Parkurová extraliga míří do Plzně

http://www.profihorse.cz/images/stories/zpravodajstvi/110820_spcp_tz_7-kolo_vc_strakonic_ptyrov_opatrny_ales_ahorn-t.jpg
Plzeň bude nadcházející víkend ve znamení další etapy Skokového poháru České pojišťovny. Pouhý týden po Velké ceně Ptýrova totiž proběhne ve dnech 26. až 28. srpna již 9. kolo této parkurové extraligy. Třídenní závody v rámci Velké ceny Plzně bude hostit Jezdecký areál JK Slavia VŠ Plzeň nacházející se v Českém údolí. „Dorazit by mělo asi dvě stě koní a chybět nebude téměř kompletní česká skoková špička v čele s nedávno uzdraveným Alešem Opatrným,“ uvedl hlavní organizátor Jan Stroner.

Jedním z mála TOP jezdců, kteří budou při těchto závodech chybět, je lídr žebříčku Jiří Hruška. „Z Opavy to máme do Plzně bezmála 500 kilometrů, a to je již opravdu pro nás daleko. Aristo-Z a Radek tak budou mít tři týdny volno. Vyrazíme až na desáté kolo do Frenštátu pod Radhoštěm a následně na poslední kvalifikaci před finálovou soutěží do Hořovic,“ prozradil Jiří Hruška, kterému účast ve finále již v podstatě nemůže uniknout. „O tom, kterého koně si vezmu do finále, je však ještě předčasné hovořit,“ konstatoval jezdec. Z dalších jezdců dle průběžného pořadí Skokového poháru České pojišťovny by neměli chybět druhý Jiří Skřivan, třetí Aleš Opatrný, čtvrtý Ludvík Jandourek, ani jezdci na dalších místech, jimiž jsou např.: Sergej Motygin, Jiří Luža, Barbora Tomanová, Daniel Voksa, Jiří Papoušek či Rudolf Fiala. „Diváci se mohou těšit na skutečně kvalitní sportovní podívanou,“ konstatoval při pohledu na seznam účastníků Jan Stroner. To se týká nejen nedělní Velké ceny Plzně s celkovou dotací 100.000 Kč, která je naplánována od 15.00 hodin, ale i dalších rámcových soutěží. Celkem pět z nich bude zařazeno do seriálu pro jezdce do 21 let Dance and Jump Czech Junior Cup, další dvě pro změnu do Equiservis Amateur Tour pro neprofesionální jezdce, jehož kvalifikační finále proběhne v sobotu odpoledne. „Sobotní program bude celkově velmi pestrý. Amatérské soutěži bude předcházet generálka před Velkou cenou – soutěž stupně ST** (140 cm) o dotaci 50.000 Kč a ještě před tím se uskuteční sponzorská soutěž tříčlenných družstev složených z jezdců a koní různé sportovní úrovně. Každý člen týmu se zúčastní pouze jednoho ze tří kol na stupních L* (120 cm), S* (130 cm) a ST* (140 cm). O vítězném družstvu pak rozhodne součet trestných bodů všech členů,“ popisuje pravidla Jan Stroner. „A jelikož se jedná o sponzorskou soutěž, podmínkou účasti každého týmu je vklad 10.000 Kč. Minimální počet družstev je šest a maximální patnáct. Vybrané sponzorské vklady ponížené o 10 % pak budou rozděleny mezi první tři družstva a jejich sponzory. Vítězný celek dostane 50 % z dané částky, další pak 30 %, resp. 20 %,“ vysvětluje matematický klíč k této netradiční soutěži Jan Stroner.

Diváci se mohou těšit i na bohatý doprovodný program. „Předvedeni budou starokladrubští koně v kočáru a připravujeme též vystoupení andaluského hřebce v doprovodu tanečnice. Milovníky koní pod kapotou jistě zaujme šest amerických veteránů,“ dodává Jan Stroner. Mezi tradiční body doprovodného programu pak budou patřit různé divácké soutěže o atraktivní ceny, či vození dětí na ponících. Další podrobnosti najdete na www.ceskyskokovypohar.cz.