Pardubické závodiště popřálo Váňovi k 60. narozeninám

Pardubické závodiště popřálo Váňovi k 60. narozeninám

Je to jen čtrnáct dní od jeho startu ve 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou a týden po jeho 60. narozeninách. Řeč je o Josefu Váňovi, kterému v rámci posledního pardubického dostihového mítinku popřáli i zástupci závodiště.

Josefu Váňovi pogratulovala ředitelka závodiště Hana JeníkováJosefu Váňovi pogratulovala ředitelka závodiště Hana Jeníková

Šedesátiletý žokej Josef Váňa je postavou nerozlučně spjatou s pardubickým závodištěm a především s Velkou pardubickou. Na závodišti má dokonce svou sochu v životní velikosti. Gratulovat mu k životnímu jubileu tak bylo příjemnou povinností vedení závodiště a Dostihového spolku. Darem byl obraz akademického malíře Františka Hanáčka, jak jinak než s motivem koně, který mu předal osobně.

„Pro mne osobně je pan Váňa ztělesněním nesmírné vůle, odhodlání a zdravé dávky zavilosti, se kterou se věnuje koním a dostihům. Přeji mu do dalších let mnoho trenérských i žokejských úspěchů, ale především pevné zdraví a taky trochu toho nezbytného štěstí,“ řekla ředitelka závodiště Hana Jeníková. K jejímu přání se připojil i předseda představenstva Dostihového spolku Vladimír Tlučhoř. „Nezbývá než slova paní ředitelky potvrdit. Za všechny z pardubického závodiště panu Váňovi přeji vše dobré a věřím, že se k nám do Pardubic bude vracet ještě dlouho,“ řekl Tlučhoř.

Josefu Váňovi gratuloval i předseda představenstva Dostihového spolku Vladimír Tlučhoř a prezident Dostihového klubu Jiří Skalický.Josefu Váňovi gratuloval i předseda představenstva Dostihového spolku Vladimír Tlučhoř a prezident Dostihového klubu Jiří Skalický.

 

A co by si přál sám legendární žokej? „Hlavně zdraví,“ usmál se Josef Váňa. Letošní sezonu hodlá uzavřít doma Hubertovou jízdou, ale prozradil, že se také chystá do Anglie. „Chci si koupit koně,“ prozradil.

Josef Váňa starší se narodil 20. října 1952 ve Slopném, do svého prvního dostihu odstartoval v roce 1979, ve Velké pardubické startoval poprvé v roce 1985 s koněm Paramonem a skončil druhý. Vítězství v tomto dostihu dosáhl poprvé v roce 1987 s Železníkem, se kterým tento triumf zopakoval ještě třikrát. Jednou zvítězil s Vronskym (1997) a v letech 2009, 2010 a 2011 s Tiumenem. V letošní 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se mohl Váňa v případě úspěchu stát devítinásobným a vůbec nejstarším vítězem tohoto dostihu, ale třetí místo je přesto obdivuhodným výkonem „Nejsem si vědom žádné chyby, Tiumen byl dobře připravený, ale někdo jiný dnes byl lepší. Vyšlo z toho třetí místo a já jsem za něj rád. Čekal jsem, že nás porazí aspoň dva cizinci, nakonec jsme prohráli s dobře připravenými koňmi z Česka, takže mě to ani nemrzí,“ řekl Váňa krátce po dostihu.