Odešel koňař s velkým „K“ Pavel Hartman

Odešel koňař s velkým „K“ Pavel Hartman

14. listopadu 2014 opustil ve věku 62 let pozemský jezdecký svět Pavel Hartman. Jeden z průkopníků jezdeckého sportu v Karlových Varech nesmazatelné stopy zanechal na původní jízdárně v Drahovicích, ve Slavoji ve Dvorech i v Jezdeckém klubu ve Staré Roli. Zkušený parkurový jezdec a stavitel parkurů se v posledně jmenovaném působišti staral také o veškerý oddílový autopark.

K nejúspěšnějším čtyřnohým partnerům „velkého“ jezdce, a to nejen díky štíhlé a vytáhlé postavě, patřil Bontur. Na konci 80. let minulého století poté předváděl několikanásobný krajský přeborník pohledné a stylové překonávání parkurů na úrovni „ST“ s  valachem Celebesem. S mohutným hnědákem reprezentoval domácí jezdecký klub několikrát ve Spolkové republice Německo. Připomeňme, že to bylo v době, kdy ještě nebyly otevřené hranice a srovnání úrovně našeho jezdectví s tím západním ukazovalo na velké rozdíly. Pavel Hartman ovšem o svých kvalitách přesvědčoval čistě absolvovanými parkury i při takových příležitostech.

Nebanice 1984 (J.Holcbecher-Fakír,J.Vally-Celebes,V.Hora-Patrik,P.Hartman-Mars)
Nebanice 1984 (J.Holcbecher-Fakír,J.Vally-Celebes,V.Hora-Patrik,P.Hartman-Mars)

V roce 1988 se s koňmi Celebes a Sengo stal mistrem ČSR v družstvech.

Pavel Hartman byl známý všestranností v sedle a zejména svým citem pro koně. Například s univerzálním ryzákem Morálem, který se rád nechával k pohybu přemlouvat, na drezúrním obdélníku konkuroval i drezúrnímu mistrovi Vítu Čmolíkovi s Chansonem.

P.Podhradská-Mars a P.Hartman-Celebes
P.Podhradská-Mars a P.Hartman-Celebes

Zásadní životní zlom nastal pro Pavla na podzim roku 1994. Při cestě na skokové závody do Prahy nedaleko železničního přejezdu za Hořesedly do přepravníku v husté mlze narazila cisterna. Z posádky dopadli nejhůře Pavel Hartman, Pavla Chocholoušová a Eva Holčáková. Náraz skončil tragicky také pro převážené koně. Cyklon musel být ještě na místě uspán a Sengo kromě těžkého šoku prodělal závažné zranění páteře, které ukončilo jeho výtečnou sportovní kariéru.

Sengo ve svých 30 letech
Sengo ve svých 30 letech

Úspěšná parkurová dvojice Hartman – Sengo vydržela alespoň symbolicky až do letošního roku. Tento svět opustila také společně. Za Sengem, který odešel na věčné pastviny v úctyhodném věku 33 let v květnu, se po necelém půlroce vydal i jeho laskavý jezdec Pavel Hartman. Všichni věříme, že opět bezchybně a s grácií sobě vlastní společně překonávají nebeské parkury.

Vzpomínku na oddílového kolegu a kamaráda přidává Pavla Chocholoušová: „Mnozí koňští pamětníci Pavla znali jako vynikajícího jezdce, který reprezentoval tehdejší Československo za JO Slavoj Karlovy Vary a později za JK Stará Role. Velmi dobře ho znali také jako stavitele parkurů. Jezdil nespočet koní. Známý byl jako partner velkého hnědáka Bontura, s kterým soutěžil v parkůrech do 140 cm (za JO Slavoj K.Vary). Ve Staré Roli svůj talent a cit zúročil v sedle Senga a především úžasného Celebese, s kterým soutěžil v parkůrech do 150 cm. Vítězství a umístění nejdou snad ani spočítat, a to nevyjímaje medailí z mistrovství republik a účastí na mezinárodních závodech v NDR a NSR. Ve Staré Roli byl velkým přínosem nejen jezdeckým, ale také trenérským. Při závodech byla každá Pavlova rada ohromnou zkušeností a patří mu za to velký dík. Pro koně znamenal přirozenou autoritu. Bohužel těžká autonehoda autobusu s koňmi při cestě na závody do Prahy před dvaceti lety ukončila jeho aktivní činnost v klubu. Tím opustil to, co miloval – koně. Od té doby uplynulo mnoho let, ale Pavlův zdravotní stav se postupem času zhoršoval. Nikdy se nesmířil s tím, že nemůže jezdit. Bylo velmi obtížné ho přesvědčit, aby se přišel podívat alespoň na závody. Stalo se tak čirou náhodou letos na počátku léta. Poseděli jsme spolu a zavzpomínali na staré dobré časy…. Přejeme Pavlovi, ať se dívá na koně a dění kolem nich tam z hůry a rádi budeme vzpomínat.“

Za kamarády z JK K.Vary – Stará Role : Marcela Klingorová

Foto: archiv JK St.Role