Ohlédnutí za karlovarskou dostihovou sezónou 2014

Ohlédnutí za karlovarskou dostihovou sezónou 2014

Karlovarské dostihové závodiště má za sebou jubilejní 115. sezónu. Pečlivě udržovaný areál s jedinečnými secesními tribunami byl stejně jako v předešlých letech jedním z nejdůležitějších a nejlépe hodnocených tuzemských závodišť. Pořadatel (od letošního roku HIPODROM HOLOUBEK s.r.o.) rád přichází s nějakou novinkou a zlepšením služeb. Ani loňský rok se neobešel bez výrazné změny. Byly strženy dosluhující budovy stájí a nahrazeny novými replikami. Dříve než se brány druhého nejstaršího českého závodiště otevřou široké veřejnosti, ohlédneme se v krátkosti zpět a připomeneme si loňské události.

DOSTIHY

Ivan Janatka zajistil optimální skladbu jednotlivých dostihů, takže zájem trenérů a majitelů o starty jejich svěřenců u některých termínů převyšoval kapacitní možnosti. V průběhu šesti mítinků (období duben až září) bylo uspořádáno 42 dostihů (37 rovinových a 5 překážkových) od páté kategorie po nejvyšší. Z nich bylo odběhnuto 6 zkoušek II. kategorie a tři zkoušky I. kategorie. Statut National Listed získal překážkový Pohár Josefa Váni. Počet startujících koní se v průběhu sezóny pohyboval kolem čísla 370. Nejpočetněji byl obsazený červencový mítink, během kterého se na dráze vystřídalo 74 koní. Velkou převahu měli podle věku tříletí a starší koně, trojice dostihů byla vypsána začínajícím dvouletým. Nejčastěji rovinoví koně startovali na vytrvaleckých tratích (12 dostihů na 2.000m, pět na 2.400m). Následovaly testy s distancí 1.600m (11 dostihů) a 1.400m (5 dostihů).

KONĚ

Doby, kdy se organizátoři, domácí patrioti, sázkoví experti, reportéři a především diváci mohli potěšit Darsalamem, Shamalganem, Torlusem či Scyrisem, jsou pryč. Výčet známých koňských jmen oproti éře zmiňovaných veličin je i za rok 2014 stručnější. Přesto se ve Varech zajímaví plnokrevníci ukázali v nejlepším světle. Loňský zástupce klasického ročníku Aztek se po průměrných výkonech nakonec vypracoval k titulu Nejlepší vytrvalec sezóny a Nejlepší kůň českého chovu. Dvakrát se na karlovarském závodišti blýskl vítězstvím, ovšem v dostizích čtvrté a třetí kategorie. Mnohem významnějších úspěchů dosáhl na podzim. Vyhrál Cenu prezidenta a Velkou cenu českého turfu a třetí skončil v St. Legeru.

Trenér Zdeno Koplík je rekordmanem v počtu vítězství v karlovarské Ceně Města Karlovy Vary a to především zásluhou Torluse (zvítězil v 2005, 2007, 2008). V loni v tomto dostihu zaznamenal své premiérové prvenství na českém území další Koplíkův svěřenec, ryzák Hidden Flame. Někdejší francouzský derbista a milovník ostrého tempa nedlouho po karlovarském úspěchu zamířil dál a koncem srpna zvítězil ve Francii. Své kvality potvrdil následnými dvěma druhými místy v Lyonu. Zajímavostí Ceny města byl fakt, že se v něm potkala čtveřice někdejších účastníků Českého derby – Lysyan (8. místo v Českém derby a 5. místo ve Slovenském derby 2011), Wallisto (5. místo v Českém derby, 3. místo ve Slovenském derby a 3. místo v Maďarském derby 2011) a v derby 2014 těsně druhý Honzik Chipera, který doběhl na stejné pozici i v Ceně města.

Druhým koněm, který zajistil bratrům Koplíkovým další jedničkový zásah v hlavních bodech srpnového odpoledne, byl Kendy. Premiant bratislavského Zlatého bičíku ovládl stylem start-cíl Velkou cenu BBAG přístupnou koním, kteří pocházejí z bádenské dražby.

Nadějný svěřenec trenéra Olehly Oriental Sky svoji kariéru zahájil druhým místem v Karlových Varech. Další starty absolvoval v zahraničí a byly úspěšné. Zvítězil v jedničkové Velké ceně BBAG Baden-Badenu v Bratislavě i v rakouské grupové Ceně zimního favorita.

Vítězka zdejší Svatováclavské zimní královny Zamira byla vyhlášena Nejlepší dvouletou klisnou uplynulé sezóny. Další příslušnice nejmladšího ročníku Silk se později prosadila v italském Meranu, když v dostihu přes proutěné překážky doběhla na 4. místě.

Populární Old Glory, milovnice karlovarské dráhy, v dubnu před zraky evropských šlechticů přišla o punc neporazitelnosti na zdejším oválu, když po tuhém boji o nos podlehla Mambo Lady.

Vítěz červencového překážkového Poháru Josefa Váni Gejzir se několik málo dní poté prosadil i při svém prvním francouzském startu, když doběhl druhý. Také on byl jedním z reprezentantů DS Pegas, kteří ovládli oba vrcholy jediného mítinku. Iceni Girl po boji s Lužnicí zvítězila v Letní ceně klisen, potažmo v Poháru MFF Karlovy Vary. Khalshani, předloňský suverén Poháru Josefa Váni, skončil sice třetí, ale sezonu 2014 uzavřel prosincovým triumfem na italské dráze v Grossetu. Hnědák Barateus byl kdysi výborným rovinářem. Dnes je nadějným skokanem. Po dvou předešlých úspěších se v červenci prosadil i potřetí v jednom z karlovarských rámcových překážkových dostihů. Svěřenec trenérky Baštové Dalmacio se v září po zdravotní přestávce na dráhu vrátil ve velkém stylu – vítězně.

JEZDCI

Sezóna 2014 byla sezónou vzpomínkovou. Počátkem července uplynulo 20 let od tragické smrti Vlastimila Smolíka, patnáctinásobného rovinového šampiona a šestinásobného derby vítěze. Svůj poslední životní dostih jel na karlovarském závodišti. V Ceně Dostihového klubu Tochovice (II.kat., 2.000m) dovedl Bastiena do cíle na třetím místě za Lordem Anitasem (ž.K.Šarina) a Canastou (ž.M.Knauer).

Vraťme se do současnosti. Největší počet plných zásahů (5 vítězství) zaznamenal v průběhu karlovarské sezóny dvojnásobný rovinový šampión Bauyrzhan Murzabayev. O jedno prvenství méně získal Jan Verner, majitel triumfu ze Slovenského derby s Love Me, a také zkušený rovinový žokej Petr Foret. Ten si navíc vyzkoušel na podzim také překážky a premiéra se mu vydařila na výbornou. S klisnou Holin One trenérky Petry Jirátové skončil po tuhém boji druhý. Můžeme se tedy těšit na jeho případné starty v sedlech překážkových koní také nad karlovarskými otočnými skoky? To nám odpoví nadcházející sezóna. Po třech prvenstvích si z Varů odvezli dva jezdci, které spojuje přívlastek „nej“. Jiří Chaloupka, který se v sedmnácti letech stal nejmladším vítězem klasického vytrvaleckého St. Legeru, prožil v loni výbornou sezónu. Během ní ovládl všechny tři dostihy tzv. Trojkoruny a to na vícero koních. Velkou jarní cenu se Simply Ozzym trenéra V.Luky, Derby a St. Leger s Cheeky Chappiem trenéra R.Holčáka. Karlovarák Martin Laube je od října 2014 nejmladším českým žokejem. V 19 letech se titulu dočkal v sedle Nowitky. Předtím dosáhl v dubnu na dvorském závodišti s Mambo Lady svého jubilejního 40. vítězství. Naopak žádný z karlovarských diváků si nemohl vychutnat mistrovské kousky Josefa Bartoše, který upřednostnil výjezdy do zahraničí. Prosadil se mnohem dále na západ od nás a stal se šampiónem překážkových jezdců v Itálii. Bez vítězství se musel obejít také Josef Váňa junior, šampión mezi překážkovými jezdci pro rok 2014. Dvakrát se na lázeňském oválu v průběhu sezóny prosadila Martina Havelková, vítězka loňského seriálu Nikon Ladies Cup, která se do dění vrátila po mateřské dovolené v roce 2013. Ten rok byla mimo jiných také v sedle bělouše Demon Kinga, který vytvořil nový rekord chuchelské dráhy na kilometrové trati. Jedno prvenství získala Vendula Korečková a šampionka rovinových jezdců amatérů Martina Luková se ve Varech nejlépe umístila druhá s ryzákem Winrocco. Dobře se prezentovala mládež. Žákyně Simona Molková, Kateřina Hlubučková i Michaela Musialová zde nasbíraly dvě prvenství.

Nejmladší český žokej Martin Laube
Nejmladší český žokej Martin Laube

TRENÉŘI

Allan Petrlík, šampión trenérů na rovině v posledních dvou letech, se mohl opřít o kvalitní dvouletky. Kraloval Svatováclavské zimní královně (Zamira) i Ceně Masise (Valmont Ohne) a další dvě vítězství

získali jeho svěřenci ještě v nižších kategoriích. K říjnovým padesátinám ovšem dostal jeden z nejkrásnějších dárků – český odchovanec Love Me fantastickým závěrem zvítězil ve Slovenském derby. Dalším oslavencem loňského roku byl Jiří Hurt. Předčasný dárek k 60. narozeninám rovinovému i překážkovému jezdci a trenérovi připravil červnovým triumfem v karlovarském sprinterském dostihu ryzák Danubit. Dva vítěze, respektive vítězky, připravil Grzegorz Wroblewski. V Lázeňské míli se prosadila Nidara, v Letní ceně klisen-Poháru MFF Karlovy Vary Iceni Girl. Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa si v dubnu do Varů přijel pro jediné překážkové vítězství s No Time to Lose, ale skvělého úspěchu dosáhl v Itálii, kde jím připravovaný a jeho synem odježděný Alpha Two vyhrál podruhé v řadě prestižní Gran Premio Merano.

MAJITELÉ i PŘÍZNIVCI

Jedním z majitelů, kteří se rozhodli pro dlouhou cestu z Moravy, aby vyšli vstříc sportovnímu štěstí na západě Čech, byl fotograf Zenon Kisza. Doprovázel oba své koně a náročného cestování určitě nelitoval. Desetiletý Sherardo, kterého zakoupil již jako čtyřletého, hned svůj překážkový debut proměnil ve vítězství a nakonec se dostal až na vrchol, do loňské Velké pardubické. Po roční zdravotní pauze hnědáka začala připravovat Lenka Syslová. Sherardo je jejím prvním svěřencem ve Velké, byť už dříve měla blízko ke splnění trenérského snu. Trenérce i majiteli se velký sen vyplnil. Sherado stanul nejen na startu, ale dostih dokončil na pěkném 9. místě. Podle svých slov prožíval Zenon Kisza loni nejlepší sezónu v roli majitele. Sherardo, který ladil formu právě na Velkou ve Varech, obsadil v červencovém Poháru Josefa Váni 5. místo. Ten samý den ještě získala na karlovarském oválu hnědka Princezna Arabela pro malou stáj historicky první triumf na rovinách.

Přípravy na další, v pořadí 116. sezónu, jsou v plném proudu. Dostihová veřejnost se na malebný areál s kvalitním vybavením a jedinečnou atmosférou těší. Závodiště má velké množství oblíbenců. Za všechny uvedu povzbuzující slova dostihové konferenciérky Jany Šejnohové: „Karlovarské závodiště mám moc ráda. Dýchá z něj kouzlo starých časů. Za krásného letního dne zde může člověk uhasit žízeň výborným místním pivem nebo točenou kofolou, projít se po skvěle udržované dráze či navštívit nedalekou městskou kolonádu. Při nepřízni sv. Petra pak nikdo jistě nepohrdne posezením na původní secesní tribuně, která je návštěvníkům, na rozdíl od jiných závodišť, k dispozici zdarma. Karlovarské závodiště má své osobité kouzlo. Pokud si chcete dostihy opravdu užít, vydejte se do Varů. Stojí za to!“

Dříve, než našim čtenářům přineseme sázkové tipy na úvodní Dostihový den evropské šlechty, zabrousíme v krátkosti do minulosti. Nahlédněme ve spojení se sezónou 2015 namátkově do událostí spojených s číslicí pět.

Závodiště před 115 lety
Závodiště před 115 lety

… před 110 lety

1905

Několik málo sezón po velkolepém slavnostním zahájení provozu dostihy ve Varech na čtyři roky úplně skončily. Kvůli neřešitelným problémům se zajišťováním jednotlivých mítinků, s nimiž si nevěděla rady ani městská rada, ani tehdejší provozovatel – rakouský Jockey Club.

Závodiště před 110 lety
Závodiště před 110 lety

… před 90 lety

1925

Během dvouměsíčního letního období se uskutečnilo 16 dostihových dní. V červenci se běhalo dnes již nepředstavitelných sedm dní bez přestávky za účasti koní z Rakouska, Maďarska, Německa a Polska.

Jezdci ve Dvorech před 85 lety
Jezdci ve Dvorech před 85 lety

… před 70 lety

1945

17. dubna dvorské závodiště omylem, místo strategických městských bodů, zasáhl ničivý nálet. Obnova zdevastované dráhy, ohořelých tribun a vypálených stájí se zdála být nereálná, ale nakonec provoz pokračoval již následující rok.

… před 60 lety

1955

Ve dvorských stájích začal jako trenér působit kpt. František Ventura. Vítěz OH v Amsterodamu 1928 si po odchodu z Prahy do nedalekých Tašovic vzal pod svá křídla Ivana Janatku, dnes zástupce sboru pořadatelů karlovarských dostihů. Vedl ho k soutěžím všestrannosti, parkurům i drezúře. Hned v následujícím roce 1956 Ivan skončil na Mistrovství republiky v jednotlivcích pátý a v družstvech na 3. místě. Rok nato dopadl ještě lépe. V jednotlivcích mu patřilo 4. místo a v družstvech 2. místo. Týmový úspěch byl o to hodnotnější, že za sebou jezdci nechali silnou xaverovskou ekipu v čele s majorem Josefem Dobešem.

Mistrovství ČSSR 1957 a kpt. František Ventura
Mistrovství ČSSR 1957 a kpt. František Ventura

… před 40 lety

1975 V areálu závodiště se konalo Mistrovství ČSR v drezúře.

… před 30 lety

1985

Velké karlovarské steeplechase byl odebrán statut kvalifikačního dostihu pro slavnou Velkou pardubickou. Kvalita dostihů naštěstí zásadně neutrpěla a na karlovarském závodišti se v průběhu sezóny konala trojice významných testů: Gerschův memoriál, St.Leger a Svatováclavská cena.

… před 25 lety

1990

Dostihová sezóna čítala 16 mítinků. K vidění zde byli dva nositelé zvučných jmen a oba dva sedlal šampión Vlastimil Smolík. H Lykeion zvítězil v Ceně zimního favorita a Gerschově memoriálu, Wichita si podmanila Cenu zimní královny i Cenu Masise a druhá skončila v Gerschově memoriálu.

Ivan Janatka dostal na čtyři roky do tréninku ve Dvorech mladého Peruána, pozdějšího trojnásobného vítěze Velké pardubické. Peruán jako dvou- až čtyřletý startoval střídavě ve Varech nebo Chuchli. Čtyřikrát vyhrál. Dvakrát jako dvouletý, jednou ve třech a jednou ve čtyřech letech.

Ivan Kub se 29. července dočkal svého prvního triumfu jezdecké kariéry na karlovarské dráze s koněm Jesik.

… před 20 lety

1995

Závodiště se přiblížilo dobám své největší slávy. Hostilo Oaks, Cenu Jezdectví, Velkou karlovarskou steeplechase, Karlovarskou dvojnásobnou míli a především České derby. Bylo prvním místem, kde se vrcholná událost určená tříletému ročníku konala mimo tradiční chuchelskou dráhu. V mnoha směrech to bylo derby nezapomenutelné. Zvítězil Regulus, kůň českého chovu. Na hluboké a promáčené půdě. Za doprovodu nepříznivého deštivého počasí. S rekordním náskokem 15 délek.

Úspěšný den také prožil trenér a provozovatel karlovarského závodiště z té doby ing. Václav Chaloupka. Jeho svěřenci vyhráli v rámci slavnostního derby dne třikrát. Mir Sada (Simsonova cena), Nadely a Amande Praline vytrvalecké trojkové testy. Hned ve dvou dostizích si vychutnal doběh svých koní na prvním a druhém místě zásluhou Mir Sady a Ferminy Marquez v jedničkové Simsonově ceně a dvouletých klisen Nadely a La Corbeille d`Or v Ceně Sahera.

Pozdější plemeník Mir Sada vyhrál všechny důležité testy sezóny určené dvouletým koním. Pro jeden z nich, Simsonovu cenu, si přijel do Varů s podporou jezdce Ivana Kuba.

Gay Devil vyhrál Velkou cenu Prahy (Gd-1, 1.600m, ž.A.Shoults, trenér Fr.Vítek) konanou v K.Varech, druhá doběhla Laurena (I.Kub, tr. Ing.V.Chaloupka) a třetí Santalino (K.Píchal, tr. V.Vinklárek).

Velkou karlovarskou steeplechase na 5.000m vyhrál Bramin s žokejem Vlastimilem Špalkem před pozdější hrdinkou ve Velké pardubické Vinny s ž.Z.Koplíkem (vypadlý třmen žokeje nezabránil tomu, aby se do cíle dostali na fantastickém 2. místě za britským ryzákem It´s A Snipem ) a třetí Scavage s J.Brožem.

Amatérský jezdec C. Lalleman do Čech zavítal jen jednou. K návštěvě si vybral karlovarské závodiště. Stoprocentní úspěšnost zaznamenal v jediném absolvovaném dostihu, když vyhrál s bělkou Amande Praline.

Vedle dostihového provozu se do povědomí začal prodírat jezdecký sport podporovaný firmou Balcar. První ročník Karlovarského military za účasti kompletní tuzemské špičky začal psát novou, i když ne moc dlouhou historii.

… před 15 lety

2000

Ivan Janatka ukončil trenérskou aktivitu. Posledním vítězným svěřencem byla pětiletá ryzka Panenka, která se prosadila v karlovarském srpnovém vytrvaleckém handicapu na 2.200m. V jejím sedle byl Josef Bartoš, dnes příslušník nejužší překážkové špičky.

… před 10 lety

2005

V Ceně Masise (NL, 1.200m) došlo k raritě. V hlavním dostihu pro dvouleté koně se za doprovodu chladného a deštivého počasí zrodil současný doběh. Vítězi se stali Mysterro (ž.M.Srnec, tr.M.Suchánek) a Porta Coeli (ž.J.Chaloupka, tr.ing.V.Chaloupka).

Na dráhu se vrátily překážky v podobě otočných skoků. Celkem sedm skoků (výška 125 cm, celková šířka 105cm, umělé proutí), přičemž čtyři překážky mají své místo na protilehlé rovince u řeky a další tři v cílové rovině.

Prostor před cílovou podkovou se stal místem pořádání nejvyšších parkurů – Mistrovství republiky seniorů.

Byla instalována bezpečnostní bariéra uvnitř dráhy a generální opravou prošlo také čalounění ve startovacích boxech. Zvýšil se počet míst pro ustájení. Koním ulehčuje cestu ze stájí na závodiště v místě rušné silnice nově vybudovaný podchod.

Cena města KV 2005 plná koňských hvězd
Cena města KV 2005 plná koňských hvězd

Cena Města KV obdržela od Jockey Clubu vyšší statut (NL, 2.000m) a punc kvality jí dodal hvězdný Darsalam. Doběhl jako druhý za Torlusem. Dostih byl přehlídkou koňských velikánů. Potkali se v něm dva vítězové Českého derby (Poderoso z r.2002 a Darsalam z r.2004) a další dva účastníci derby Torlus (10.) a Radbec (8.).

Vítězové derby Poderoso (č.5) a Darsalam (č.6) v Karlových Varech v roce 2005
Vítězové derby Poderoso (č.5) a Darsalam (č.6) v Karlových Varech v roce 2005

Dostihový comeback zde po dlouhé osmileté závodní přestávce oslavila Romana Neslerová. Shodou okolností na té samé dráze, kde v roce 1990 vyhrála s koněm Balú klasický St.Leger.

… před 5 lety

2010

Nabídce šesti dubnových rovinových dostihů vévodily dva testy II. kategorie a zvláštností bylo, že poháry pro vítěze díky koním Banderella a Nakuru si z obou odvezl trenér Zdeněk Mimra, žokej Tomáš Lukášek a stáj Syndikát 2007.

Lázeňská míle (NL, 1.600m) patřila šestiletému Sharpourovi (ž.R.Koplík, tr. Z.Koplík). Reprezentant stáje YOKO tehdy dosáhl na čistý hattrick v tomto dostihu.

Sharpour a jeho hattrick v Lázeňské míli 2010
Sharpour a jeho hattrick v Lázeňské míli 2010

V srpnové steeplechase IV.kat. dlouhé 3.500m měla své příznivce jediná žena v poli Štěpánka Sedláčková, která o několik sezón dříve spolu s hnědákem Radbecem tvořila úspěšnou dvojici. Tentokrát sedlala v cíli třetí Sajmu, nestárnoucí matador Radbec po pádu Libora Sedláře dostih nedokončil. Dostih nabyl na zajímavosti účinkováním čtyřletého Bleska trenéra Wroblewského. Překážková premiéra výtečného rovinového koně ze stáje DS Pegas, kterého v dostihu vedl žokej Andrés, skončila pádem.

Předpokládané termíny dostihových dní 2015:

25.04. 10:00 – 15:00 DOSTIHOVÝ DEN EVROPSKÉ ŠLECHTY

– hlavní dostih: 3letí, II.kat., 2.000m

14.06. 14:00 – 18:00 87. KARLOVARSKÁ DVOJNÁSOBNÁ MÍLE

– hlavní dostih: 4letí a st., II.kat., 3.200m 05.07. 14:00 – 18:00 DOSTIHOVÝ DEN MFF KARLOVY VARY – Letní cena klisen: 3leté a st., II.kat., 2.000m – 3.ročník Poháru Josefa Váni: steeplechase I.kat., 4.500m 02.08. 14:00 – 18:00 CENA MĚSTA KARLOVY VARY: 3letí a st., I.kat., 2.000m – Cena BBAG: 3letí a st., I.kat., 1.600m

16.08. 14:00 – 18:00 CENA MASISE: 2letí, II.kat.,1.200m – Lázeňská míle: 3letí, I. nebo II.kat., 1.600m

28.09. 13:30 – 17:30 SVATOVÁCLAVSKÁ ZIMNÍ KRÁLOVNA: 2leté, I.kat., 1.600m

Připravila: Marcela Klingorová

Foto: autorka, archiv Antonína Foglara a Ivana Janatky