Pokorný po dvou letech mistrem ČR ve všestrannosti

Pokorný po dvou letech mistrem ČR ve všestrannosti

Ve dnech 27. a 28. září proběhlo v Humpolci mistrovství České republiky 2014. Vítězství v něm vybojoval velmi suverénním výkonem Robert Pokorný v sedle koně Rodeo au Heup reprezentující Jezdecký klub NH Car. Mistrovský titul získal po dvou letech.

Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová
Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová

Robert Pokorný se ujal vedení již po prvním dni, kdy byly na programu zkoušky v drezuře a v parkurovém skákání. Za drezurní úlohu obdržel od rozhodčích 43,28 trestného bodu a ve skocích ani jednou nechyboval. Jeho největší soupeř, Lubomír Vrtek, měl k dispozici hned dva koně. Favorizovanému Diránovi 1 nevyšla drezura nejlépe a k 50,86 bodům přidal ještě dalších 16 za čtyři shození na parkuru. Rázem se tak propadl na průběžnou 10. pozici. S druhým koňským svěřencem – Dallasem 1 – se mu dařilo lépe v obou dvou sobotních testech. Drezura v jejich podání byla dokonce druhá nejlepší. Bohužel u 47,76 bodů nezůstalo a s třemi chybami ze skokové části se jeho skóre vyšplhalo na 59,76 bodů. Nic méně, bylo jasné, že do nedělního krosu, v němž mohl startovat již jen s jedním koněm, nastoupí právě s Dallasem 1. Lepší výchozí pozici měli druhý Pavel Březina s Tomonem a Jana Höcková v sedle klisny jménem Ostrico. Ani jeden z uvedených jezdců se však v závěru mistrovského klání neradoval. Jana Höcková bohužel s Ostricou soutěž nedokončila pro třetí neposlušnost v terénní jízdě a daleko k tomu neměl ani Pavel Březina. Ten s Tomonem totiž inkasoval 40 bodů na překážkách a dalších 18,40 za překročení časového limitu. Naopak díky bezchybnému krosu vystoupal vzhůru Radko Heidenreich mladší s klisnou Tiksi Nadace při SOUz Loštice. Jistě musel zpětně hodně litovat čtyř shození v parkuru, neboť právě kvůli nim přišel o bronzovou, či dokonce stříbrnou medaili. Z bronzu se nakonec radoval Antonín Vrtek startující s Davosem 1. Stejně jako jeho otec Lubomír s Dallasem 1 předvedl bezchybnou terénní jízdu a rozdíl necelých tří bodů zaznamenal pouze v drezuře. Parkur oba Vrtkové dokončili s 12 trestnými body a odvezli si do Horních Heřmanic hned dva cenné kovy. K tomu nejcennějšímu ovšem měli stále daleko, neboť Robert Pokorný zvolil sice pohodové tempo, kvůli němuž si připsal 2,4 trestného bodu, ale na překážkách nechyboval a konečný výsledek 45,68 byl stále o více jak 14 trestných bodů nižší, než v případě zbývajících dvou medailistů.

Velmi neočekávaný průběh měla mistrovská soutěž dětí na velkých koních. Ze čtyř účastníků totiž dokončil jen jeden. Vendule Chráskové s Pírkem tak patřila zlatá medaile bez ohledu na její výsledek, který byl 96,07 bodů. Drezura v jejím podání přitom byla až jako třetí v pořadí a na pakruru si připsala 6 trestných bodů, k nimž přidala dalších 33,60 v nedělním krosu. Do něj nenastoupila Kristýna Kačírková s Dantésem, jež byla po sobotních testech průběžně druhá. Petr-Jan Matuška s Glenem Geralinou / Bledou tváří byl vyloučen za třetí neposlušnost a favoritka soutěže Alžběta Vyštajnová, která se pokoušela na Elzarovi obhájit zlato z roku 2013, byla vyloučena v terénní jízdě za omyl v kurzu.

Poloviční obhajoba se konala v pony kategorii dětí ve věku 10 až 13 let. Prvenství totiž vybojovala Barbora Vaňková startující na Liptonovi Sinajovi. Právě tento pony vyhrál před rokem na Farmě Borová se svojí dřívější jezdkyní Barborou Kamírovou. Ta již ovšem musela pony sport opustit, neboť vloni dosáhla věku 16 let, který je pro ponysport hraniční. Náskok Barbory Vaňková před ostatními byl opravdu obrovský. Zatímco ona dokončila celý závod s 46,18 body, další dvě medailistky – Dominika Tomíková s Keny 2 a Natalia Tarabini v sedle Maruše – měly zhruba o 20 bodů více.

Napínavější situace byla ve starší kategorii jezdců na pony – od 13 do 16 let. Po drezuře druhá Aneta Regnardová s Kubou 3 jednou shodila na parkuru a hned se propadla za Viktorii Theimerovou s Chuanitou, která si ve skokové zkoušce nepřipsala žádnou penalizaci, podobně jako vedoucí Eliška Vítková s Protorií Ebony. Přestože bodové rozdíly nebyly nikterak vysoké, neděle již na tomto pořadí nic nezměnila, jelikož trasu terénní jízdy překonalo hned 7 z 10 dvojic čistě – vč. zmiňované vedoucí trojice.

Kompletní výsledky najdete na www.zlatapodkova.cz. Hodinový sestřih mistrovství České republiky ve všestrannosti odvysílá Česká televize na programu ČT Sport v sobotu 4. října od 11.45 hodin.