Páteční vrchol v Hořovicích v režii Jana Cigána

Páteční vrchol v Hořovicích v režii Jana Cigána

Páteční závěrečná soutěž čtvrtého závodního dne na stupni ST** napověděla, kdo si do Hořovic přivezl skvělou formu pro sobotní Velkou cenu a případné nedělní velké finále. Na start soutěže 140 cm vysoké se přihlásilo přes 70 dvojic. Mezi nimi kraloval slovenský Ján Cigán. Ten se svými dvěma koňmi dosáhl na dvě z pěti nejlepších příček. Nejvíce mu dosaženým časem konkurovala čtvrteční vítězka Tina Šálková.

130920 SPCP Jan Cigan 600Ján Cigán ovládl páteční soutěž stupně ST**. Foto: Kateřina Návojová.

Tato juniorská jezdkyně stejně jako při čtvrtečním ST*, které bylo o 5 cm nižší, sedlala koně Toro 1. Zatímco ve čtvrtek v soutěži na čas zvítězila, při pátečním vrcholu jedoucím se s následným rozeskakováním nestačila pouze na vítěze Jána Cigána sedlajícího koně Corneta. Ten startoval hned v úvodu soutěže, ze třetí startovní pozice. S klisnou La Pilota si dojel pro konečnou čtvrtou příčku. Mezi něj se dostal ještě Jiří Hruška s Mr. Voxem Agromarket H+B. Ten se svým druhým koněm Aristem Z uzavřel elitní pětici.

„Parkur byl velmi příjemný, nepřišlo mi, že by tam byl nějaký chyták. V druhé fázi byl nejzáludnější nájezd do dvojskoku, kde se dalo hodně získat i ztratit,“ podělil se o své dojmy Ján Cigán. „Popravdě bych spíš čekal, že budu lepší s La Pilotou. Většinou je rychlejší. Tentokrát to však vyšlo na první pokus,“ doplnil vítěz.

Juniorským vrcholem bylo v pátek další kvalifikační kolo Kolowrat Junior Cupu. Manželé Jan a Marcela Šímovi hodnotili účastníky soutěže L** dle jejich stylu. Při letos posledním parkuru v rámci Kolowrat Junior Cupu hodnoceném na styl si to rozhodčí opravdu užili, neboť se na start přihlásil rekordní počet účastníků. Dokonce se soutěž rozdělovala na 3 oddělení, neboť pouze 20 jezdců může být hodnoceno dohromady. Jako jediná na hodnocení 9 bodů dosáhla Anna Kellnerová se Stakkem, bohužel jedna skoková chyba a odečet 0,5 bodu ji o vítězství připravil. V rámci třetího oddělení tak skončila druhá, hned za vítězkou Eliškou Hrdou. Ta společně s koněm Corad dosáhla na známku 8,8 bodů.

Nejlepší jezdkyní prvního oddělení byla Kateřina Málková s koněm Cornelius. Ta obdržela taktéž od rozhodčích hodnocení se známkou 8,8 bodů. Třetím vítězem pátečního Kolowrat Junior Cupu byla Andrea Halíková s koněm Maryland. Její konečné hodnocení bylo 8,5 bodů.

Při tomto stylovém kole byly částečně výsledky ovlivněny i odečty bodů za chyby na překážkách či překročení stanoveného času. A tomu se nevyhnulo mnoho dvojic, které ve snaze dojít co nejstylověji často volily pomalejší tempo.

Během dne proběhly ještě další dvě soutěže. Hned ráno od 7.30 proběhla stupňovaná obtížnost do 120 cm. Tam si pro vítězství dojela poslední startující Petra Mazánková a Acobata-T. Hned po Kolowrat Junior Cupu pak proběhla soutěž firmy Bioveta, kde jezdci závodili na parkuru S** (130 cm). Tam si nejrychleji se všemi nástrahami poradil Radek Šídlo s osmiletým Conterem-T.

V sobotu proběhne poslední Velká cena v rámci Skokového poháru České pojišťovny 2013, po které bude jasná nedělní finálová čtyřka. Na pořadu dne bude také první kolo soutěže družstev KAP Jumping, jejíž druhé proběhne taktéž při finálové neděli. Pro více podrobností a aktuální informace se podívejte na stránky Skokového poháru ČP s adresou www.skokovypohar.cz.