Age of Japem,“ konstatuje Radek Holčák na konto ostříleného veterána, který se letos už v Pardubicích blýskl solidním druhým místem. „Jeho loňské zdravotní problémy se povedlo dát do pořádku. Je to ale veliký kůň, který potřebuje určitý speciální režim, pak se teprve může odměnit dobrými výkony. Chystáme ho nyní do druhé kvalifikace, jeho letošní cíl leží ve Velké,“ přiznává trenér, který už jednou Velkou pardubickou vyhrál s koněm, jehož „zdědil“ z otcova tréninku, Maskulem. K vítězství s Age of Japem je ovšem podle něj ještě dlouhá cesta. „Je to kůň, s kterým musíte jít krok za krokem, já ale věřím, že jsme to vzali za správný konec,“ říká Holčák ml.

Zdravotní problémy trápily i předloňského hrdinu českého derby Kadynyho. Po delší době se ukázal na dráze ve Slušovicích, tam mu ale zdraví bohužel opět nesloužilo. „Je to kůň s obrovským talentem na skoky, moc rád bych ho viděl v Pardubicích, a třeba i někde v zahraničí,“ říká o něm Holčák. „Dlouho marodil. Ale letos už se v tréninku jevil v pořádku, zdálo se, že je všechno vyřešeno. Jenže ve Slušovicích se zase přihlásily problémy s dýcháním a je jasné, že musíme pokračovat ve speciální terapii.“ Holčák by sice rád ještě letos na jaře Kadynyho předvedl překážkovému publiku, jenže určující bude v tomto ohledu zdraví koně. „Pokud se ale na překážky dostane a bude v pořádku, máme se na co těšit,“ věří trenér.

Třetího z “party“ vítězů derby, Mister Aviationa, už letos v Pardubicích diváci viděli, tentokrát jej ale čeká Bratislava. „Není v tom to, že bychom se chtěli Pardubicím vyhnout, když to minule nevyšlo, spíš nechci, aby naše koně běhali proti sobě, a tady jsem počítal s někým jiným. Mister Aviation určitě má potenciál, ale musí se ještě učit, jak si v dostihu počínat,“ říká Radek Holčák a zároveň tak vyvrací vyhlídku na možný souboje všech tří vítězů derby v jednom překážkovém dostihu někdy v budoucnosti. „To ne, už proto, že k sobě mají daleko věkem i tím, jak na tom momentálně jsou. A navíc – s našimi koňmi nerad běhám proti sobě,“ potvrzuje.

V kvalifikaci však dva své svěřence proti sobě postaví. „Tady to ale jdeme především vyzkoušet s Gaunerem, jestli vůbec do téhle společnosti patří. Je to koník, který se hůře ovládá, a tak by měl být zřejmě spíš u čela. Jsem sám zvědav, jak se mu v téhle společnosti povede,“ přiznává Holčák. Zatímco Gauner tedy bude usilovat o zařazení, Peintre Abstrait už ve Velké pardubické potvrdil, že není koněm jen „do počtu“ a loni ji dokončil na pátém místě.

Tentokrát bychom chtěli dokončit kvalifikaci, aby se mohl v klidu chystat na podzim, ale taky vydělat nějakou dotaci, pro případ, že by na podzim došlo k eliminaci kvalifikovaných koní,“ prozrazuje Radek Holčák aktuální plán. Do sedel obou svých svěřenců angažoval pro kvalifikaci netradičně slovenské jezdce. Proč?  „Lukáš Matuský pro mě jezdí už dva roky a jsem s ním moc spokojený, tam byla volba jasná. A „Čiko“ Brečka na Gaunerovi? Měli jsme nějakou dohodu na jiném jezdci, ale ten ji nedodržel, a když jsem pátral, kdo je pro dostih volný, byl Brečka jasná volba. Je zkušený, umí to v Pardubicích a věřím, že udělá, co je potřeba. A to je to, co v sobotu potřebujeme,“ dodává trenér z Velkých Karlovic.

Zdroj: www.pardubice-racesourse.cz