Parkury v Olomouci nabídnou nejen Světový pohár

Parkury v Olomouci nabídnou nejen Světový pohár

Mezinárodní parkurové závody J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016, které se na kolbišti Equine Sport Centra v Olomouci Lazcích konají v termínu od 23. do 26. června, nabídnou atraktivní podívanou nejen v rámci soutěží nejvyšší kategorie.

Ilustrační fotografie: archiv pořadatele
Ilustrační fotografie: archiv pořadatele

Skvěle obsazená bude i túra označená zkratkou U25, tedy pro jezdce od 16 do 25 let, která je zařazená do prestižní série pro mladé talentované jezdce nazvané European Youngster Cup. Uvedený seriál závodů se na území České republiky pojede poprvé v historii. Letošní ročník odstartoval již v březnu v německém Dortmundu, pokračoval dvěma koly v belgickém Lanakenu a poté se přesunul zpět do Německa na kolbiště v Pöttmesu a Eschweileru. Sérii hostili během května pořadatelé v rakouském Linci – Eblsbergu a v Lamprechtshausenu. Poslední kolo před tím olomouckým se konalo v německém Nörten – Hardenbergu. Po mítinku v Olomouci je ještě naplánováno 11 kol v Polsku, na Slovensku, v Německu, ve Švýcarsku, v Rakousku a dokonce také v USA. Finále se uskuteční během velkých halových závodů 8. prosince v rakouském Salzburgu.

Kvalifikační soutěž pro uvedené finále seriálu proběhne na kolbišti v Lazcích v sobotu 25. června od 12.00 hodin a půjde o Grand Prix kategorie U25 s výškou překážek do 145 centimetrů. Předcházet jí budou dvě dílčí soutěže ve čtvrtek a v pátek. „Soutěžní túra U25 se pojede místo dřívější kategorie CSIY pro mladé jezdce do 21 let, což otevírá možnost startu na Hané širšímu spektru jezdců patřících stále mezi ty mladší,“ prozradila ředitelka závodů Klára Damborská. „Jsme moc rádi, že zájem o účast v této kategorii je opravdu velký,“ dodala.

Jezdců do 25 let se sjedou do Olomouce čtyři desítky a přivezou si s sebou z 11 nejen evropských zemí celkem 46 koní. Vedle nejobsazenější České republiky budou zastoupeny: Irsko, Jižní Korea, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko a USA. Domácích účastníků bude jedenáct s třinácti koňmi a nechybí mezi nimi jezdci, které jsme již zvyklí vídat na nejvyšších národních i mezinárodních závodech, jako např. Veronika Jelínková, Anna Kellnerová, Kateřina Málková, Michaela Refková, Lucie Strnadlová, Ladislav Vachutka či Barbora Vojtková. Anna Kellnerová byla ve finále European Youngster Cup 2015 velmi úspěšná a obsadila tehdy s Atessou B L H krásné páté místo. S ní se představí také na olomouckém kolbišti.

Velmi výrazně bude zastoupeno v U25 také Polsko. To vyšle stejný počet jezdců, jako Česká republika, akorát o jednoho koně méně – tj. dvanáct. Exoticky působí tři přihlášení korejští jezdci. Velmi silní, co se týče výkonnosti, budou jistě Němci s šesti jezdci a sedmi koňmi. Nechybí mezi nimi Sascha Braun, který vyhrál celoroční bodování loňského ročníku, dále pátý Simon Widmann nebo šestý Friso Bormann. Nutno dodat, že v loňském žebříčku bylo mezi TOP20 hned 19 německých jezdců a jeden rakouský. Rakouská ekipa bude v Olomouci zhruba poloviční, než ta německá, ale jistě bude také výrazně promlouvat do pořadí na předních příčkách. Naše východní sousedy bude zastupovat pouze Táňa Hatalová, kterou pravidelně vídáme nejen v Olomouci při národních závodech. Další podrobnosti o programu závodů J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 najdete na internetové adrese www.csiolomouc.cz.