Nová a ještě bohatší sezóna v Arábii klepe na dveře

O jedenáct let později, navíc za přítomnosti legend Lestera Piggotta a Willie Carsona, spatřilo světlo světa první oficiální závodiště Nad Al Sheba. A za několik málo dní se zraky dostihových fanoušků po celém světě budou opět upírat k nové sezóně ve Spojených arabských emirátech. Můžeme se těšit hned na několik zajímavých novinek.

Tamní dostihová autorita navýšila počet dostihových dní z 50 na 53 (2 navíc v emirátu Sharjah a jeden na závodišti Meydan). Sezóna 2011-12  bude obsahovat celkem 34 grupových dostihů včetně sedmi se statusem Gr.1, devíti se statusem Gr.2, deseti se statusem Gr.3 a osmi se statusem Listed.

Sezona začne podobně jako v minulých letech na příměstském závodišti v Jebel Ali 5.listopadu (celkem se zde uskuteční 11 mítinků). V emirátu Abu Dhabi se začne běhat 6.listopadu (celkem 15 mítinků). Sharjah zahajuje o 20 dní déle (celkem 6 mítinků). Velkolepý Meydan vstoupí do své třetí sezóny 10.listopadu.

Oproti zvyklostem dojde také v několika případech k posunutí času na dřívější dobu. Začátek dostihového dne stanovený na 15. hodinu odpolední je v plánu 25.listopadu a 23.prosince. Silvestrovský mítink začne také netradičně, a to v 16.30 hodin.

Celkem se pro nadcházející sezónu dočkalo navýšení statutu 6 dostihů.

Al Maktoum Challenge – Round III, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších dostihů v U.A.E., figiruje mezi třemi testy, které nově patří do kategorie Gr.1. Přípravný test na 10ti milionový DWC (Gr.1) se poprvé uskutečnil v 1994 a tendy se stal kořistí godolphinského Cezanne. Domácí stáj slavila úspěchy následně s Doker Straits (95), Tamayaz (96), Kammtara (97), Spindrift (99), Dubai Millennium (00), Street Cry (02), Grandera (03), Electrocutionist (06) a Jalil (08). Tři z nich, ti tučně zvýrazněni, posléze dobyli samotný Dubai World Cup.

Do stejné kategorie náleží ještě Al Quoz Sprint a Jebel Hatta. Další dva dostihy označené jako Listed se nyní dočkaly povýšení na Gr.3 – FIREBREAK STAKES a Nad Al Sheba Trophy. Al Maktoum Challenge –Round II se může opřít o statut dostihu Gr.2 z původního Gr.3. Závodiště v Abu Dhabi získalo jeden dostih úrovně Gr.3 a dva Listed, Jebel Ali tři Listed zkoušky.

10.3.2012 proběhne na závodišti Meydan inaugurační mítink nazvaný „Super Saturday“, poslední příprava před 17. ročníkem Dubai World Cup. Ten se o slovo přihlásí o tři týdny později. Jestliže byl v roce1996 galavečer tvořený šesti dostihy, v tom příštím, stanoveném na 31. březen, jich bude devět. Potkají se v něm nejlepší koně od sprinterů po ultravytrvalce, na umělém povrchu i trávě Al Quoz Sprint bude pátým dostihem úrovně Gr.1 v rámci DWC. Těmi dalšími jsou: Dubai Duty Free, Dubai Shema Classic, Dubai Golden Shaheen a již zmiňovaný vrchol vrcholů. Loni byl zmiňovaný dostih posunutý z Gr.3 na Gr.2, ale k momentální „jedničce“ mu výrazně pomohl v něm dvakrát vítězný JJ The Jet Plane.

Novou součástí ostře sledovaného mítinku se poslední březnový den stane Dubai Gold Cup (Gr3, 1milion, tráva, 3.200m). Nejdelší dostih dne výrazně přispěje k novému rekordu. Během jediného večera bude na dotacích rozdáno 27,250 milionů USD a proto si ho v kalendáři můžeme označit jako nejbohatší dostihový den na světě.

Dubai Racing Carneval, který má v  kalendáři své pevné místo od roku 2004, byl přejmenován a nyní nese název Dubai World Cup Carnival. Začne 5.1.2012 a bude ho tvořit celkem 16 mítinků. Posun v čase se týká 20.1. a 3.2., na tyto dny je plánovaný začátek ve 15.00 hod místního času. Součástí Carnevalu bude třetí ročník tzv. „Meydan Masters Jockey Challenge“ ve dvou termínech (5. a 6.ledna).

Mediální zájem o dění ve slunné Arábii prozatím není velký, zákulisním zpestřením proto může být maximálně informace týkající se jedné důvěrně známé tváře z arabských drah. Kevin Shea byl koncem září u svého „chlebodárce“ M. de Kocka navštívit plemeníka Archipenka v Landwades Stud v Newmarketu. Během návštěvy se mu ovšem stal incident, při kterém spadl ze schodů tak nešťastně, že ho zranění vyřadilo na šest týdnů z ježdění. Podle místních novin se po loňském zisku prvního a druhého místa namlsaní Japonci opět soustředí na DWC. Letos by do hry měl vstoupit šestiletý  SMART FALCON, mnohonásobný vítěz v tréninku Kena Kosakiho, jenž všech šest posledních prvenství dosáhl v grupové společnosti. Mezi ty smutnější zprávy patří ta, že CAPE BLANCO, v letošním DWC čtvrtý za Victoire Pisa, se do Dubaje již nepodívá. Kvůli následkům z říjnového zranění odchází vítěz irského Derby s bilancí 9 vítězství z 15 startů z dráhy a míří do chovu.

—–

foto: Marcela Klingorová