Ostrava hostila 18. mezinárodní setkání jízdních policií

Ostrava hostila 18. mezinárodní setkání jízdních policií

V sobotu 29. srpna 2015 se v Ostravě konalo v pořadí již osmnácté Mezinárodní setkání jízdních policií, které skončilo velkým úspěchem domácích strážníků.

Zástupci jízdních policií z České republiky i ze zahraničí se v Ostravě setkali, aby změřili své síly, předvedli spolu se svými čtyřnohými svěřenci dovednosti a umění obstát ve všech náročných situacích, kterým čelí při výkonu služby, vyměnili si navzájem cenné zkušenosti. Pro širokou veřejnost toto byla jedinečná příležitostí seznámit se blíže s prací strážníků a policistů na koních.

11902238_1135949633101102_374886555337247177_n

Letošní ročník se konal pod záštitou primátora statutárního města Ostravy Ing. Tomáše Macury, MBA, za účasti Městské policie hl. města Prahy, Policie ČR Zlín a Policie ČR Brno, ze zahraničí dorazili jízdní policisté z Maďarska, Německa a Polska. Účastnili se samozřejmě také domácí strážníci ostravské městské policie. A Ti celé závody takřka ovládli a zopakovali tak úspěchy z předchozích ročníků. Z celkových 16 vyhlašovaných cen si ostravští strážníci převzali celou desítku.

Akci přálo i počasí, které jistě přispělo k velké účasti veřejnosti. Na závody se přišlo podívat na 5 000 návštěvníků a ti jistě nelitovali. Čekala je zajímavá podívaná a poutavý doprovodný program. Také na dětské návštěvníky čekaly nejrůznější hry a soutěže. Zájemci si mohli vyzkoušet, jak přesnou mají mušku na laserové střelnici, mohli si prohlédnout ukázky výstroje a výzbroje strážníků včetně používané techniky. K vidění byly ukázky jízdy čtyřspřeží starokladrubských koní z Národního hřebčína Kladruby nad Labem, kterým se v průběhu závodů mohli zájemci v prostoru za kolbištěm projet přes Komenského sady. A zájem byl opravdu velký, kočár s koňmi se prakticky nezastavil. Velkým úspěchem skončila ukázka výcviku koní známého herce Václava Vydry. Nadšeným divákům ukázal, že jízda na koni je možná i bez sedla a bez uzdy a to zdaleka nebylo vše. Koně bez postrojů s Václavem Vydrou v sedle předváděli mnohdy neuvěřitelné kousky. Skákali přes překážky, procházeli se po schodech, herec z hřbetu koně za jízdy střílel z luku a mečem přesekl jablko na tyči. Za svůj výkon sklidili Václav Vydra i jeho koně zasloužený potlesk. Nechyběl již tradiční pushball, jakýsi koňský fotbal, kterým závodníci vyplnili atraktivním způsobem divákům volný čas, kdy se sčítaly dosažené výsledky závodníků, a připravovalo se slavnostní předávání cen.

Soutěžilo se tradičně ve třech disciplínách – cross parkuru, zrcadlovém skákání a hlavní disciplíně, tzv. policejním parkuru. A také letos se na základě dosažených výsledků ve všech třech disciplínách vyhlašoval Přeborník městských policií České republiky. Pro rok 2015 se jím stal Daniel Orsag na koni Solo Romy z ostravské městské policie.

Výsledky dalších soutěžních disciplín:

Cross parkur – O pohár ředitele Městské policie Ostrava
1. místo – HORNÍK Martin na koni Generalissimus Estetika, Městská policie hl. města Prahy
2. místo – ORSAG Daniel na koni Solo Romy, Městská policie Ostrava
3. místo – ZEDNÍČEK Libor na koni Solo Macarena, Městská policie Ostrava
4. místo – NOVÁK Tomáš na koni Solo Pandora, Městská policie Ostrava
5. místo – NOVÁ Ladislava na koni Sacramoso Faga, Městská policie hl. města Prahy

Zrcadlové skákání – O pohár primátora statutárního města Ostravy
1. místo – NOVÁK Tomáš na koni Solo Pandora, Městská policie Ostrava
2. místo – ORSAG Daniel na koni Solo Faga, Městská policie Ostrava
3. místo – PILKO Stefan na koni Quick Step, policie Německo – Sachsen
4. místo – ZSIGO Edina na koni Titok, policie Maďarsko – Budapešť

Speciální policejní parkur – O pohár hejtmana Moravskoslezského kraje
1. místo – ORSAG Daniel na koni Solo Romy, Městská policie Ostrava
2. místo – ORSAG Daniel na koni Solo Faga, Městská policie Ostrava
3. místo – ZDENÍČEK Libor na koni Solo Macarena, Městská policie Ostrava
4. místo – NOVÁK Tomáš na koni Solo Pandora, Městská policie Ostrava
5. místo – WYPCHLAK Grzegorz na koni Don Camillo, policie Polsko – Częstochowa
6. místo – OTÁHALOVÁ Petra na koni Tajfun, Policie ČR Zlín

Obsáhlou galerii naleznete ZDE.

Autor: Vladimíra Zychová, Městská policie Ostrava