Opavskou cenu Kofoly vyhrála v Olomouci Kubrická

Opavskou cenu Kofoly vyhrála v Olomouci Kubrická

Skvělou formu si na olomouckém kolbišti, kde se konají skokové závody v rámci přesunuté Velké ceny Opavy, udržela Kateřina Kubrická. Po vítězství v Middle Europe Jumping Cupu začátkem srpna přidala na své konto další velmi cenné prvenství, a to v Ceně Kofoly konané v sobotu 13. září. Také v této soutěži se bojovalo o body do Českého skokového poháru, a to za zrušenou Velkou cenu Ostravy.

Kateřina Kubrická s Šejnou 1. Foto: Kateřina Návojová
Kateřina Kubrická s Šejnou 1. Foto: Kateřina Návojová

„Přišlo mi to opravdu náročné, nebyl to jednoduchý parkur,“ byla první reakce vítězky. Její slova potvrzují i výsledky soutěže na stupni obtížnosti T* (145 cm), neboť pouze dva jezdci dokončili základní kolo bezchybně. Jako první se to podařilo právě Kateřině Kubrické, která s Šejnou 1 předvedla velmi pěkný a plynulý parkur. V závěru soutěže pak bezchybný výkon předvedl ještě Josef Pařenica, avšak v sedle nepohárového koně. A zrovna tento jezdec bojuje o finálovou čtyřku z aktuálně páté pozice.

„Nejobtížnější částí parkuru pro mě byl nájezd na triplbar a po něm ihned trojskok. Triplbar nebyl umístěn na těžké distanci, to je spíš můj problém. Trojskok byl těžký v tom, že jeho úvodní skok byl široký oxer, ten hodně koní zpomalil a neměli pak dostatečné tempo na další dva kolmé skoky,“ zhodnotila Kateřina Kubická. Právě v trojskoku přišlo mnoho shození, u několika jezdců to byla jediná chyba na parkuru – jako například u Aleše Opatrného s Curley Sue. Druhým problematickým místem byla pasáž v úvodní části ze skoku tři na čtvrtý kolmý skok s logem Český skokový pohár. Distanc na šest cvalových dopředu přinesla opravdu hodně chyb.

„Ve finále mi již parkur nepřišel těžký, tam to bylo spíš o nervech,“ doplnila vítězka. „Nevěřila jsem, že Josef Pařenica shodí. Od začátku jsem byla tak jako tak rozhodnutá jet v klidu a snažit se o bezchybnou jízdu, protože jsem stejně věděla, že v případě chyby je čas Aleše Opatrného nedostižný,“ řekla Kateřina Kubická. „Pozor bylo třeba dát u dvojskoku složeného ze dvou kolmých skoků, já jsem pak ještě hodně řešila poslední skok,“ doplnila. Nakonec se jí podařilo pokořit všechny nástrahy, včetně posledního skoku, a v cíli se mohla radovat. Jako jediná dokončila obě kola bezchybně a o vítězce Ceny Kofoly, kde se jelo o pohárové body za Velkou cenu Ostravy, bylo rozhodnuto. Druhé místo po sebe získal Aleš Opatrný s Curley Sue, který bojovat s jednou chybou ze základního kola. Ve finále předvedl výbornou jízdu hodnou nejlepšího českého jezdce, a jak již bylo řečeno, jeho čas byl opravdu nedostižný. O více jak dvě vteřiny později se do cíle dostal nakonec třetí Igor Šulek a Wavo Aramis.

V rámci druhého závodního dne se uskutečnilo celkem pět soutěží, vedle Ceny Kofoly ještě dvě otevřené a dvě uzavřené. V Equiservis Amateur Tour svoji formu potvrdila vedoucí jezdkyně žebříčku Dana Pinkavová a na olomouckém kolbišti s náskokem zvítězila v sedle Lassy 2 v soutěži stupně ZL (110 cm). Druhou uzavřenou soutěží byla kvalifikace Czech Junior Cupu, kde stejně jako v pátek předvedla nejlepší výkon Nina Kaločová a Ebony. Tentokrát se jednalo o soutěž hodnocenou na styl. Na své páteční vítězství se podařilo navázat i Martinu Řezníčkovi, který opět zajel nejrychleji parkur stupně S* (125 cm), byť v sobotu to bylo v sedle koně Le Carela. Netradičně se při Českém skokovém poháru jela soutěž Speed and Music, kdy se hodnotilo dle stupnice „C“ a jezdcům se za každou chybu připočetly 4 vteřiny. Druhé místo obsadila Darja Tellingerová a Lucius 1 startující za pořadatelský klub Opava – Kateřinky. Ta byla zároveň vítězkou poslední nezmíněné soutěže jedoucí se na obtížnosti L* (115 cm).

V neděli zahajuje finálový den v osm hodin, a to jedinou otevřenou soutěží stupně S*. Po ní následuje finále Equiservis Amateur Tour na parkuru stupně ZL (110 cm), poté se uskuteční finále Czech Junior Cupu a celé závody vyvrcholí Creditas Velkou cenou Opavy na parkuru stupně T* (145 cm). Během víkendu se tak podruhé pojede o body do extraligového seriálu, který po tomto víkendu již hodně napoví o nejlepší čtyřce pro hořovické finále. Další aktuální informace najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz.