Pozvánka do Semic na závody spřežení

Pozvánka do Semic na závody spřežení

Patříte-li mezi čtenáře, kteří marně vymýšlejí program pro nadcházející víkend, možná přivítáte náš jistě zajímavý tip. Jezdecký klub Semice, nedaleko Lysé nad Labem, totiž pořádá již tradiční závody spřežení, a to v termínu od 4. do 6. května 2012. Hojná účast závodníků, krásný areál, kde má divák všechno doslova jako na dlani, výborné občerstvení a mnoho dalšího můžete čekat v Semicích.

Zdeněk Jirásek v maratonu
Zdeněk Jirásek v maratonu

Představme si tentokrát X. ročník Jarních závodů v jízdě spřežení, Memoriál Viléma Zuvače, kvalifikační kolo Zlaté podkovy a zároveň Mistrovství středočeské oblasti ČJF pro jedno, dvoj a čtyřspřeží velkých koní. Má již své tradiční místo – kolbiště Pod Hůrou v Semicích, tradiční je i pořadatel – Jezdecký klub Semice, ale tradiční je i čas – první víkend následující po Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem. Letošní ročník tak připadl na tento pátek, sobotu a neděli.

Pro pořádek jen připomeňme, že závody spřežení obvykle probíhají po tři až čtyři dny (v závislosti na počtu soutěžících), přičemž první disciplínou je drezura, druhou maraton (v Semicích to bude 6 překážek pro pony a 7 pro ostatní kategorie) a poslední, která rozhoduje o konečném pořadí, je vozatajský parkur (na jezdce čeká celkem 18 překážek). Tedy ani závody v Semicích nejsou v ničem jiné.

Prozatím najdeme v seznamu startujících, resp. přihlášených celkem 43 spřežení, což je, jak potvrdil za pořadatelský JK Semice Ing. Jaroslav Jandl, počet rekordní. Nahlédneme-li do přehledu startujících, s radostí zjišťujeme, že z velké části mezi jmény figurují i ti jezdci, které řada příznivců kočárového sportu spatřila letos poprvé venku před dvěma týdny v Kladrubech nad Labem. Pro úplnost dodejme, že jednospřeží by mělo dorazit do Semic 15, dvojspřeží velkých koní figuruje v seznamu startujících prozatím 16, čtyřspřeží jsou přihlášena čtyři. Velkým, ale příjemným překvapením, je hojně zastoupená kategorie dvojspřeží pony. Vídáme na závodech zpravidla 3, v Semicích by jich však mělo závody absolvovat hned osm. Přihlášených jich bylo dokonce devět, ale svou účast odřekl Jakub Prášek, který své nové spřežení představil poprvé právě na již zmíněných mezinárodních závodech v Kladrubech nad Labem.

Vzhledem k velkému počtu startujících pravděpodobně započnou závody v pátek 4. května 2012 už v 8,30 hod., kdy by se na drezurním obdélníku mělo objevit první spřežení. Sobotní maraton i nedělní parkur pravděpodobně odstartují v 10,00 hodin dopoledne. Vstupné je stanoveno na 70 korun.

A co letos čeká na samotné závodníky, ale i diváky především sobotního adrenalinového maratonu? Ing. Jandl naší redakci prozradil, že dvě maratonové překážky doznaly jistých změn. Tou menší prošel tzv. malý val, který je v konečném tvaru písmene T. Tou nejzásadnější je pro tento ročník zcela změněná vodní překážka, obvykle fotografy velmi vyhledávaná jako mimořádně atraktivní.

Jak je vidět, vypravíte-li se do Semic, jistě nebudete litovat. Snad jen by se někdo mohl přimluvit za přívětivé počasí ;-).