Postřehy z dění na arabské dostihové scéně během března 2013

Postřehy z dění na arabské dostihové scéně během března 2013

Arabská dostihová scéna byla v březnu velmi nabitá. Vedle nejbohatšího dostihu světa Dubai World Cupu, o kterém jsme psali včera, se konalo několik dalších mítinků. Pojďme si tedy, byť s časovým odstupem, připomenout zajímavé události a postřehy ze závěrečného měsíce sezóny v Emirátech.

Jednou větou z:

Meydan 2.3.:

JOHNNY MURTAGH, pro kterého byl srpnový odchod od Agy Khana zcela jistě jedním z nejhorších okamžiků kariéry, zaznamenal svůj sezónní debut na závodišti Meydan. Žokejský šampión v S.A.E. v sezóně 1993/94 sedlal vítěze irského St.Legeru ROYAL DIAMONDA (nakonec 7.), v Gr.3 Nad Al Sheba Trophy, což byl jakýsi předskokan supervytrvaleckého Dubai Gold Cupu v rámci závěrečného megamítinku. Byl jediným svěřencem, kterého letos do Emirátů vyslal trenér Thomas Carmody. Mimochodem Murtagh je vlastníkem stáje, ve které Carmody své koně připravuje, a dělá rovněž mu asistenta.

Abu Dhabi 3.3.:

Na vedoucí pozici průběžného šampionátu se dostali trenér ERNST OERTEL (30 vítězů) a TADHG O´SHEA (24). Oproti nim trenér SAMIR HAWA se dočkal po třech letech čekání prvního plného zásahu v průběhu Carnevalu.

Jebel Ali 8.3.:

RUSSIAN ROCK, jednoznačný favorit Jebel Ali Sprint (Listed), usiloval jako historicky druhý kůň (po Try Prospectovi) o dvojité vítězství v tomto kilometrovém testu. Pokud se syn Rock Of Gibraltara chtěl ucházet o start v jednom ze sprintů v rámci DWC, bylo nutné, aby si zvýšil handicap. Takže mu trenér Mosabah Al Muhairi naordinoval další start hned následující den. V sobotním Meydan Sprint (Listed), přípravném testu na Al Quoz Sprint, Russian Rock doběhl čtvrtým. V jeho sedle byl stejně jako při všech pěti triumfech na dráze v Jebel Ali irský žokej Wayne Smith.

Trenér Dhruba SELVARATNAM, který své svěřence připravuje přímo na zdejším závodišti, Jebel Ali Sprint, počínaje rokem 1994 vyhrál první tři ročníky (Try Prospect – 1996 a 1997 a Raging Creek 2006). Letos do dostihu poslal SHOLAANA, nakonec třetího v cíli.

Invincible Ash-10. v Al Quoz Sprint (zde S.Foley)Invincible Ash-10. v Al Quoz Sprint (zde S.Foley)

Meydan Super Saturday 9.3.:

Slavnostní sobota, která jako by byla stvořena pro godolphinský tým. Statistika hovoří za mnohé: čtyřikrát se koně modrých barev promenádovali za doprovodu aplaudujícího publika do paddocku pro vítěze. Megastáj překročila dvě stovky triumfů dosažených v grupě 1. Prvního dosáhla Balanchine v Epsom Oaks (1994), padesátého Kayf Tara v Irish St.Leger (1999), stého Sulamani v americkém Arlington Million (2003) a stopadesátého Pyro v Forego Stakes USA (2009). Jméno dvoustého šťastlivce odtajním o několik řádků níže. Teď ještě na skok do historických údajů. Mezi nejúspěšnější reprezentanty Godolpninu, kteří se představili v 16 zemích světa (na 129 závodištích) a ve 14 z nich dokázali vyhrát, patřili Daylami a Fantastic Light (každý 6x vítězný v G1). Největších úspěchů dosáhla ambiciózní stáj založená v roce 1992 v Dubai World Cupu, anglickém St.Leger a Premio Vittorio Capua (6 vítězství v každém z nich). Ještě drobné střípky ze statistik: prvním startujícím Godolphinu byl Cutwater na dráze Nad Al Sheba na Štědrý den roku 1992. Osmkrát získal Godolphin v Británii titul šampióna mezi majiteli (1996,1998, 1999, 2001, 204, 2006, 2007, 2012) a dvakrát v USA (2009, 2012), Irsku (1994, 198) a Německu (2003, 2010). Nejtučnější léta podle počtu vítězství prožil v roce 2012 (214), 2009 (202) a 2010 (200). Sto vítězství během kalendářního roku dosáhl desetkrát (1998, 2001, 2004 až 2006, 2008 až 2012).

V uváděnou sobotu ovládli koně Godolphinu oba nejdůležitější testy programu a tým oslavoval svého dvanáctého vítěze Al Maktoum Challenge – RIII (1994 Cezanne, 1995 Dover Straits, 1996 Tamayaz, 1997 Kammtarra, 1999 Spindrift, 2000 Dubai Millennium, 2002 Street Cry, 2003 Grandera, 2006 Electrocutionist, 2008 Jalil, 2012 Capponi).

S. bin Suroor, kterému ten večer spadla do klína čtyři prvenství ze sedmi dostihů, zatím na triumf v DWC připravil dva svěřence (Dubai Millennium, Street Cry), ale tento den se mu začala rýsovat další šance. Díky HUNTER´S LIGHTovi, jenž byl strůjcem onoho  jubilejního dvoustého zásahu v grupě 1, se Suroor stal devítinásobným vítězem dostihu a zároveň trenérem, jehož koně proběhli cílem v pořadí první až třetí. Startovní pole okořenil také vítěz loňské edice DWC Monterosso, ale zklamal. V  seznamovacím startu doběhl daleko v poli poražených.

DALE ROMANSE, trenér vítězného Roses In May v DWC 2005, se krátce po nezapomenutelném triumfu zapřísáhl, že se do Dubaje nevrátí dříve, než najde dalšího vhodného koně. Jak již všichni víte, svému slovu letos dostál, i když jeho DULLAHAN v letošním ročníku DWC doběhl jedenáctý. Jeho druhý svěřenec LITTLE MIKE, trojnásobný premiant grupy 1 vč. Breeder´s Cup Turf, se teoreticky mohl stát prvním americkým koněm, který by dominoval jak v Al Maktoum Challenge-RIII (G1, 2.000m), tak v samotném DWC. To se zatím podařilo jen trojici koní: Monterosso (2012), Gloria De Campeao (2010) a Electrocutionist (2006). Curlin byl v roce 2008 (Jaguar Trophy Handicap) jediným americkým koněm, který ovládl jeden přípravný dostih před vrcholem.

S.bin Suroor - 2 vítězstvíS.bin Suroor – 2 vítězství

Galileova dcera IGUGU, jejíž jméno má v místním jazyce význam něco jako „známá“, je miláčkem Jihoafrické republiky. Ne jen skrze loňské vítězství v J&B Met (G1). Ve své domovině je první klisnou, která posbírala triumfy ve všech největších testech určených něžnému pohlaví, vč. tamního Oaks. První start na Meydanu (to byly únorové Balanchine Stakes G2) skončil zklamáním. Trenér Mike de Kock si z toho velkou hlavu nedělal. Dobře ví, že jeho koně v Dubaji chytají formu až s každým následným startem. Ten se odehrál v Jebel Hatta (G1, 1.800m), ale ke své smůle zde potkala také „mužské“ soupeře. Doběhla šestá. Dostih ovládla dvojnásobná vítězka grupy 2 SAJJHAA. Zařadila se tak k dřívějším godolphinským premiantům Siege (2000), Mahfooth (2001) a Divine Task (2002). A mimochodem je prvním koněm, který pro sebe rozhodl tři grupové testy (na trávě) v průběhu Carnevalu (předtím triumfovala v Cape Verdi a Balanchine Stakes).

Godolphin se po dvou letech (naposledy s Mendipem, předtím Inamorato 2003, Expect 2002 a E Dubai 2000) dočkal dalšího triumfu v Al Bastakiya (Listed, 1.900m) zásluhou SECRET NUMBER, pro kterého to byl první letošní počin a zároveň druhý životní. Talentovaný „zelenáč“ a vítěz maiden dostihu v Kemptonu podle trenéra Suroora potřebuje ještě nějaký čas k tomu, aby dozrál.

Pěknou sbírku pohárů má godolphinská centrála z Dubai City Of Gold (G2, 2.400m). Na devátý zásah, ve který určitě doufala prostřednictvím loňského účastníka Melbourne Cupu CAVALRYMANA (v cíli třetí), si musí ještě počkat, protože tentokrát se v dostihu, kde se zpočátku nasadilo vlažné tempo a konec připomínal sprint, prosadil britský JAKKALBERRY trenéra M.Bottiho.

Barbecue Eddie-11. v Godolphin Mile (zde R.Hills)Barbecue Eddie-11. v Godolphin Mile (zde R.Hills)

Abu Dhabi 10.3.:

Mítink, ve kterém tradičně hrají prim arabští plnokrevníci, se odehrál ve znamení velkého úspěchu domácího trenéra a někdejšího šampióna v enduranci MAJEDA AL JAHOURIHO. Ten v hlavním dostihu dne (G1, 1.400m) sedlal první čtyři koně v cíli (všichni mají stejného majitele – šejka Mansoura). Vítězka RAKHA vedená R.Ffrenchem překonala časem 1:27,64min dosavadní rekord několikanásobného vítěze grupy 1 Dahesse z roku 2004.

 

Meydan 14.3.:

Poslední mítink před vrcholem sezóny patřil dvojici MUBARAK BIN SHAFYA a stájový jezdec ADRIE DE VRIES. Společnými silami a s pomocí koní Pretty Officer, Busker a Blue Tiger´s Eye ovládli (ve strhujících koncovkách) polovinu ze šesti dostihů programu.
Velké dojmy z premiérové sezóny v Emirátech vstřebává také irský žák MARC MONAGAN. Jeho osm zásahů může být slibným ukazatelem pro další léta.

Ramonti, vítěz tří největších mílových testů v Británii v roce 2007, a svého času velká osobnost hájící godolphinské barvy, se opět vrátil do míst svého někdejšího působiště. Prostřednictvím syna RAMONI FLASHE, překvapivého vítěze Wheels Maiden (1.600m). Ramonti, nyní jako plemeník, se tak dočkal svého prvního úspěchu na půdě Emirátů.

Sharjah 16.3.:

SALEHA AL GHURAIR není mezi trenéry zatím moc známá. Přesto se jí během letošního závěrečného mítinku na provinční dráze v Sharjah podařil husarský kousek. Díky MH Areeb dosáhla domorodá trenérka rovinových koní (arabští plnokrevníci) svého prvního životního triumfu, navíc v hlavním dostihu dne. Ten den měla důvod k oslavě. Oba dva jí trénovaní koně, kteří se v Sharjah představili, vyhráli. Profesionální licenci získala teprve loni. Vystudovaná architektka se ke koním dostala náhodou, když před šesti lety pomáhala svému synovi a jeho kamarádovi ve vytrvalostním ježdění. Chytlo ji to natolik, že sama začala jezdit a později působila jako trenérka endurance. K postu první ženy – trenérky v Emirátech jí výrazně pomohl manžel – chovatel Abdul Aziz Al Muhairy. Jejich rodinná farma se nachází v Abu Dhabi a čítá osm chovných klisen. K tréninku jí slouží stáje v Seih Assalam darované dubajským šejkem.  

Jebel Ali 22.3.:

Nejžádanějším aktérem závěrečného mítinku v Jebel Ali byl nepochybně tamní specialista a zde neporazitelný TREBLE JIG. Vítěz všech pěti dostihů, kterých se na specifickém závodišti zúčastnil a především dvojnásobný premiant Jebel Ali Stakes a Mile, nezaváhal ani tentokrát. S rozdílem necelé délky se cílem přehnal první před Farrierem a Zain Shamardalem.