Ostravští hasiči zachraňovali koně se zraněnou nohou pod kovovou lávkou

Ostravští hasiči zachraňovali koně se zraněnou nohou pod kovovou lávkou

Tři jednotky ostravských profesionálních hasičů se zapojily v sobotu 30.5.2015 v podvečer do záchrany osmnáctileté klisny Alky, která nešťastně uklouzla při přecházení kovové lávky přes potok v ostravském okrajovém obvodu Proskovice a levá zadní noha se jí dostala pod lávku. Zranila si jí a viditelně krvácela.

Nehoda se stala v sobotu kolem půl čtvrté odpoledne. Mladá jezdkyně si chtěla zkrátit cestu do stáje a převáděla krásnou klisnu Alku přes úzkou kovovou lávku. Koni podklouzla noha a dostala se pod ní, zpět už ne.

na-zachrane-klisny-v-ostraveproskovicich-se-podilely-tri-ostravske-jednotky-3-3

Po zavolání na tísňovou linku hasičů postupně vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – z ostravských stanic Hrabůvka, Přívoz a Zábřeh. První pohled nevěstil nic dobrého. Vystresovaný kůň bezmocně ležící v tratolišti krve a nad ním vyděšená jezdkyně, která si už příště určitě cestu zkracovat nebude. Odhady pesimistické.

Přesto hasiči okamžitě zavolali veterináře a pustili se v menším počtu (kvůli vystresované klisně) do pomoci popruhy a dalšími pomůckami. Odhodlání pomoci nebohému zvířeti završil veterinář, který mu píchl uklidňující injekci a zavelel intenzivně táhnout popruhy, uvázanými za přední nohy koně.

Po chvíli byla Alka opravdu venku ze zajetí. Veterinář jí nohu rychle ošetřil a prohlásil, že není zlomená a že není důvod k pesimismu. Protože však uklidňující lék stále působil, chvíli bezvládně ležela na boku. Pak zvedla hlavu, stočila se víc na břicho a dokonce přijala trochu pitné vody z hasičského auta a hasičského kbelíku.

na-zachrane-klisny-v-ostraveproskovicich-se-podilely-tri-ostravske-jednotky-10-3

Druhý veterinář, který kolegu vystřídal a měl se postarat o zašití rány na noze, prohlásil, že kůň se na 99 procent postaví sám na nohy a ještě bude schopen odkulhat domů. Na tento okamžik čekala poslední z jednotek (Hrabůvka), která na místě čekala kvůli případné pomoci (a třeba i zavolání těžké techniky). Té naštěstí nebylo potřeba – Alka se opravdu zvedla a hasiči mohli na základnu.

Kompletní fotogalerie ze záchrany

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje