První vrchol CSIO3* Prague Cup 2020: Pohár národů pro tým Nizozemí, pro český tým splněna olympijská kvalifikace

První vrchol CSIO3* Prague Cup 2020: Pohár národů pro tým Nizozemí, pro český tým splněna olympijská kvalifikace

Pohár národů byl jedním z highlightů mezinárodních závodů CSIO3* Prague Cup. Ve dvoukolové týmové soutěži, která byla zároveň kvalifikací na olympijské hry, si pro vítězství dojel tým Nizozemí, před Irskem a Japonskem. Češi skončili nakonec pátí.

Celkem třináct týmů se postavilo na start dvoukolové soutěže Poháru národů Trophy J&T BANKA, přičemž do druhého kola mělo postoupit osm nejlepších celků. Nejlepší výchozí pozici měly čtyři týmy, které si po prvním kole zapsaly na své konto nulu: Rakousko, Itálie, Nizozemí a Irsko. Následoval je český celek, který v prvním kole inkasoval pouze jeden trestný bod.

Druhé kolo však výrazně zamíchalo pořadím a prokázalo, že hodně dvojic ztratilo v prvním kole mnoho sil nejen vinou teplého počasí, ale i kvůli náročnosti kurzu. Družstva Itálie i Rakouska nakonec vypadla z elitní pětice, naopak na třetí místo se dostali Japonci, kteří postupovali do druhého kola jako poslední postoupivší s osmi trestnými body.

Boj o první a druhé místo mezi Holandskem a Irskem zůstával otevřený až do jízd posledních zástupců těchto týmů. Ir Anthony Condon však nezvládl zajet bezchybně a po jednom shození rozhodl o vítězství Holandska. Nizozemec Jur Vrieling tak vůbec nemusel nastoupit ke svému startu.

Holandský tým zvítězil v součtu se čtyřmi trestnými body ve složení Bart Bles (Israel V/D Dennehoeve), Frank Schuttert (Lyonel D), Jeroen Dubbeldam (Oak Grove´s Carlyle) a Jur Vrieling (VDL Glasgow vh Merelsnest). Druhé místo získalo Irsko se součtem osmi trestných bodů. Tento tým reprezentovali Mark Mcauley (Jasco Vd Bisschop), Bertram Allen (Gun Power), Michael Duffy (Jeff Ten Halven) a Anthony Condon (Sfs Aristio).

Český tým nakonec v druhém kole udržel konečné páté místo. Naději na dokonce medailovou příčku měli před startem závěrečného jezdce Aleše Opatrného, jeho Gentleman vh Veldhof se však zalekl stínů u skoků, čímž bylo po nadějích na lepší umístění. Český tým skončil s 18 trestnými body tedy pátý. Za český tým bojovali Kamil Papoušek s Warnessem, Anna Kellnerová s klisnou Catch Me If You Can Old, Ondřej Zvára s Cento Lanem a Aleš Opatrný s Gentlemenem vh Veldhof.

Páteční Pohár národů, jako jeden z vrcholů CSIO3* Prague Cup, byl zároveň kvalifikační soutěží na olympijské hry. Češi doufali nejen v co nejlepší výsledek v týmové soutěži, ale také ve splnění kvalifikace. Ta se nakonec podařila všem členům týmu.

Pro splnění minimálních požadavků pro účast na olympijských hrách potřebovaly jednotlivé dvojice (jezdec a kůň) dokončit první kolo Poháru národů maximálně s jednou chybou, případně druhé kolo bez trestných bodů. K velké radosti se to všem členům českého týmu podařilo hned v prvním kole.

Kamil Papoušek s Warnessem dokončil pouze s jedním trestným bodem za překročený čas, Anna Kellnerová s klisnou Catch Me If You Can Old absolvovala s jednou chybou na předposledním skoku a Aleš Opatrný s Gentlemenem vh Veldhof i Ondřej Zvára s Cento Lanem dokončili bez trestných bodů.

Kompletní výsledky najdete na adrese www.csiopraha.cz.

Zdroj: csiopraha.cz

Foto: Sandra Schulzová