Odstartoval DUBAI WORLD CUP CARNIVAL 2012

Ve své podstatě jde o přejmenovaný Dubai Racing Carneval. Začal 5. ledna a obsahuje celkem 16 mítinků (včetně vrcholu sezóny – Dubai World Cupu), které spolknou 39 milionů USD. Jak DWCC jednou větou charakterizovat? Zaručuje kvalitní účast koní z celého světa – z V.Británie, USA, Japonska, Francie, Saudské Arábie, Brazílie, Austrálie nebo Hong Kongu. Těsně před úvodním mítinkem dorazilo do Dubaje

 73 koní z 9 zemí (Anglie, Francie, Španělsko, Brazílie, Singapur, Irsko, Jižní Afrika, Bahrain, Norsko). Další padesátka dorazí začátkem ledna. Z těch známějších už teplý pouštní vzduch v prostorných stájích dýchají Presvis (vítěz D.D.Free), Gitano Hernando (vítěz Singapore International Cup), Prohibit, Bold Silvano, Musir.

Meydan 5.1. 2012

Čtyři roky po sobě je nejúspěšnější stájí Carnevalu stáj Godolphin. Ta letos nastoupila s obdobně silným a početným týmem, jako v letech minulých. Lepší start do nové domácí sezóny si ambiciózní stáj určitě nemohla přát. Hned v úvodním čtvrtečním mítinku si v paddocku pro vítěze rezervovala oslavnou zdravici pro tleskající tribuny čtyřikrát. Dvorní trenér královské velkostáje Saeed bin Suroor je historicky nejúspěšnějším trenérem Carnevalu. V jeho průběhu nasbíral 113 prvenství a do honby za pátým titulem nejlepšího „karnevalového trenéra“ nastupoval do úvodní dvoudenního mítinku s 9 koňmi. Do sběru prvních bodíků zasáhla také stájová jednička Lanfranco Dettori, pro upřesnění nejúspěšnější žokej všech ročníků Carnevalu (84 vítězství).

bridgefield (a.ajtebi) - tesna porazka od staloveho kolegy city style zabolelabridgefield (a.ajtebi) – tesna porazka od staloveho kolegy city style zabolela

Godolphin DWCC rozjel ve velkém stylu. V úvodním handicapu zaznamenal doběh raz – dva. Nejúspěšnějším ze tří potomků Shamardala na startu byl SARRSAR. Těžil z klidného průběhu, kdy mu M.Barzalona dopřál vyhovující tempo ve středu pole. 500m před cílem zabral a o délku porazil CAPPONIHO (L.Dettori). Invaze modrých pokračovala i v druhém dostihu. Na svůj poslední triumf z loňského března navázal pětiletý HONOUR SYSTEM (F.Dettori), s nímž ovšem tým zatím stoprocentně nepočítá do dalších startů během Carnevalu. Další velký koncert v podání obou godolphinských trenérů Al Zarooniho a Suroora se odehrál v mílovém handicapu. Jejich svěřenci CITY STYLE (M.Barzalona), BRIDGEFIELD (A.Ajtebi) a START RIGHT (L.Dettori) obsadili první tři místa. Zajovací mítink na závodišti Meydan zakončil Godolphin čtvrtým triumfem za přičinění TIME PRISONERA (L.Dettori) v závěrečném handicapu.

City Style - druhé prvenství v řadě na mílové distanciCity Style – druhé prvenství v řadě na mílové distanci

Aplaus v paddocku pro vítěze se ten večer vychutnal také někdejší trenérský šampión v Emirátech Erwan Charpy. Colmu O´Donoghuovi nasedlal pro mnohé překvapivého vítěze prvního dostihu série Meydan Masters FURNACE.

Svého prvního plného zásahu v Emirátech se dočkal po téměř 10 letech Danny Nicholls. Na 66. pokus to vyšlo… Dlouhé čekání ukončil pětiletý valach ADDICTIVE DREAM, kterého odjezdil trenérův syn Adrian. Co Nichollse drželo u přesvědčení, že to „jednou“ vyjde? „Trpělivost. Každý kůň, kterého jsem ještě v dobách staré Nad Al Sheby přivezl, měl natrénováno a v dostihu nic nezkazil. Jenom nevyhrál. Takový Tax Free, který předvedl skvělý výkon ve dvou velkých sprintech v roce 2007, se z Dubaje vrátil zpátky a třikrát vyhrál. Inxile zde běhal loni a když se vrátil domů, pětkrát proběhl cílem jako vítěz“, namátkou vzpomíná Nicholls, v Británii známý jako „král sprintů“.

Derbaas - třetí v Al Rashidiya TrialDerbaas – třetí v Al Rashidiya Trial

Vrcholem čtvrtečního mítinku byl Al Rashidiya Trial 125,000 USD (1.800m, tráva). Jedním z největších adeptů na vítězství přípravného testu na dostih grupy 2, který bude na programu 26.ledna, byl DERBAAS (R.Hills). Šestiletý syn plemeníka Seeking The Gold a čtyřnásobný loňský vítěz v řadě, včetně Al Fahidi Fort (G2), se podle předpokladů ujal diktování tempa a pozici nedobrovolně přepustil dvojici soupeřů 300m před cílem. Třetím místem tak poopravil matný dojem z posledního březnového běhání, kdy v Dubai Duty Free doběhl poslední. Být dostih o špetku delší, možná by  se naplno prosadil godolphinský LAAJOOJ (M.Barzalona). Čtyřletý syn Azamoura měl dobrou první část loňské sezóny v Anglii. Po 6.místě v Gr.3 při Royal Ascot dostal zasloužený odpočinek a cíleně byl připravován pro letošní Carneval. MAHBOOBA (Ch.Soumillon), mimochodem jediná klisna v poli, přesvědčivým triumfem s náskokem čtyř a půl délek rozptýlila obavy, že tato distance pro ni bude moc krátká. A jako bonus přidala rekord dráhy na travnatém podkladu.Čtyřletá hnědka z lotu trenéra de Kocka, vítězka loňských UAE 1,000 Guineas a umístěná v tamním Oaks i derby, strávila léto v Anglii, kde jednou zvítězila. Čtvrtým místem si vylepšil reputaci SEA LORD (L.Dettori). Vítěz grupy 3 se při loňském Carnevalu představil třikrát, ale svými výkony pokaždé zklamal.

Meydan 6.1. 2012

Páteční mítink se nejlépe vydařil svěřencům domácích trenérů Seemara a bin Shafyi, kteří sedlali shodně dva vítěze. Seemarův SAND STAMP (R.Mullen) dosáhl ve svém teprve druhém životním startu prvního triumfu, v Maiden Stakes na 1.200m. Harry Bentley byl v sedle druhého svěřence LORD TIGERA, vítězného v handicapu na totožné distanci.

Bin Shafya se utvrdil, jak dobrého vytrvalce má ve stáji. JAMR (P.Gosgrave) dosáhl na druhé prvenství v řadě. Na úspěšný debut v Emirátech ve dvoukilometrovém testu nyní navázal vítěznou jízdou v handicapu dlouhém 2.200m. V mílovém handicapu, který byl zároveň součástí série Meydan Masters, se prosadil GRAYMALKIN v sedle s Craigem Williamsem.

Marching Time překazil Godolphinu druhý doběh raz-třiMarching Time překazil Godolphinu druhý doběh raz-tři

Hlavní slovo měli „chlapci v modrém“, a to v samotném vrcholu mítinku – v UAE 1,000 Guineas Trial (1.400m, Tapeta).  Byl označován jako duel mezi trenéry Al Zarounim a  Al Raihem. Jejich vyslankyně GAMILATI a ALSINDI byly obě vítězkami grupových testů v Anglii. Hrdinkou prověrky před zdejší první klasikou se jednoznačným způsobem stala godolphinská GAMILATI (L.Dettori). Dcera Bernandiniho a odchovankyně hřebčína Darley absolvovala první start nové sezóny. Poprvé vyzkoušela místní povrch Tapetu. Nic z toho jí nepřekáželo v jednoznačném, téměř třídélkovém vítězství. Ze středu pole si hlídala dění, aby v rozhodujícím okamžiku přešla přes Mary Fildes a na napnutých otěžích snadno zvítězila. Dala zapomenout na neuspokojivý výkon z posledního dostihu v srpnovém Yorku. Nyní by se měla postavit na start UAE 1,000 Guineas. Na její páteční triumf se přišel podívat osobně šejk Mohammed. Dcera plemeníka Acclamation ALSINDI (R.Ffrench) v Newmarketu vyhrála v péči trenéra C.Brittaina grupu 3 a tak je její aktuální 2. místo velkým příslibem do budoucna.

MEYDAN MASTERS JOCKEY´S CHALLENGE

3. ročník vzájemného klání dvanácti pozvaných žokejů světové úrovně ve čtyřech bodovacích dostizích. Atraktivní soutěž, ve které si jezdci koně nevybírají, ale přidělí jim je los, se uskutečnila v průběhu dvoudenního úvodního programu. Oproti letům minulým, kdy byly dostihy vypisovány až v únoru a zahrnovaly dvě grupy 2 (Al Fahidi Fort a Balanchine). Seznam reprezentantů jednotlivých zemí byl pro letošní rok následující: Francie (Mickael Barzalona, Maxime Guyon, Christophe Lemaire), Velká Británie a Irsko ( William Buick, Ryan Moore, Colm O´Donoghue), Itálie (Mirco Demuro, L.Dettori), Japonsko (Kenichi Ikezoe), Německo (Andrasch Starke), Austrálie (Craig Williams).

v Meydan Masters stejně jako loni nechyběl populární Frankiev Meydan Masters stejně jako loni nechyběl populární Frankie

Tito žokejové zaznamenali během minulého roku 61 prvenství v dostizích grupy 1 po celém světě včetně jízd jako DWC, Caulfield Cup, Melbourne Cup, King George VI & Queen Elisabeth Stakes, Vítězný oblouk. Sedm z nich vyhrálo některou z klasik: Derby, St.Leger, 2000 Guineas, 1000 Guineas, Hong Kong Derby, Japanese Derby, Irish Derby.

Vítězem inauguračního ročníku 2010 se stal Richard Hills (Británie) a podobně jako Calvin Borel (USA), držitel titulu z roku 2011, letos do boje nezasáhl.

Mistrem „Meydanu“ se stal Craig Williams. Čtyřiatřicetiletý Australan loni prožil pravděpodobně nejlepší sezónu dosavadní kariéry. Ovládl Melbourne Spring Carnival v Austrálii a vyhrál každý z největších dostihů grupy 1. Dovedl Dunadena k vítězství v prosincovém Hong Kong Vase. Ale pár dní před Melbourne cup vypadl ze hry kvůli sankci a v sedle Dunadena ho musel nahradil nejen kolega, ale také jeho velký přítel Ch. Lemaire. “Lidé říkají, že bych měl Melbourne cup v kapse. Ale já si myslím, že Christophe udělal Dunadenovi tak skvělý dostih, že triumf je výhradně jeho přičiněním”, mínil Craig. Světoběžník, který v Emirátech jezdil naposledy před třemi lety, se série Masters zúčastnil poprvé. Ve skvělé formě byl především v pátek 6. ledna, když spolu s koněm Graymalkin ovládl třetí část soutěže a další plný zásah mu o krátkou hlavu unikl v závěrečném kole, kdy byl partnerem Angel’s Pursuit. I přesto mu tyto jezdecké úspěchy stačily k tomu, aby se ziskem 110 stal absolutním vítězem letošního ročníku. Williams působil v Emirátech během sezóny 2001-2002 jako stájový jezdec krajana Johna Sadlera. Během té doby odjezdil 12 vítězů. K těm nezapomenutelným patřil Glad Master v Al Shindagha Sprint v roce 2002. „Byl jsem nadšený z pozvánky reprezentovat Austrálii v Meydan Masters. To, že jsem ji vyhrál, je absolutně fantastické. Jezdit v Dubaji je pro mě obrovská pocta. Velice se mi tady líbí,“ hodnotil Williams.

Druhé místo obsadil s 96 body Ir Colm O’Donoghue. Třináct let je členem týmu Ballydolye kolem trenéra Aidana O’Briena. Díky němu také dosáhl všech sedmi triumfů v kategorii G1, včetně Irish Derby a Secretariat Stakes s Treasure Beach v 2011.

32letý japonský  žokej Kenichi Ikezoe se při premiérovém účinkování v sérii Masters naplno prosadil ve třetí části soutěže se STREET ACT trenéra Al Raiheho a celkově skončil na 3. místě. Žádným nováčkem v této společnosti rozhodně není. Jezdecký partner japonského Koně roku Orfevre nasbíral 16 triumfů na nejvyšší úrovni a loni vyhrál ve své zemi Trojkorunu.

Výsledky soutěže Meydan Masters 2012:

MM – Leg 1:

1. FURNACE (IRE), Colm O’Donoghue, tr.E.Charpy

2. PASCHENDALE (GB), Lanfranco Dettori, tr. M.Al.Muhairi

3. MASAALEK (GB), Tom Queally, tr. D.Watson

MM – Leg 2:

1. STREET ACT (USA), Kenichi Ikezoe, A.Al Raihe

2. PROFONDO ROSSO (IRE), Mickael Barzalona, D.Watson

3. RED EYES (GB), Tom Queally, M. Al Muhairi

MM – Leg 3:

1. GRAYMALKIN (IRE), Craig Williams, M. bin Shafya

2. STAR SURPRISE (GB), Lanfranco Dettori, I. Mohammed

3. LANDOWNER (GB), Colm O’Donoghue, A. bin Huzaim

MM – Leg 4:

1. FIRESTREAK (GB), Christophe Lemaire, M.Al Muhairi

2. ANGEL’S PURSUIT (IRE), Craig Williams, D.Marnane

3. FINJAAN (GB), Maxime Guyon, D.Watson

———

Foto: autorka