Opatrný po skvělém výkonu zvítězil ve Velké ceně Opavy

Opatrný po skvělém výkonu zvítězil ve Velké ceně Opavy

Po bezchybném základním kole si velmi vydařenou jízdou ve finále nejlepší český jezdec Aleš Opatrný docválal v sedle Acovara v neděli 14. září pro již čtvrté vítězství ve Velké ceně zařazené do Českého skokového poháru. Tentokrát se jednalo o Velkou cenu Opavy konanou v Olomouci. Ta byla předposlední kvalifikací před závěrečným finále pro nejlepší čtveřici jezdců.

Aleš Opatrný a Acovaro. Foto: Kateřina Návojová
Aleš Opatrný a Acovaro. Foto: Kateřina Návojová

Blízko měl k prvenství jezdec Czech Equistrian Teamu již v sobotní soutěži na stejné obtížnost T* (145 cm), tam však Aleš Opatrný s Curley Sue doplatil na chybu v základním kole. Přestože již i s tímto hendikepem jedné chyby dokázal dosáhnout na vítězství, neboť je pověstný opravdu skvělým finále. Tentokrát měl situaci snadnější – patřil k nechybující trojici ze základního kola. Tito tři účastníci navíc nastupovali do finále s náskokem dvou chyb. Nikdo z jednou chybujících totiž před nimi nedokončil finále bez penalizace. „Parkur byl o něco techničtější než v sobotu, naopak mi dnes přišel trochu nižší. Nejnáročnější pasáž se týkala opět trojskoku, konkrétně distancí, která trojkombinaci předcházela. Ve finále to bylo již jen o nervech a času. Tam žádné záludnosti nebyly,“ zhodnotil vítěz. „Dnes většina koní skákala lépe, přeci jen v pátek šli do ‚Téčka‘ po soutěži střední úrovně. Nyní byli rozeskákaní,“ doplnil Aleš Opatrný.  Ten startoval ve finále jako předposlední a těsně před ním dokončil Josef Kincl s Cascarem bezchybně. Na jeho jízdu Aleš Opatrný odpověděl taktéž jízdou bez shození, navíc s minimální možnou délkou trasy. Oproti Kinclovi stlačil čas o neuvěřitelných sedm vteřin.

Třetím bezchybným ze základního kola byl Marek Klus, jenž velmi toužil po co největším bodovém zisku, neboť by se rád probojoval do finále. Po jedné chybě obsadil třetí místo a přiblížil se tak k nejlepším. V elitní čtveřici po předposledním kole figuruje s velikým náskokem Aleš Opatrný (81 bodů), následovaný Jiřím Skřivanem (47 bodů), Zdeňkem Hruškou (46 bodů) a Josefem Pařenicou (45 bodů). Jezdcům se do finále počítá pouze nejlepších šest výsledků, a právě u některých došlo již ke škrtání. Marek Klus má na svém kontě zatím 40 bodů, avšak zapsané má pouze čtyři výsledky. Případný hořovický příděl bodů se mu tak bude celý počítat. Poslední kolo je navíc zvýhodněno vyšším bodovým ziskem. Marek Klus byl zároveň velmi úspěšným jezdcem v obou soutěžích stupně T, protože oba dny se jako jediný probojoval do finále pro nejlepší desítku s dvojicí koní.

Stájový kolega Marka Kluse, Martin Řezníček, završil svůj „eSkový“ hattrick třetím vítězstvím během tří dnů. Tentokrát se mu to podařilo stejně jako v pátek v sedle koně Sabelius. Dále se stáj Mustang radovala tentýž den z úspěchu v Equiservis Amateur Tour, v které zvítězila Daniela Potyszová a Dorothea. Ta se stejně jako druhý Libor Bittner dostala do cíle základního kola i rozeskakování bez shození. Oba zmínění jezdci si s jistotou zajistili hořovické finále pro nejlepší dvacítku. Třetí dojela v Olomouci při opavském kole vedoucí jezdkyně Dana Pinkavová a Lassy 2. Tato jezdkyně jako jediná pokořila v žebříčku bodovou hranici 100 bodů.

V Czech Junior Cupu se zcela poprvé radovala z vítězství Denisa Menšíková s Eliotem 5, která předvedla velmi pěknou jízdu nejen v základním kole, ale také v rozeskakování.  Tam navíc jako jediná nechybovala a zaslouženě zvítězila. I tato třetí seriálová vítězka má jisté finále v Hořovicích, neboť je nyní v mladší kategorii jezdců do 14 let na čtvrté příčce.

Po závodech v Olomouci se již pozornost bude ubírat k velkému finále. Závodit se v Hořovicích začne již v úterý 23. září, kdy se první den pojede o body do Equiservis Amateur Tour. V pátek a sobotu proběhnou poslední seriálová kvalifikační kola, jejichž seriály vyvrcholí velkým finále v neděli.

V úterý 23. září zahájí nejen finálové závody Českého skokového poháru, ale také vysílací série sestřihu z průběhu Velké ceny Opavy. Česká televize jej uvede na programu ČT Sport premiérově od 17.05 hodin. V dalších dnech jsou naplánovány ještě čtyři reprízy a pořad bude ke zhlédnutí po premiéře i na internetu. Pro další informace sledujte webové stránky www.ceskyskokovypohar.cz.