Pony sport má nové mistry České republiky 2014

Pony sport má nové mistry České republiky 2014

V neděli 17. srpna vyvrcholilo ve Zduchovicích mistrovství České republiky dětí na pony v disciplínách drezura a skoky. Na programu byly volné sestavy na hudbu nejstarší kategorie drezurních jezdců a finálová kola všech věkových skupin ve skocích.

Vanessa Toušková s Melissou 4. Foto: Jan Matuška
Vanessa Toušková s Melissou 4. Foto: Jan Matuška

Již v sobotu byla známa jména drezurních vítězů v kategoriích dětí ve věku 8 – 12 let, byť se všechna slavnostní dekorování uskutečnila až poslední den. Ve dvoukolové soutěži na pony s kohoutkovou výškou hůlkovou do 135 centimetrů vybojovala prvenství Karolína Wiesnerová s Dráčkem. Druhá byla Sára Vingrálková v sedle Bohemia Wild Boye a s těsnou ztrátou za ní na třetí příčce skončila Karolína Čermáková s Teddym 1. Na pony vysokých do 148 cm se nejvíce dařilo Janě Táboříkové s Rikim 1 a již druhé stříbro získala Sára Vingrálková, tentokrát v sedle Lipton Kite. S Liptonem Sinajem se z bronzové medaile radovala Barbora Vaňková.

Drezurním vrcholem bylo nedělní třetí kolo kategorie dětí ve věku 13 – 16 let na pony do 148 centimetrů. Závěrečný kür odjelo pět dvojic, z nichž na nejlepší průměrnou známku dosáhla Denisa Vegrichtová s Gillette, která byla nejlepší v druhé a třetí části soutěže. Ta první vyšla nejlépe Tereze Lipavské s Juráškem 12, ale naopak hodně pokazila sobotní úlohu, v níž byla až čtvrtá. Přesto i díky druhému místu z volné sestavy vybojovala nakonec druhý nejvyšší stupeň v celkových součtech. Za ní skončila Michaela Pavlisová a Holsteins Dirigent.

Ve skokových soutěžích diváci mohli vidět pokaždé rozeskakování o medaile. V té vrcholné dokonce hned dvě. Tři jezdci ve věku 8 – 12 let na pony do 135 cm dokončili všechna tři kola bez jediného trestného bodu, a tak zůstaly ve hře všechny tři cenné kovy. Vůbec nejcennější se později blýskl na hrudi poslední startující Tereze Svobodové s Delmorou. Ta předvedla opět bezchybný a navíc nejrychlejší výkon. Druhou Karolínu Wiesnerovou s Baby 1 předjela o více jak 3 sekundy. Další sekundu ztrácela Mariana Michlíčková s Likenem 1. Bez medaile pak kvůli jedné chybě zůstala Lucie Melmerová s Moravia Frajerem.

Soutěž stejně starých jezdců, ovšem na pony do 148 centimetrů měla jednu medailistku jasnou i bez rozeskakování. Mariana Michlíčková s Mister Merliem 5 sice ani jednou nechybovala, ale nesla si s sebou zatížení 1 trestným bodem z pátečního parkuru, jenž jí zabránil v boji o lepší příčky. Ze dvou rozeskakujících se dvojic ani jedna již precizní jízdu nezopakovala, ale zatímco Štěpán Filip s Bamem 2 pobořil jen jeden skok, za což inkasoval 4 trestné body, Valentýna Kuková s Blueberry Valmart nasbírala celkem 11 trestných bodů vč. penalizace za překročení časového limitu.

Poslední soutěž jezdců ve věku 13 – 16 let měla ještě napínavější vyvrcholení. Nejprve se totiž o bronz rozeskakovali tři soutěžící, z nichž se v cíli nejvíce radovala Tereza Lipavská na Kačence 1. Poté ještě bojovala Kateřina de Jagerová s Best Simply´s Boyem a Vanessa Toušková s Melissou 4 o zlato. První jmenovaná bohužel chybovala na posledním skoku, a tím se o prvenství připravila. Čas 41,88 by jí k tomu stačil, jelikož Vanessa Toušková byla o téměř 3 sekundy pomalejší. Jenže důležitější je bodové skóre, a to si vítězka udržela čisté.

V rámci mistrovství ve Zduchovicích proběhlo i několik rámcových soutěží, jako např. Styl šampionát a Šampionát nadějí. Kompletní výsledky najdete na www.ponyeuweb.cz. Půlhodinový sestřih z průběhu mistrovství pony odvysílá Česká televize na programu ČT Sport v sobotu 23. srpna od 17.25 hodin.