Páteční pětice soutěží zahájila Velkou cenu Plzně

Páteční pětice soutěží zahájila Velkou cenu Plzně

Celkem pět různých parkurů připravil jezdcům stavitel Petr Švec při prvním dni devátého kola Českého skokového poháru 2014 konaném v Plzni. V pátek 29. srpna vítězství v nejvyšší soutěži neputovalo daleko od Českého údolí – v dvoufázovém skákání 130/135 cm totiž zvítězil plzeňský Jiří Luža a Verdi-S.

Jiří Luža a Verdi-S. Foto: Kateřina Návojová
Jiří Luža a Verdi-S. Foto: Kateřina Návojová

Zástupce stáje Schneider Jiří Luža porazil do té doby dlouho vedoucího Ludvíka Jandourka, jehož čas se zdál téměř nedostižný. Jezdci skákali na parkuru s výškou překážek 130/135 centimetrů. Oba výše zmínění jezdci využili dlouhého cválání na poslední skok, kde výrazně zvýšili tempo. Rozdíl mezi prvním a druhým místem byl pouhých devět setin sekundy. Jezdci na dalších místech pak ztráceli na tyto elitní dvojice více jak vteřinu.

Během úvodního dne se konaly také kvalifikační soutěže dvou tradičních rámcových seriálů Českého skokového poháru. Amatérští jezdci Equiservis Amateur Tour měli na programu hned dvě otevřené kvalifikace, a to úvodní stupňovanou obtížnost do 110 cm a závěrečný parkur stupně Z (100 cm) hodnocený na limitovaný čas. V první zmíněné zkoušce zvítězila průběžně vedoucí jezdkyně celého žebříčku Dana Pinkavová s klisnou La Cora 1. „Rozhodli jsme se letos objet všechna kola, takže jsme zavítali i do Plzně. Jsme tu poprvé a moc se nám tu líbí,“ uvedla. V druhé kvalifikaci se nejvíce stanoveném času přiblížila Natálie Soukupová a Laququ. Jako jediná z bezchybných se dostala s odchylkou pod jednu vteřinu.

Kvalifikace Czech Junior Cupu se tentokrát jela na styl netradičně již v pátek. Během soutěže bohužel hodně pršelo, což několika koním vadilo a nepředvedli standardně kvalitní výkony. O stylových jezdcích na prvních místech však nebyl pochyb, neboť v elitní čtveřici figurovala pouze dvě jména – zcela nejlepší hodnocení měla s klisnou Jasněnka 4 Kristýna Hofmeisterová. Ta získala známku 8,1 bodů. Jen o desetinu méně obdržel Petr Dajbych a Pocta 1, zároveň tento jezdec skončil třetí s Dumolem za výkon ohodnocený 7,9 body. Čtvrtou příčku obsadila opět Kristýna Hofmeisterová, a to v sedle svého prvního koně ZIantus M. Dekorovanou nejlepší pětici umístěných doplnili dvě jezdkyně – domácí Dominika Mládková s Wonderboyem a Veronika Kelíšková s Casiopeou 7. Obě dosáhly na hodnocení 7,5 bodů, byť domácí jezdkyně až po odpočtu srážky půl bodu za jedno shození.

Poslední nezmíněnou soutěží je parkur stupně L* (115 cm) jedoucí se na čas. Nejrychleji si s parkurem poradila k radosti domácích Michaela Hanuščinová s Angelinou 1. Právě parkurem L* (115 cm) bude zahájen druhý závodní den. Ten v sobotu odstartuje v 9.30 hodin a první soutěž bude zároveň další kvalifikací Equiservis Amateur Tour. Dále se uskuteční další kvalifikační kolo Czech Junior Cup jedoucí se jako hendikep 115/120 cm, po němž proběhnou ještě parkury S** (130 cm) a ST** (140 cm). Závěrečná soutěž jedoucí se v rámci Ceny Plzeňského kraje je zároveň generální zkouškou na nedělní Velkou cenu. Pro aktuální informace sledujte webové stránky www.ceskyskokovypohar.cz.