Při všestrannosti koně přeskočí i letadlo

Při všestrannosti koně přeskočí i letadlo

Od čtvrtka 30. července se na pardubickém dostihovém závodišti konají soutěže všestrannosti. Po chovatelském Kritériu mladých koní (KMK) to bude i Mistrovství České republiky družstev a další rámcové soutěže. Pořadatelé pro terénní zkoušky připravili několik atraktivních novinek. Koně a jezdci budou překonávat dokonce i letadlo.

Koně a jezdci budou v Pardubicích překonávat dokonce i letadlo. Foto: Dostihový spolek a.s.
Koně a jezdci budou v Pardubicích překonávat dokonce i letadlo. Foto: Dostihový spolek a.s.

Jedná se o repliku letounu Bleriot, se kterým své první letecké pokusy podnikal český aviatik a pardubický rodák Jan Kašpar. Veřejné lety uskutečňoval i na pardubickém závodišti, svůj legendární dálkový přelet z Pardubic do Prahy pak ukončil ve Velké Chuchli. „V našem případě jde samozřejmě o zmenšeninu skutečného letadla a pozorný divák by si všiml i rozdílné výšky křídel. To aby tuto překážku mohli překonávat soutěžící ve více kategoriích,“ prozrazuje jednu z novinek krosové tratě Michael Skalický, místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Kromě letadla pořadatelé připravili i další nové překážky, například květinové vozy nebo třeba kulečníkový stůl. Stavitelem tratí je reprezentant České republiky ve všestrannosti, zkušený jezdec a trenér Petr Veselovský. „Chceme se při tvorbě překážek inspirovat slavnými osobnostmi kraje nebo významnými událostmi,“ vysvětluje inspiraci pro stavbu tratí Petr Veselovský. Nechce však prozradit příliš mnoho podrobností, které mají být pro jezdce a diváky překvapením.

Pardubické kvalifikační kolo KMK se uskuteční ve čtvrtek 30. července, účastníci budou muset v jeden den zvládnout všechny tři disciplíny soutěže. Začínají drezurou, bezprostředně po ní je čeká skoková zkouška a následně terénní část. Soutěž je určena čtyř, pěti a šestiletým koním, jejichž šampión pak bude vyhlášen na základě výsledků finále KMK ve všestrannosti. Majitelé pěti a šestiletých hřebců, kteří ve finále zvítězí, pak mají možnost požádat o výběr hřebce do plemenitby. Do soutěže je přihlášeno 20 koní.

Od pátku do neděle se do kolbišť a tratí vydají účastníci Mistrovství ČR družstev ve všestrannosti – CNC1*. V rámci sobotní terénní zkoušky je čeká až 30 pevných i mobilních překážek. Podobné to bude v rámcové soutěži CNC1*, v soutěži CNC2* to bude dokonce o dvě překážky více. Kromě toho jsou vypsány také rámcové soutěže stupně obtížnosti L, ZL, Z a hobby Z. Přihlášku do těchto závodů poslalo více než 130 soutěžících.

Páteční drezury a sobotní krosy začínají v 9 hodin, nedělní parkury v 10 hodin.

Vstupné na všechny akce je zdarma.