Počet mezinárodních závodů spřežení v ČR roste

Počet mezinárodních závodů spřežení v ČR roste

Popularita vozatajských závodů v České republice stále roste a s ní i počet pořádaných závodů. Tento trend byl znát již v úvodu roku, kdy proběhl nový seriál Jump and Drive Winter Tour. Letos se rozšíří i okruh pořadatelů mezinárodních závodů spřežení – ze tří na čtyři.

Ilustrační fotografie: Josef Malinovský
Ilustrační fotografie: Josef Malinovský

O velký start se postará jako každý rok tradiční Rudolfův pohár v Kladrubech nad Labem. Probíhat bude od 24. do 27. dubna v areálu Národního hřebčína a zúčastní se ho 77 vozatajů ze 13 zemí. Netradičním zpestřením budou zástupci Chile, jež by se měli představit v kategorii jednospřeží. Celkem by mělo v této nejpočetněji obsazené soutěži startovat 42 účastníků. Dvojspřeží se představí dvě desítky a zlatým hřebem bude královská kategorie čtyřspřeží, kterých by mělo dorazit patnáct, což je téměř dvojnásobek, než v roce 2013. Vysoký počet čtyřspřeží zajistila skutečnost, že se letos konají Světové jezdecké hry v Normandii, v jejichž rámci proběhne mistrovství světa v této kategorii. Právě na závodech v Kladrubech bude jedna z příležitostí splnit si kvalifikaci do Normandie. Rudolfův pohár se uskuteční pod záštitou ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky, ministra kultury Mgr. Daniela Hermana a hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického, Ph.D. Ve čtvrtek a v pátek budou probíhat drezury, v sobotu se diváci mohou těšit na atraktivní maraton a v neděli vše vyvrcholí vozatajským parkurem. Začátek soutěžního klání je vždy od 10.00 hodin. Na trati maratonu závodníci budou projíždět mj. i jednou zcela novou překážkou znázorňující číslice 1579, tedy rok, kdy nechal císař Rudolf II. povýšit původní koňskou oboru na císařský dvorní hřebčín. Více se dozvíte na www.nhkladruby.cz.

Pouhý týden po mezinárodních závodech v Kladrubech se uskuteční v 15 kilometrů vzdálené obci Němčice premiéra nové vozatajské akce, která má též mezinárodní status. Jejím hlavním organizátorem bude ve dnech 1. až 4. května známý reprezentant spřežení Josef Hrouda. Ten ve svém komplexu Vigvam vybudoval zcela nové jezdecké závodiště evropských parametrů. Kolbiště o rozměrech přesahující 120 x 60 metrů se může pochlubit speciálním pískovým povrchem s geotextiliemi a dimenzované je pro velké mezinárodní podniky. Jeho výstavba se neobešla bez rozsáhlých terénních úprav. Nechybí tribuny, samozřejmě věž pro rozhodčí a plánováno je i umělé osvětlení. – Zkrátka, bylo myšleno na vše, co moderní jezdecký sport potřebuje. Pro vozatajské soutěže vznikly centrálně umístěné maratonové překážky obklopené krásným lesem a kopcovitou krajinou. Obrovskou výhodou je skutečnost, že areál Vigvam disponuje špičkovým zázemím hotelového komplexu s řadou možností pro doprovodné aktivity. Detailní informace jsou uvedeny na www.czechdriving.cz.

Příznivci kočárů si neoddychnou ani po závodech v Němčicích. Hned následující květnový víkend proběhnou ve středočeských Semicích oblíbené národní závody zařazené do seriálu Zlatá podkova, které jsou současně oblastním mistrovstvím. Další týden – tj. 15. až 18. května pak pokračuje série mezinárodních závodů mítinkem v Polici nad Metují, jenž se uskuteční již třetím rokem. Vloni se z kategorie CAI-B stala kategorie CAI-A a závodiště Jana Čermáka nabídlo nové prostory pro průběh drezurní a parkurové části závodů. Všechny tři dílčí disciplíny se tak konají na jednom místě. Webové stránky pořadatele jsou www.skfagone.cz.

Již s větším časovým odstupem proběhnou mezinárodní vozatajské závody v Nebanicích u Chebu. Jde o jediné závody v České republice, které se mohou pochlubit tím, že kategorie čtyřspřeží je zařazena do Světového poháru. Jezdecký oddíl TJ Agro Cheb – Nebanice v čele s manžely Šimáčkovými je v roce 2014 pořádá již podvaadvacáté. Termín konání je naplánován na 3. až 6. července a tradiční návštěvníci areálu se jistě těší na novou vodní překážku, která začala vyrůstat již před rokem. Na diváky čeká kromě vrcholných sportovních výkonů i bohatý doprovodný program v podobě různých atrakcí a možnosti svezení se na koni i v kočáře. Díky tomu, že závody probíhají v období letních prázdnin, staly se pro mnohé návštěvníky netradiční formou dovolené. Na pravém břehu řeky Ohře je vždy možné stanovat. Každý den navíc organizátoři chystají ve velkých restauračních stanech hudební produkci. Podrobnosti najdete na www.nebanice.com.