Po vánočních svátcích za chladnokrevníky na Šumavu

Po vánočních svátcích za chladnokrevníky na Šumavu

Chladnokrevníci na Šumavě budou vozit návštěvníky na trase mezi Kvildou a Jezerní slatí. Ryze české plemeno a šumavskou přírodu představí chovatelka chladnokrevníků.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

V letošní sezóně velmi oblíbené jízdy v kočáře taženém chladnokrevnými koňmi, budou pokračovat i mezi Vánočními svátky a Novým rokem na šumavské Kvildě. Z Kvildy na Jezerní slať a zpět bude vozit zájemce ve svém novodobém kočáře – vagonetě taženém svými slezskými noriky, chovatelka koní Jitka Bretová – V tahu. Toto ryze české plemeno bude navíc představovat při večerních povídání ve stáji. Nepřímo tak bude, v trochu jiné podobě, restartován projekt návratu chladnokrevných koní na Šumavu.

„Nedá se mluvit o pokračování projektu. Je to jeho nastartování v trochu jiné podobě, v takové podobě, která je životaschopná. To znamená, že teď začneme s tím, co se veřejnosti nejvíce líbilo, tedy jízdy v kočáru,“ říká ředitel Správy NP a CHKO Šumava Pavel Hubený.

„Zajišťovat to bude soukromník, chovatelka Jitka Bretová, která má své jak koně, tak novodobý kočár – vagonetu. My ji pro tuto akci poskytneme zázemí v podobě stájí, možnosti stání pro vagonetu, propagaci a podobné věci. Zisk už půjde plně za paní Bretovou, pro kterou je to plnohodnotný příjem, jako pro živnostníka,“ dodává Pavel Hubený.

Možnost svézt se v kočáru taženým chladnokrevníky bude o víkendu 27. a 28. prosince. Pokud se sejde dostatek objednávek, bude se jezdit i v pondělí 29. prosince.

„Věřím, že odstartováním této spolupráce dokážeme alespoň trochu začít napravovat pověst původního projektu, jehož počátkem byla studie vypracovaná Centrem chovu slezského norika Hradčany o.s., poctivých chovatelů chladnokrevných koní i těch zvířat samotných. Také proto chci nabídnout zájemcům i něco navíc, než jen výlety v kočáru, ale také večerní jízdy s dětmi na hřbetu koně a večerní návštěvy stáje, kde ráda toto plemeno představím,“ vyjmenovává chovatelka Jitka Bretová.

„Samozřejmě není to přesně ta myšlenka projektu návratu chladnokrevníků na Šumavu, ve kterém se počítá s bydlením, chovem a prací v lese přímo na území Národního Parku, ale myslím, že to může být dobrý začátek, na kterém by se dalo stavět,“ doplňuje.

Zájemci o jízdu ve vagonetě, která je až pro pět pasažérů, do které budou zapřaženi devítiletý valach Matouš a mladá čtyřletá kobylka Grapa S Hradčany, která je jednou ze šampionek krásy na výstavě koní v Pardubicích, si ji mohou zamluvit předem buď e-mailem: jitka.bretova@vtahu.org nebo na telefonu 731 218 110. Fotografie koní i zmiňované vagonety najdou zájemci na internetových stránkách www.vtahu.org. Večerní návštěva stáje s výkladem o chladnokrevnících je možná v pátek, v sobotu a v případě zájmu i v neděli večer a to na základě domluvy přímo na místě stejně, jako vožení dětí na hřbetu koně v podvečer. Další informace získají návštěvníci v informačním středisku na Kvildě.

„Snad bude mít akce úspěch. Pokud ano a bude panovat spokojenost na všech stranách, tím myslím u návštěvníků, u chovatelky i u nás, budeme rozvíjet spolupráci dál v příštím roce,“ zakončuje Pavel Hubený.

Zdroj: NP Šumava