Ohlédnutí za třetím mítinkem Dubai World Cup Carnevalu

12. února se v rámci třetího letošního mítinku na závodišti Meydan uskutečnily první „black type“ dostihy. Sedmidílný program měl hned dva vrcholy. Pod jediným názvem –  Al Maktoum Challenge – Round 1. První část série čekala jak na plnokrevníky, tak araby.

 

Al Maktoum Challenge – R1 (G1), arabi, 1.600 m, Tapeta

Očekávaný duel mezi Af Alghabrou (R.Mullen) a Kandar Du Falgasem se

nekonal.  Na umělém povrchu do této doby neporažené klisně trenérky Duffieldové došly zhruba dvě stovky metrů před cílem síly a vycouvala na konečné 7.místo. Dobře jdoucí Kandar Du Falgas (R.Hills) o vítězství přišel těsně před cílem. O pouhou hlavu podlehl ve středu pole mohutně finišujícímu SAHIB DU CLOSOVI (R.Ffrench). Šestiletý svěřenec trenéra Saifaldina Deeba navázal na své předešlé prvenství v National Day Cup (G1) v Abu Dhabi a  směle si to zamířil mezi domácí elitu arabských plnokrevníků.

 

favorit Kandar Du Falgas - o hlavu poražený

 

 

Al Maktoum Challenge – R1(G3), 1.600 m, Tapeta

Poprvé se tento štědře dotovaný test uskutečnil v roce 1994 a jeho vítězem se stal Red Rainbow  trenéra Dhruby Selvaratnama v sedle s J.Murtaghem. Největší počet vítězů (7) je spojován se Saeedem bin Suroorem. Především jeho zásluhou je dosud nejúspěšnější stájí Godolphin, které patřili následující vítězové: Mendip (2011), My Indy (2009), China Visit (2001), Siege (2000), Spindrift (1999), Kammtarra (1997), Tamayaz (1996), Halling (1995). Z „nedomácích“ stájí vzešel pouhý kvartet premiantů: jihoafrický Grand Emporium (2005), brazilští Imperialista (2007) a Happy Boy (2008) a francouzský Gloria de Campeao (2010). Podle věkové kategorie hrají prim čtyřletí (9 vítězství). Nejstarším vítězem byl State Shinto, jenž triumfoval v roce 2004 jako osmiletý. Nejrychlejší čas v loni vyběhl Mendip (1:36,45 min). Posledně jmenovaný mohl být hrdinou, který přepíše dějiny. Měl šanci stát se prvním dvojnásobným vítězem. To se v celé devatenáctileté historii dostihu žádnému koni nepodařilo.

Nejblíže k tomu měl godolphinský China Visit, který byl v roce 2002 poražený o nos. Wathik trenéra P.Rudkina byl v roce 1996 druhý, v 1997 třetí a vyhrát se mu podařilo až v 1998. Godolphin neponechal nic náhodě a doje o celkový devátý triumf poslal hned tři koně. Do sedla ostře sledovaného Mendipa se vyhoupl Lanfranco Dettori, jenž se pokoušel o pátý triumf v tomto dostihu. MENDIP se na Meydanu v roce 2010 dvakrát (vč. Al Bastakiya – Listed) prezentoval ve vítězné formě. V březnu loňského roku při svém debutu na trávě v Dubai Duty Free (G1) doběhl na šesté pozici. Pětiletý syn Harlan´s Holiday, kdysi druhého v DWC, přes léto odpočíval a cíleně byl chystán pro letošní Carneval. Ve chvíli, kdy chtěl ze střední pozice útočit, neměl moc prostoru k akceleraci a kvůli absenci výraznějšího projevu se musel spokojit se 4.místem. O stupínek lépe si vedl jeho o rok starší tréninkový kolega SECRECY (K.Fallon). Vítěz říjnového mílového Listed dostihu v Newmarketu hýřil aktivitou a o vítězství ho připravila 200m před cílovou páskou dvojice svěřenců trenéra M. de Kocka.

Hunting Tower-jeden ze zklamavších svěřenců M. de Kocka

Vypadá to, že MUSIR (Ch.Soumillon) s narůstajícím věkem nabírá stále větší razanci a chuť závodit. Premiant UAE 2,000 Guineas a UAE Derby v roce 2010 cílem si dostih udělal podle svého gusta a zvítězil s pohodlným třídélkovým náskokem před stájovým i tréninkovým kolegou MASTER OF HOUNDS (K.Shea). Loni druhý v tamní derby předvedl od mety 400m před cílem úderný finiš, ale možná by potřeboval ještě několik málo metrů navíc… Prvně jmenovaný by podle slov trenéra měl zamířit do Dubai Duty Free. Ten druhý potom do druhého dílu Al Maktoum Challenge. O pozornost, ovšem z opačného konce, si řekl nešťastník Xin Xu Lin (M.Barzalona). Někdejší čtyřnásobný vítěz grupy 1 v Jižní Americe a tamní Kůň roku 2010/11 sice z přední pozice vytvářel celkovou podobu dostihu, cílem ale procválal poslední.

Musir a Ch.Soumillon - vítězové hlavního dostihu

 

 

UAE 2,000 Guineas Trial , 400 m, Tapeta

Singapurská vlajka zavlála krátce po půl deváté večerní tamního času. Vítězství DARK MATTER trenéra Stevena Burridgeho vypadalo vcelku jednoduše. Čtyřnásobný vítěz a trojnásobně druhý z osmi startů na dráze v Kranji v klidu sledoval dění na čelní pozici a sto metrů před cílem se do toho naplno „obul“. Sedminásobný žokejský šampión v Emirátech Ted Durcan po dostihu prohlásil: „ Je to velký silový kůň. Míle ani 1.800m mu nebudou stačit. Dalších 200m v UAE 2,000 Guinas je vyhovujících. Vidím v něm zajímavého koně do budoucna. Doufám, že se dostane i do tamního derby.“ Do role favorita byl po svém působivém vítězném 7délkovém debutu v listopadu v Kemptonu (maide) předurčen RASSAM (L.Dettori). Z druhého místa ho po silném finiši sesadil další godolphinský reprezentant KINGLET (M.Barzalona).

 

Etisalat My Plan Handicap (Rated 95-105), 1.400 m, Tapeta

Reem ani tentokrát nepředvedla nic ze své někdejší formy

Čtyřletá ryzka REEM (Ch.Soumillon) byla jedním ze zklamavších svěřenců M. de Kocka. Naposledy zářila začátkem března na Meydanu v Listed testu, ale ve zbytku sezóny tak dobré výkony nepředváděla. Tentokrát zhasly veškeré naděje 500m před cílem a na lepší než 10.místo nárok neměla. ARIETE ARROLLADOR (M.Demuro) utrpěl na umělém povrchu první porážku, ale ke stávajícím dvanácti umístěním přidal ve svém 18. životním startu další. V závěrečném souboji podlehl o necelé dvě délky BARBECUE EDDIEMU. Spolehlivý osmiletý matador pod Richardem Hillsem opět odvedl stoprocentní výkon.

 Hdcp na 1.400m se nelíbil Swopovi (K.Fallon)-12.místo

 

Etisalat eLife Handicap (Rated 100-110), 1.200 m, tráva

Sedmiletý valach INTERNATIONAL DEBUT (F.Tylicki) měl tentokrát papírově snadnější dostih než ten předchozí na kilometrové distanci. Jeho tým určitě ve skrytu duše očekával, že oplatí porážku jeho tehdejšímu přemožiteli, kterým byl Addictive Dream. Nic takového se nestalo. Zásluhou ADDICTIVE DREAMA do paddocku pro vítěze zamířil rodinný tandem otec-syn Nichollsové. Pětiletý ryzák tak drží jeden malý triumf – je dvojnásobným vítězem právě probíhajícího Carnevalu.

Snaafy (T.O´Shea) - předposlední v hlavním dostihu

 

 

Etisalat My Data Plan Handicap (Rated 95-105), 2.410 m, tráva

Nejdelší test čtvrtečního večera ovládl ve službách Godolphinu debutující NAQSHABBAN (L.Dettori). V koncovce přešel syn Street Crye bez sebemenší námahy z výhodné pozice přes vedoucího JEDIHO (C.Sanchez), třetí dokončil dvojnásobný vítěz  z loňského roku, ovšem na umělém povrchu, godolphinský EMIRATES CHAMPION (M.Barzalona).

Topclas-7.místo ve dvoukilometrovém handicapu

 

 

Etisalat 4G Handicap (Rated 100-110), 2.000 m, tráva

Godolphinský nováček SONGCRAFT, dosud neporažený ve dvou loňských startech ve Francii, zůstal s čistým štítem i po tomto dostihu. Jezdecký partner čtyřletého Singspielova potomka Silvestre de Sousa se mohl radovat ze svého premiérového zásahu v Emirátech. I přes pomalý začátek si hnědý valach postupně vylepšoval pozici, aby 200m před cílem převzal po BELGIAN BILLOVI (T.Durcan) první pozici. Méně působivý dojem ve srovnání se staršími soupeři zanechal další z godolphinských es ALKIMOS (L.Dettori). Čtyřletý hnědák po High Chaparral byl zakoupený speciálně pro DWCC ze stájí L. Cumaniho v červnu poté, co finišoval na 2.místě za Pisco Sour v Tercentenary Stakes při Royal Ascot. Od té doby neběhal. Čtvrteční 6. místo naznačuje, že se ta správná forma ještě nedostavila.

 

———

Foto: autorka