Proutěnkářské vrcholy sobotního programu

Proutěnkářské vrcholy sobotního programu

Před dvaceti lety, v říjnu 1995 jsme byli svědky prvního pardubického dostihového víkendu v moderních dějinách. V uplynulých dvaceti letech patřila sobota rovinám a neděle překážkám. V letošním roce se pořadatelé rozhodli změnit zažité pořádky a také sobota bude mít překážkové vrcholy, tři rovinová klání nižších kategorií budou jen na doplnění.

150627_0905_D1_Szmytry_Bartoš, Ringmaster_Váňa

Hlavní pozornost se soustředí na dva dostihy přes proutěné překážky, které až do loňského roku patřily do dne Velké pardubické. Letos je v neděli nahrazují krosy pro pětileté a pro klisny. Klání přes proutěné překážky jsou zejména na britských ostrovech velmi populární a existuje mnoho koní, kteří se na dostihy přes proutěné překážky specializují. V Česku najdeme koně, kteří běhají proutěnky nebo klasické steeplechase pravidelně, ale není jich mnoho. Většina trenérů bere proutěnky jako základ do dalšího překážkového života. Rozhodně se oba dostihy nevyplatí brát na lehkou váhu. Pokud se podíváme na vítěze Zlaté spony tříletých, najdeme tam koně, kteří se dokázali prosadit nejen na českých drahách, ale i v zahraničí. Několik koní už získalo potřebné zkušenosti a nyní se zkouší prosadit v krosových dostizích, někteří dokonce ve Velké pardubické.

Letos se na start Zlaté spony tříletých postaví deset koní a pro ty, co jsou v Pardubicích pravidelnými návštěvníky, nebudou jména jako Northerly Wind, Reki nebo Kiffaya nová. S jednoduššími skoky na pardubickém ovále už mají své zkušenosti a dokázali se prosadit. Prvně jmenovaný bojuje se svou temperamentní povahou, pro jezdce je doslova alchymie najít správné tempo, aby se svěřenec Pavla Tůmy dostal do cíle s co nejlepším umístěním. Syn Registany, Reki, vyhrál v Pardubicích v polovině září, potom v Meranu se mu nedařilo, ale v české konkurenci by se mohl prosadit. Kifaaya byl kupován s ambicemi do klasických rovinových dostihů, ale tam se mu nedařilo, tak zkouší štěstí ve skocích, kde minule doběhl druhý. V Polsku sbíral skokanské zkušenosti Princ Bajaja a Pacino vyhrál na podzim v Bratislavě. Ti všichni by měli prim ve Zlaté sponě 3200 metrů.

Starší proutěnkáři se představí v Křišťálovém poháru na 4100 metrů. Mezi osmi účastníky najdeme i Čáriraye, který Křišťálový pohár v roce 2012 pod Petrem Tůmou, tentokrát bude mít v sedle zkušeného Dušana Andrése. Trenér Stanislav Popelka sice plánoval Čárirayův přechod na těžší skoky, ale zatím se to nedaří. Poslední dva ročníky vyhrál žokej Jaroslav Brečka v sedle Luminatora, ale ten tentokrát bude chybět. Vítěz Velké pardubické z roku 1992, Brečka, povede klisnu Meny Bay, která letos vyhrála v Bratislavě a Topolčinkách. Čáriray absolvoval poslední start před čtyřmi týdny ve Velké Chuchli, kde doběhl na třetím místě. Společně s ním startovali v pražských proutěnkách Makler a Sorgenio. Svěřenec Martina Bělky, Sorgenio, překvapivě doběhl druhý. Většinou platí, že koně, kteří se dokázali v Chuchli umístit, se neztratí ani v Pardubicích. Uvidíme, jak to bude letos?

Rozhodně se však vyplatí zmínit ještě dvě jména, Adiutant a Saras. Prvně jmenovaný přestoupil na skoky teprve v létě letošního roku a Saras se na proutěnkářský vrchol rozběhával na rovinách v Netolicích a Slušovicích, kde suverénně zvítězil. Navíc bude moci těžit z bohatých zkušeností žokeje Josefa Bartoše.

Ve dvou sobotních dostizích se představí amatérští jezdci, kteří tvoří důležité podhoubí dostihového sportu. Jako amatér začínal v dostizích také Josef Váňa, dnes legenda Velké pardubické. Dvě klání jsou vyhrazena pro mladé jezdce, kteří by měli v budoucnu nahradit hvězdy současnosti, u kterých bohužel nejdou roky zastavit.

Tradiční součástí pardubické soboty před Velkou pardubickou je i dostih pro amazonky, dostihové jezdkyně bez rozdílu licence. Na startu bude nejúspěšnější rovinová jezdkyně současnosti Martina Havelková nebo dvě ženy, které se snaží prosadit ve skocích, Veronika Řezáčová a Barbora Málková.

Tipy na dostihy:

  1. Illuminati – Laurian – Fantastic Life
  2. Northerly Wind – Kifaaya – Reki
  3. Sorgenio – Čáriray – Adiutant
  4. Jantar – Elegant Devil – Holin One
  5. Pat´s Gold – Playstarabad – Polonaise
  6. Dekatmie – Paullinka – Mainly Rocco
  7. Linngrid – Kopretina – Lady´s Man