Paradrezurní mistrovství ČR počtvrté v Hradištku

Paradrezurní mistrovství ČR počtvrté v Hradištku

První říjnový víkend se v areálu Jezdecké školy Equus Kinsky v Hradištku u Sadské koná již počtvrté mistrovství České republiky v paradrezuře. O medaile se utká celkem 14 soutěžních dvojic a dalších 7 odstartuje v Ceně Zuzky pro neklasifikovatelné a začínající jezdce.

Anastasja Vištalová. Foto: Josef Malinovský
Anastasja Vištalová se letos zúčastnila Světových jezdeckých her. Foto: Josef Malinovský

Velkým zpestřením bude účast německých jezdců, kteří odstartují v rámci otevřených soutěží. Bude tak zajímavé porovnávat výkony domácích účastníků s těmi z jezdecky nejvyspělejší země. V kategorii 1A se vedle loňského stříbrného medailisty Lukáše Hnáta představí Němka Silvia Logemann se dvěma svými koňmi – Rothana a Danjo AS. Konkurenci ve své třídě 1B nebude mít obhájkyně mistrovského titulu Anastasja Vištalová s Jambem, jež byla jelinou paradrezurní účastnicí letošních Světových jezdeckých her konaných v Normandii. Jediná jezdkyně – Jana Berušková s Narcisem – předvede své výkony ve skupině II. Zato skupina III bude mít velice silnou konkurenci. Z Čechů jistě bude na přední pozice útočit Jan Rous s Lilií, který před rokem získal bronz a nejednou se stal v minulosti i mistrem republiky. Další naše jezdce Kateřinu Lesovou s Violou 9 a Helenu Novotnou s Goliášem doplní ještě dvě německé reprezentantky Bettina Sonntag s Quelle Couleur a Martina Bezinger s koňmi Picaro 67 a Fulton ´s Point. Poslední kategorie IV má na seznamu přihlášených dva jezdce, přičemž Jiří Giogas nastoupí se dvěma koňmi – s Agathou a Lancelotem. Konkurovat mu bude Zuzana Fialová s Afroditou.

V Ceně Zuzky se budou snažit předvést co nejlepší výkony Petr Novák, Tereza Bubcová, Jan Decastelo, Barbora Voslařová, Jarmila Plháková, Petra Nálepková a Jan Rous. Ten v této soutěži nastoupí s Codamem, který nemá vyjetou drezuru pro účast v mistrovském závodu. Zajímavostí je jistě skutečnost, že ve funkci hlavní rozhodčí bude Jane McGarel-Groves, FEI mezinárodní rozhodčí z Velké Británie. Ve sboru rozhodčích jí doplní Pavla Loudová a Hana Štěpánová.

Paradrezura je drezura upravená pro handicapované jezdce, vychází z drezury jakožto klasické jezdecké disciplíny. Paradrezurní úloha obsahuje cviky, jejichž obtížnost je daná handicapem jezdce – ti s nejtěžším postižením jezdí jen v kroku, ti s nejlehčím omezením  (včetně nevidomých) jezdí úlohy srovnatelné s úlohami stupně L a S pro zdravé jezdce. Rozhodčí paradrezury nevědí, jaký má jezdec přesný handicap, jejich úkolem je zhodnotit, jak byl cvik předveden a celkový dojem z předvedené úlohy v dané kategorii. Jezdci s různým typem handicapu jsou rozděleni do několika skupin, např. nevidomí, jezdci bez končetin, s těžkou poruchou koordinace a rovnováhy atd. Jezdci v jednotlivých skupinách mohou používat různé kompenzační pomůcky, např. poutka na otěžích, poutko u sedla, speciální úpravy sedla, použití hlasové pomůcky, u očních vad signalizátor písmen apod. Samozřejmě nic z toho, co parajezdec při jízdě používá, nesmí být pro koně bolestivé nebo mu jakkoliv jinak vadit. Více se dozvíte na adrese www.klubkvitek.estranky.cz.