První část dostihové sezóny v Emirátech

PRVNÍ ČÁST DOSTIHOVÉ SEZÓNY V EMIRÁTECHNecelé dva měsíce před začátkem sezóny dolétla na arabské území smutná zpráva o úmrtí trenéra Michaela Jarvise. Šéf Kremlin House Stables v Newmarketu připravil během své čtyřicetileté kariéry také několik vítězů pro vládnoucí rodinu Maktoumů. Pro šejka Ahmada vyhrál s Ameeratem anglické 1,000 Guineas (2001) a pro šejka Hamdana s Eswarah Epsom Oaks (2005). Nikdy se mu nepodařilo vyhrát derby, ale sedlal třeba premianta Vítězného oblouku z roku 1989 Carroll House. „Turf ztratil jednoho z posledních trenérů staré školy“,

řekl o svém dlouholetém příteli Dhruba Selvaratnam. Oba trenéři měli společné minimálně jedno –  ve své péči měli koně šejka Ahmada.

Další, a nikterak příjemnou událostí, byla kritika Sira Henryho Cecila na adresu dostihů v Emirátech. Již v říjnu se vyjádřil pro The National, že nebude své koně v nové sezoně připravovat ke startům v Dubaji. Rozhodnutí ospravedlňoval neuspokojivými výsledky jeho Twice Overa v DWC, jelikož doběhl dva roky po sobě vzadu – desátý a devátý. Z boxů č.11 a 12. Měl pocit, že nová dráha na Meydanu znemožňuje koním startujícím z boxů s vyššími čísly reálnou šanci na vítězství. Je to trochu s podivem. Už proto, že Twice Over vyhrál The Maktoum Challenge – R3 (G2), což byl přípravný dostih na DWC, z boxu číslo 13.

Cecil se samozřejmě postaral o nežádoucí rozruch. A tak se počítalo a počítalo. Na řadu přišly statistiky. Ty říkaly, že 6 ze 16 dostihů během celého Dubai Racing Carnevalu s točením (distance na 1.900m, 2.000 a 2.200m) dokázal, bráno v průměru, vyhrát kůň odskočivší z boxu č.10 nebo výše. 25% dostihů (tedy 4 ze 16) potom z boxů č. 13 a 14. Cecil na druhou stranu nebyl ale sám, kdo poukázal na fakt, že první oblouk na metě 2.000m je po startu tak rychle, že koně jdoucí vnějškem a vzadu jsou znevýhodněni.

Novou tváří mezi trenéry je Ernst Oertel. Sedmačtyřicetiletý Jihoafričan, který strávil 20 let v Anglii, přijel do Emirátů v srpnu, aby převzal Al Asayl Stables in Abu Dhabi a připravoval okolo 40 koní pro šejka Khalifu bin Zayeda, prezidenta U.A.E. Nahradil tak Angličana

Roda Simpsona a Francouze Philippa Barbeho, kteří byli ve funkci trenéra pouhou jednu sezónu. Během své 25.leté praxe v Anglii a Jižní Africe připravil více než 650 vítězů (arabů i plnokrevníků). V dětských letech byl asistentem Lestera Piggotta. Od roku 1986 spolupracoval se Sarah Kelleway a tento tandem natrénoval společně přes 500 vítězů. Někteří z nich nosili barvy šejka Mohameda i Hamdana. V novém působišti vychvaluje mladé nadějné arabské koně odchované v Emirátech, především stájovou jedničku, kterou je Seraphin Du Paon. Vítěze únorového milionového President´s Cupu nyní čeká obhajoba i Kahayla Classic na Meydanu. Prvním příslibem úspěšného roku bylo prvenství svěřence KALAHARI DESERT v Abu Dhabi poslední listopadový den.

Střípky a zajímavosti z jednotlivých mítinků ve zkratce:

Ali Rashid Al Raihe - suverén mezi trénery
Ali Rashid Al Raihe – suverén mezi trénery

MEYDAN  25.11.2011

Rochdale
Rochdale

Hned od listopadu se na trenérský trůn usadil úřadující šampión Ali Rashid Al Raihe. Muž, který v nedávné minulosti připravoval outsidera Al Shemaliho k triumfu v Dubai Duty Free, do hlavního dostihu mítinku na Meydanu 25. listopadu poslal pro vítězství svěřence ROCHDALE. Absolvent 47 dostihů a sedminásobný vítěz na dubajské půdě, držící prapor Grandstand Stables, neztrácí nic na síle. Ex-šampión mezi trenéry Dhruba Selvaratnam nezůstal pozadu a vyhrál 3 ze 6 dostihů programu. Na hattrick v sedlech všech tří jeho svěřenců dosáhl James Doyle. Třiadvacetiletý Brit se do Emirátů vydal jako náhrada za Williama Buicka, který měl závazky u svého anglického zaměstnavatele Johna Gosdena a Dubaj se jeho působištěm měla stát až v lednu 2012. Loňský pětinásobný premiant dostihů Gr.1 v Evropě talentovaného Doyla, jenž v Anglii během minulé sezóny dosáhl na 76 prvenství, D.Selvaratnamovi i šejkovi Ahmadovi osobně doporučil. „Kdybych zůstal v Anglii, mohl bych pokořit stovku vyhraných dostihů. Ale nabídka v Arábii byla lákavější“, přiznal Doyle, který sezónu 2009-10 strávil v Indii (10 vítězství). „Byla to škola života. Jak jsem vystoupil z letadla, hned jsem chtěl odletět zpátky domů. Byl to pro mě šok. Ale později jsem se ujistil, že jsem udělal dobře. Dokonce to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Hodně jsem se vylepšil v ježdění“, popisuje novou pracovní zkušenost Doyle. V sezóně 2010-11 působil Doyle již v Anglii, kde ho oslovil právě D.Selvaratnam. Rodák ze Srí Lanky potřeboval stájového žokeje a Doyleův styl se mu líbil. „Co se mi líbí na Williamovi Buickovi, platí také u Jamese. Věřím, že zde zůstane i poté, co se k nám vrátí William“, vysvětloval Selvaratnam pro dubajský deník.

ABU DHABI  27.11.2011

osvědčená dvojice Yirga-R.Ffrench
osvědčená dvojice Yirga-R.Ffrench

Velké double pro R.Ffrenche. Partnery mu byli SAHIB DU CLOS v dostihu pro arabské plnokrevníky (Gr.1) a IL GRANDE MAURIZIO (Listed).

JEBEL ALI  2.12.2011

Hlavní dostih na 1.000m ovládl MUJAAZEF šejka Hamdana. Opět byl ústřední postavou mítinku Ali Al Raihe, dosáhl hattricku a na své konto si připsal 16. triumf. Mimo to dopřál v nové sezoně 2011-12 první plný zásah R.Hillsovi. Domácí OTAARED byl v pořadí sedmým vítězem Dhruby Selvaratnama v aktuální sezoně, když pod Jamesem Doylem opanoval dostih na 1.400m. Doyle navíc jako bonus získal premiérové vítězství v dostihu arabských plnokrevníků na 1.200m s AF THARBEM. Svěřenec trenéra Tonyho Manuela, který ten den nasedlal hned tři vítěze, vyběhl nový rekord dráhy. „Několik arabů jsem odjezdil i v Anglii, ale on první mi dopřál vítězný pocit“, rozplýval se Doyle.

ABU DHABI  4.12.2011

Nutno konstatovat, že Al Raihe rozjel sezónu na výbornou. Během večera zaznamenal dva zásahy. Jeho IL GRANDE MARURIZIO, který se podle vyjádření trenéra nyní nachází v životní formě, vyhrál nejen počtvrté v aktuální sezoně, ale zároveň 1.400m dlouhý HH President´s Cup (Listed). Pouhý týden poté, co ovládl mílový National Day Cup (Listed).

Dobře si vedou koně Tonyho Manuela ze základny v Etihad Racing Stable v Al Ainu. Jeden z vyslanců, YAZAN, vyhrál úvodní test 1.600m. Pověstnou špetku štěstí měl Richard Mullen, který díky škrtu jeho koně využil nabídku sednout si na pozdějšího vítěze….

MEYDAN  8.12.2011

Happy Dubai
Happy Dubai

Sezónní debut proměnil ve vítězství ve sprintu na 1.200m REYNALDOTHEWIZARD. Podle žokeje Mullena poněkud překvapivě. Je to kůň s optimem mezi 1.400 až 1600m. Takto krátký dostih se mu podařilo vyhrát přesně před 12 měsíci. První dostih sezóny skončil pro čtyřletého HAPPY DUBAI trenéra Al Raiheho ziskem 5.místa. Neměl optimální průběh a v závěru nemohl nabídnout nic, na co jsme u něho zvyklí. Navzdory výsledkům z nevydařených velkých dostihů (březnový Golden Shaheen a květnový Singapur) trenér věří, že se vrátí mezi nejlepší sprintery. V sezóně 2011 třikrát vítězný ryzák vypadal téměř sedm měsíců od svého posledního startu dobře a tak se můžeme těšit na další počiny.

V dalším z vrcholů večera, tentokrát na mílové distanci, patřil k hlavním favoritům tříletý ZAIN SHAMARDAL. Vítěz dostihu o 300m delšího z úvodního mítinku na Meydanu v této společnosti ukořistil slibné 3. místo. Oproti předchozímu startu se hodně zlepšil Selvaratnamův CANWINN vedený Jamesem Doylem. Tak výrazně, že nakonec pětiletý nositel barev šejka Ahmeda bin Rashida Al Maktouma tento test vyhrál.

Do nadcházejícího lednového Carnevalu zamíří také FERVENT PRINCE trenéra Abdully bin Huzaima poté, co kraloval mílovému handicapu. Prosadil se i přes nejvyšší nesenou váhu v celém čtrnáctihlavém poli. Trenér ten večer zaznamenal double.

Street Act - jedno z želízek trenéra Al Raiheho
Street Act – jedno z želízek trenéra Al Raiheho

Trenér Ali Al Raihe zřídka opouští mítinky na Meydanu s prázdnou. Nebylo tomu ani tentokrát, byť nehrál hlavní roli ve vrcholu večera. Ahmad Ajtebi se v 1.900m dlouhém dostihu typu maiden postaral se STREET ACT o další úspěch.

SHARJAH  10.12.2011

Hlavní dostih třetího mítinku dlouhý 2.000m přilákal maximální počet startujících, tedy 16. GULF OF GOLD, specialista na zdejší dráhu, usiloval o třetí prvenství na této dráze a stejné distanci, ovšem marně. Druhý zásah v řadě si z provinčního závodiště v emirátu Sharjah odvezl čtyřletý BIN SHAMARDAL. Milovník tamní dráhy následně okusí štěstí na Meydanu. Trenér Musabah Al Muhairi, který jeho zásluhou dosáhl na premiérový triumf aktuální sezony, je zvědav, jak si s touto změnou poradí. Vítěze odjezdil Wayne Smith a celkem se prosadil dvakrát. Druhým čtyřnohým úspěšným partnerem byl v dostihu arabů  AF BELADI. Stejný počet vítězství zaznamenal také Doug Watson. Mimo ALMAJDA šejka Mohameda se na 15. pokus konečně „trefil“ REDDEN.

ABU DHABI 11.12.2011

Součástí šestého mítinku byl také prodejní dostih plnokrevníků na 2.400m. Satish Seemar měl na startu čtyři koně, ale odešel s prázdnou. Zvítězil čtyřletý debutant TREBLE JIG trenéra Al Muhairiho poté, co odolal dobře finišujícímu 8letému ACHILL BAY. Po dvou vítězstvích získali trenér D.Watson a jezdci T. O´Shea a G.Avranche .

JEBEL ALI  16.12.2011

V ten den se poprvé v akci představil 23letý norský rodák William Buick. Nahradil tak Jamese Doyleho na všech koních (Sarbola, Dahteer, My Vese) trenéra Selvaratnama. Ten  nešetřil na adresu Doyla chválou: „James udělal všechno, co se od něho očekávalo. Odjezdil 11 vítězů. Jenže to všechno bylo provizorní, smlouvu máme uzavřenou s Williamem.“ Buick, někdejší britský žákovský šampión a od roku 2008 stájová jednička u trenéra Selvaratnama v Jebel Ali Stables, měl jednu z největších šancí z pěti jízd s EMMROOZEM v hlavním dostihu odpoledne. Dřívější reprezentant Godolphinu,  který tento mílový test sponzorovaný Shadwell Farm vyhrál před rokem, se na dráhu vrátil po zranění po 11 měsících, aby obsadil 5.místo. V těsném doběhu tří koní se radoval majitel a trenér v jedné osobě Al Muhairi poté, co triumfoval ATLANTIC BRAVE vedený Waynem Smithem. Pozornost se soustředila také na trenéra JACIHO WICKHAMA. V úvodním dostihu pro arabské plnokrevníky jeho svěřenci obsadili první, druhé a třetí místo.

ABU DHABI 18.12.2011

V hlavnímdostihu, HH The President Cup (Listed, 1.400m), se bývalý reprezentant Godolphinu  IL GRANDE MARURIZO snažil o čtvrté vítězství v aktuální sezóně. Marně. Na lepší než 9.místo tentokrát nestačil. Štěstí se naopak usmálo na D.Selvaratnama. Poprvé se z triumfu radoval v r.1994 (Faltaat), nyní se blýskl sedmiletý JAASOOS vedený Jamesem Doylem. Doyle dosáhl prozatímního vrcholu své kariéry nejen v Emirátech. V jeho případě šlo o vůbec první úspěch na úrovni Listed.

MEYDAN  23.12.2011

Tadhg O´Shea zaznamenal hattrick včetně hlavního dostihu dne. V dostihu vyhrazeném arabským plnokrevníkům (Gr.2, 1.600m) nečekaně triumfoval s S AF ALGHABRA, koněm odchovaným v Emirátech. Šestiletá klisna, na jejímž štítě zůstal o délku zpět favorit Kandar Du Falgas (před 3 týdny vítězný a navíc obhajoval loňské prvenství v tomto dostihu), se postarala o velký úspěch pro domácí chov. Nemalé šance se připisovaly rovněž dvojici  Albar Lotois (loni druhý v National Day Cup), a Nishan (vítěz poslední části série Al Maktoum Challenge 2011). Další vítězství vybojoval O´Shea s MARK TO MARKET po úporném boji s LORD TIGER. Vítězství stvrdilo až cílové foto. Třetí zásah se podařil v málo vídaném měření sil dvouletých a tříletých na 1.400m. Vítězka AL SHAROOD  jako 2letá vyhrála pro Godolphin a tentokrát si odbyla  debut v Emirátech. Watsonova svěřenkyně se prosadila bez potíží, od startu vládla poli a svou pozici nepustila ani na cílové pásce.

JEBEL ALI  30.12.2011

Alo Puru nezastavily ani zdravotní potíže
Alo Puru nezastavily ani zdravotní potíže

Al Raihe všechny ostatní soupeře drtí dále. Hlavní dostih dne dlouhý 1.800m, vyhrál již potřetí. V roce 2009 triumfoval Fathayer, v roce 2010 Haatheq. Letos štafetu převzal v tomto přípravném testu na Jebel Ali Stakes vyhrál pětiletý syn plemeníka Cape Cross YIRGA. R.Ffrench v jeho sedle dosáhl na 16.triumf aktuální sezóny. MUJAAZEFOVI, dalšímu ze svěřenců dvojnásobného trenérského šampióna posledních dvou sezón, překazila snahu o 4. vítězství v řadě klisna ALO PUR. Chráněnkyně trenéra Selvaratnama do kategorie překvapivých vítězů ani moc nepatří. Před nejčerstvějším úspěchem se sice potýkala se zdravotními potížemi a trenér neočekával tak snadné vítězství, nicméně v minulosti vytvořila traťový rekord na 1.200m na závodišti Meydan. Loni během Carnevalu vyhrála 2 dostihy na umělém povrchu. Svého prvního zásahu v sezóně se zásluhou devítiletého veterána MUTAJAMMELA dočkal trenér a majitel v jedné osobě Rashed Bouresly.

MEYDAN  31.12.2011

Trenér Ernst Oertel zaznamenal první letošní plný zásah. A rovnou double. Prvního dosáhl CAPITAL ATTRACTION s Jamesem Doylem. Syn plemeníka Singspiela, někdejšího vítěze Dubai World Cupu, už při posledním účinkování v Jebel Ali naznačil nárůst formy. A tu nyní potvrdil. Dalším byl čtyřletý AVERROES, vedený mladším bratrem letošního vítěze DWC Mirca Demura Cristianem. V dostihu na 2.800m si skvělým způsobem odbyl místní premiéru. Stejný kůň v Ascotu na svém hřbetě donesl k prvenství i Mirca. Suverénní Ali Al Raihe ukončil první část tamní sezóny se třiadvaceti plnými zásahy.

ABU DHABI  1.1.2012

Rok 2012 zahájil ve velkém stylu James Doyle. Dvěmi triumfy, přičemž celkově si připsal již sedmnáctý bodík dosažený v rozběhnuté sezóně. Jedním z jeho čtyřnohých partnerů byl AL WAQQAD, tím druhým dosud nevyhandicapovaný čtyřletý BH ALMOZIEG. Na start se dostal až jako náhradník. Dvakrát se prosadil také Royston Ffrench a trenér Tony Manuel. Sedmidélkovým triumfem na sebe upozornil v Emirátech poprvé startující THAKIF s Harrym Bentleym. Do té doby byl tříletý ryzák v majetku šejka Mansoura Bin Zayed Al Nahyana k vidění pouze v Evropě. Nikdy nevyhrál, ale čtyřikrát se umístil v dostihu Gr.1 a Gr.3.

—–

Foto: autorka