Pardubice hostily kvalifikaci Zlaté podkovy ve spřežení

Pardubice hostily kvalifikaci Zlaté podkovy ve spřežení

Ve dnech 24. – 26. července proběhly v Pardubicích závody Zlaté podkovy ve spřežení. Jednalo se o poslední kvalifikační kolo 50. ročníku tohoto seriálu. Jezdci tak mohli naposled sbírat body do žebříčku před finále, jež se uskuteční v Humpolci.

V kategorii čtyřspřeží zvítězil Zdeněk Jirásek. Foto: Josef Malinovský
V kategorii čtyřspřeží zvítězil Zdeněk Jirásek. Foto: Josef Malinovský

Pardubický dostihový spolek vypsal všechny soutěže, jejichž konání umožňují pravidla Zlaté podkovy. Mezi dvojspřežími pony zvítězila Monika Pospíšilová, která tak před koncem celé série vede suverénně žebříček této kategorie. Úvodní drezurní zkoušku vyhrála. Sobotní maraton zajela sice až jako čtvrtá nejlepší, ale výborná jízda mezi kužely v závěru soutěže ji vynesla první místo. Druhý skončil Tomáš Palán, který zároveň drží druhou příčku v bodování. Ten předvedl nejlepší výkon v sobotním maratonu, kdy nechal všechny soupeře za sebou. Třetí místo vybojoval Erik Zuvač.

Několikanásobný mistr České republiky v kategorii jednospřeží Jan Exnar kraloval této soutěži i v Pardubicích. Exnar zaváhal lehce jen v nedělním parkuru. Jeho vítězství to však nemohlo ohrozit, protože v drezurní úloze i maratonu nedal soupeřům šanci. Další z českých reprezentantů Jiří Koníř si dojel pro druhou příčku, a třetí pozice celkové výsledkové listiny připadla Pavlovi Plchovi. Vedoucím jezdcem průběžného bodování před finále je Jaroslav Petřek, který v Pardubicích dojel pátý.

Pro jasnou výhru si v závodu dvojspřeží dojel Josef Hrouda, držitel titulu mistr ČR a dlouholetý člen národního reprezentačního týmu. Vedení se ujal hned v páteční drezuře, vynikajícím výkonem v maratonu náskok ještě zvýšil. V neděli si tak mohl dovolit drobné zaváhání v parkuru, v němž dojel na druhém místě, a přesto to v součtu stačilo na stupeň nejvyšší. Obě další pozice bral Václav Coufalík a s párem klisen Linda a Lybie se ujal vedení v žebříčku Zlaté podkovy.

Tři čtyřspřeží nastoupila do soutěže takzvané královské kategorie. Bez zaváhání v ní zvítězil Zdeněk Jirásek se svými svěřenci Nickem, Nerem, Ronym a Romeem. Všechny tři dílčí části soutěže, drezuru, maraton i parkur vyhrál, takže o prvním místě nemohlo být pochyb. Druhé místo se stalo předmětem souboje mezi Jaroslavem Jandlem a Radkem Nesvačilem. O čtyři body nakonec vyhrál Jaroslav Jandl. Špičkový český reprezentant Radek Nesvačil, který v Pardubicích zkoušel v zápřahu mladé koně, se tak musel spokojit s třetí příčkou.

Jubilejní padesátý ročník seriálu Zlaté podkovy vyvrcholí při finálových soutěžích ve dnech 21. – 23. srpna. Na závodišti v Humpolci se bude rozhodovat o vítězích v oboru tradičních seriálových disciplínách, tedy kromě spřežení také ve všestrannosti. Výsledky kvalifikačního kola ZP v Pardubicích najdete na webu www.pardubice-racecourse.cz. Kompletní informace o seriálu Zlaté podkovy můžete najít na webu pořadatele www.zlatapodkova.cz.