Police nad Metují se připravuje na mezinárodní závody spřežení

Police nad Metují se připravuje na mezinárodní závody spřežení

Česká republika bude hostit pouhé čtyři týdny po tradičním Rudolfově poháru další mezinárodní závody spřežení kategorií CAI-A 1,2,4 CAIP – tedy pro jednospřeží, dvojspřeží, čtyřspřeží a spřežení pony. Konat se budou v Polici nad Metují.
Tamní závodiště Jana Čermáka, které se vyznačuje svojí polohou v těsné blízkosti městské zástavby, ožije ve dnech 16. – 19. května. „Mezinárodní vozatajské závody organizujeme již podruhé, poprvé to však bude v tzv. „áčkové“ kategorii,“ připomněl hlavní organizátor Karel Nývlt.

Martin Gössl Foto Josef MalinovskýMartin Gössl Foto Josef Malinovský

Letos dojde k významné změně v případě úvodní drezury a nedělního parkuru, protože obě tyto zkoušky se již pojedou na fotbalovém hřišti, které je uvnitř závodiště. „Na tento pozemek nám až do letošního roku byl bohužel zakázán vstup. Veškeré disciplíny se tak budou konat na jednom místě, což značně usnadní umístění veškerého zázemí,“ prozrazuje Karel Nývlt. Novinky čeká i trať divácky nejatraktivnějšího sobotního maratonu. Jednu z překážek se pořadatelé rozhodli přemístit, upraveny budou také překážky č. 2 a 3 v blízkosti silnice a všechny jsou opatřeny novým nátěrem.

Co je však nejdůležitější, v Polici nad Metují by se měla sejít v jednospřeží a dvojspřeží velmi kvalitní konkurence, včetně českých favoritů. „Přihlášeni jsou např. Jan Exnar a Marting Gössl, kteří zvítězili na nedávných mezinárodních závodech v Kladrubech nad Labem v jedničkách a dvojkách. Těžkým konkurentem bude pro Jana Exnara jistě Bartolomiej Kwiatek. Ten u nás i v Kladrubech vloni vyhrál,“ vzpomíná Karel Nývlt. Ve dvojspřeží budeme moci držet palce nejen Martinu Gösslovi, ale také např. bratrů Jiřímu a Radkovi Nesvačilovým. Jejich otec Jiří však se čtyřspřežím nedorazí. „Zatím je to se čtyřkami pro nás trochu napínavé – máme doposud přihlášené jen dvě z Rakouska, a tak není ani jisté, zda tato kategorie bude moci proběhnout. Uzávěrka přihlášek je každopádně až 5. května, takže se do té doby může ještě ledasco změnit,“ upozorňuje pořadatel akce. Otazníkem je např. pro organizátory účast vítěze kategorie čtyřspřeží v roce 2012 Josefa Hroudy, jenž od letoška opět reprezentuje Českou republiku. Prozatím je nahlášeno 10 jednospřeží, 25 dvojspřeží a již zmíněná 2 čtyřspřeží. Přihlášku do kategorie pony žádný vozataj nezaslal. 

Předběžný plán počítá s drezurami rozdělenými do dvou dnů – první část startovního pole by je měla absolvovat již ve čtvrtek od 14 hodin, zbytek v pátek od 10 hodin. V sobotu je od 10. hodiny dopolední nachystán maraton, v neděli od stejné hodiny budou probíhat překážkové jízdy mezi kužely neboli parkur. Chybět nebude v sobotu večer společenský večer v Pellyho domech. Diváci mají na sportovní klání ve čtvrtek a v pátek vstup zdarma, v sobotu zaplatí 80 Kč dospělí, 50 Kč děti a držitelé průkazek ZTP. Závěrečný den je vstupné stanoveno na 60 Kč pro dospělé a 40 Kč zlevněné. Podrobnosti zájemci najdou na stránkách pořádající organizace www.skfagone.cz.