Ohlédnutí za dostihovou sezónou 2013: KLOKOČOV

Ohlédnutí za dostihovou sezónou 2013: KLOKOČOV

Turf. Krátké slovo, ve kterém je obsaženo mnohé. Napětí a emoce. Radost z vítězství i smutek z neúspěchu. Ušlechtilí dostihoví koně a lidé kolem nich. Majitelé, trenéři, jezdci, ošetřovatelé. Pro všechny jsou dostihy a v první řadě jejich milovaní čtyřnozí atleti středobodem světa. Pro ně a jejich pohodlí se snaží udělat všechno. Vědí, že úspěchům na dráze se musí kráčet vstříc. Jedna dostihová sezóna skončila, ta nová se teprve chystá ke startu. Pojďme si tedy zkrátit čekání na nová dobrodružství, které nám letos zelené ovály připraví. Zeptejme majitelů, trenérů, ošetřovatelů a jezdců, jaký byl dostihový rok 2013 z jejich pohledu.

Sherardo a Zenon. Foto: archiv Zenona Kiszy.Sherardo a Zenon. Foto: archiv Zenona Kiszy.

Při našem prvním povídání navštívíme Moravskoslezský kraj, konkrétně okres Opava. Členitou krajinou kolem Oderských vrchů se prohánějí plnokrevníci z dostihového centra Klokočov nedaleko Vítkova. Zdejší hřebčín Františkův dvůr býval místem zaslíbeným slezským norikům. V 50. letech se jejich počet blížil k pětistovce. Dnes se zde pro práci a zábavu, tedy agroturistiku, nachází pouze pár desítek chladnokrevných koní. Stejné místo s nimi od roku 2011 sdílí také dostihová stáj. Té „velí“ mladá sympatická trenérka Lenka Syslová, kdysi aktivní překážková jezdkyně (10 překážkových prvenství a jedno rovinové), mimochodem dvojnásobná amatérská šampionka z let 2008-09. Její největší trenérský úspěch je spojený s hnědákem Decorusem, překvapivým vítězem karlovarské Ceny Masise z roku 2011.

Čtyřnohé osazenstvo není nikterak početné, lze ho spočítat na prstech obou rukou. Jednou z největších předností stáje je pracovní tým. Dokáže totiž spolehlivě nakazit dobrou náladou, smíchem a naprostou oddaností ke svěřeným koním. Jedním z majitelů, kteří klokočovským svěřili do péče čtyřnohého miláčka, je Zenon Kisza. Neustále dobře naladěný a vtipem sršící fotograf, bez kterého si jen stěží umíme představit obrázkové informace z dění na tuzemských i světových závodištích, je sice vystudovaný zootechnik, ale kouzlu fotografie propadl už v dětských letech.

„Možná to bude znít divně, ale se sezónou jsem celkem spokojený. Přestože naše barvy reprezentovala pouze dvouletá Princezna Arabela, narostlá dcera brazilského sprintera Forever Bonda. Její první start hodnotit ani nebudu, byl to ve své podstatě pokus. Ostatní starty byly již dostihové, běhali jsme vždy v plně obsazených boxech a za naší Ájou jsme pokaždé napočítali více soupeřů než před ní. Na dotované příčky jsme sice nedosáhli, ale její projev vypadal slibně. Věříme, že její potenciál se naplno projeví nad překážkami. Velkou radost máme z našeho dalšího reprezentanta, překážkáře Sherarda. Momentálně mu dopřáváme dlouhodobější přestávku a jeho zdravotní stav se za dobu rekonvalescence rapidně zlepšil. Pokud mu bude pevné zdraví sloužit, vrátí se na dráhu. Největší radost mám z našeho nejmladšího přírůstku She Loves Me. Sherardova polosestra a poslední hříbě famózní Shercany si zatím užívá bezstarostné dětství v napajedelském hřebčíně. Vkládám do ní velké naděje. Snad se vyplní. Do „dostihové“ školy nastoupí ve stáji Lenky Syslové. Pro své koně chceme jen to nejlepší a to jsme v kouzelném prostředí Oderských vrchů našli“, přibližuje nejbližší cíle stáje www.fotokisza.com dostihový fotograf.

Svěřence trenérky Syslové téměř vždy do dostihu doprovází usměvavá brunetka s parametry modelky Petra Svrčková. Stačilo nahlédnout do paddocku a Petřino krátké vyprávění je na světě:

Laurian a Petra. Foto: Zenon Kisza.Laurian a Petra. Foto: Zenon Kisza.

„Zhruba od jedenácti let jsem docházela do maličké rodinné stáje. Silver Orphan (Drak – Savona) je koněm, na kterého budu navždy vzpomínat. Byl prvním dostihovým koněm, kterému jsem usedla na hřbet. Rodiče mi splnili velký sen. Vlastnila jsem dostihového koně Serama (Jagmin – Seninka). Dělal nám radost, dokázal zvítězit a stabilně si běhával pro dotovaná umístění. Nyní si dopřává zaslouženého odpočinku. V této stáji jsem potkala trenérku Lenku Syslovou a stala se stabilní členkou klokočovského týmu. Ve stáji máme hodné a charakterní koně. Jsem velice ráda, že mám možnost navštěvovat stáj, kde se dbá na slušné a férové chování ke koním i lidem.

Z pohledu výher byla sezóna pro naši stáj nepříznivou. Já ji tak brát nemohu, neboť se poprvé ve svém životě prosadil Laurian (Tribal Instinct – Laurianna). Dodnes cítím tu obrovskou radost, která v celém týmu zavládla 29. června na závodišti v Brně poté, co můj největší oblíbenec v sedle s Adamem Čmielem lehce ovládl steeplechase dlouhou 3.600m. Dvouletý hřebec My Charlie Man (Myboycharlie – Forest Express) běhal pouze jednou, ale 4. místem na nás zanechal dobrý dojem. Také bych ráda vyzdvihla Decorusův (Varadar – Desert Dusk) přechod do překážkových dostihů. Ve dvou startech dosáhl na dotovaná umístění a ukázal svůj překážkový talent. Nesplněným snem zůstal návrat bělouše Satera (Dixieland – Sati) na dostihové ovály. Všichni jsme se na tuto událost těšili. V tréninku ukazoval Sater skvělou formu a velkou chuť bojovat, ale provázely ho zdravotní potíže. Dostihovou kariéru tedy nadobro ukončil. Slibnou kariéru jsme předpovídali také mohutnému Lautarovi (Magnus – Laurianna), ale nakonec nám došlo, že se pro dostihy nejspíš nenarodil. Mnohem spokojenější se dnes cítí jako rekreační koník ve stáji v Městě Albrechtice. Co bych si přála do nové sezóny? Rozhodně zdravé koně a skvělé výsledky. Ve stáji máme dvě roční posily se zajímavými původy. Po roční přestávce se na dráhu vrátí Matt (Magnus – Mess) a Sherardo (Security Risk – Shercana) a tak věřím, že nám všem dopřejí plno radosti.