Neptej se, co může tvůj kůň udělat pro tebe, ale co ty můžeš udělat pro svého koně!

John Fitzgerald Kennedy měl podobnou myšlenku při svém výroku, kdy řekl, že je potřeba, aby Američané v první řadě dělali užitečné věci pro svou zemi a teprve poté z toho těžili užitek. Je to způsob myšlení, který posouvá dění kupředu v pozitivním duchu. Je to stejné, jako když člověk ukládá do banky peníze a zpět vybírá úroky. Tímto myšlením by jsme se měli ubírat i ve vztahu ke svému koni.

Škoda člověka, který cítí, že je třeba posuzovat sebe podle jiných, aby si stanovil vlastní cenu. Styď se člověče, jenž vzhlížíš na svého koně ve stejném světle.

Teď, když jsme sami sebe aplikovali na naše koně, je potřeba vytvořit vhodné podmínky pro budování dobrého vztahu. Pokud budeme do tohoto vztahu vstupovat s myšlenkou, že v první řadě je člověk a jeho touha po soutěžích a výsledcích, nebo to, jak nám to s naším koněm bude slušet, zda bude u ostatních dělat dojem, je jasné, že na prvním místě je člověk a na posledním kůň. Vidíte, co by zde mohlo být špatně?
Zkusme se na to podívat, jako na vztah mezi vámi a jinou osobou. Budete-li v partnerství s někým, kdo z vás má užitek, využívá vás jen pro vlastní prospěch, jak dlouho vám asi bude trvat, než o partnerství ztratíte zájem? Zřejmě brzy a nebudete pro toho člověka určitě nic dělat s radostí a s chutí. Taková je realita.
To samé platí i pro koně. Takový vztah je doprovázen stresem, psychickým i fyzickým nátlakem a negativně se odráží nejen na samotném vztahu a kvalitě tréninku, ale také na zdravotním stavu koně. To může být také jedním z důvodů, že více než 90% sportovních a více než 60%  provozních (užitkových) koní trpí žaludečními vředy. V praxi to ale neznamená, že vředovým onemocněním nemůžou trpět i ostatní, psychicky vyrovnaní a spokojení koně.

Přinášíme koním stres do života a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Často se při výcviku dlouhodobě zdržujeme s negativy, namísto toho, abychom posilovali pozitiva.

Pamatujme na to, že hlavním smyslem života koně je hledání vůdce. Pokud děláme věci dobře, stáváme se vůdci. Pokud věci děláme špatně a přivádíme koně ke zklamání, tak je to podobné, jako když čtyřletému dítěti říkáme, že on, nebo ona je hloupé a nikdy z něj nic nebude. Je potřeba svá slova a činy volit moudře, neboť dříve, než něco povíme či uděláme, musíme si být sami jisti a vědět, proč to děláme.

 Chápu, že myšlenka závodů, soutěží a představa výher je často prioritním důvodem, proč vlastníte koně, ale stejně tak jde připravovat do soutěží koně s předsevzetím, že samotný vztah mezi vámi je na prvním místě. Připravujte se na své cíle a soutěže jako tým a přátelé. Nenuťte bezhlavě svého koně tam, kde by se mohl zranit, bude si to pamatovat a příště se bude zdráhat podobné aktivity opakovat.

Nechte svého koně být vždy ve vašich očích vítězem, dejte mu nejevo, že jste na něj hrdí.

Ať váš kůň cítí, že při prvním náznaku nemoci či zranění jej okamžitě respektujete jako nemocného, či zraněného přítele a stejně tak se o něj postaráte. Budete tak sklízet plody svých úspěchů.

Náklonnost mého koně ke mě je k nezaplacení, nikdy bych ji nevyměnil za peníze, nebo stuhu.

 Buď dobrý ke svému koni.

Dennis