Nejkrásnější kůň: Tři bělouši proti jednomu vraníkovi

Nejkrásnější kůň: Tři bělouši proti jednomu vraníkovi

Divize historických plemen ankety Nejkrásnější kůň ČR (2014) nabízí skutečně reprezentativní sestavu. Lze proto očekávat drama na velmi solidní úrovni. Bude to souboj velkého favorita s trojicí běloušů, kteří mají jediný cíl – porazit ho.

Fríský kůň
Fríský kůň

Frísové byli úspěšní v každém ročníku, kterého se zúčastnili a tak se od vraníka jménem Pieter van Diphoorn očekává jediné – zopakování výsledku svých kolegů.

Nebude to mít ovšem nijak lehké, chovatelé a příznivci jeho tři bílých soupeřů mu nehodlají dát jediný hlas bez boje.

Starokladrubský bělouš Generale Pastorela VII je jak členem skvělých spřežení, tak plemeníkem v kurzu a otcem 18 hříbat. Národní hřebčín Kladruby nad Labem určitě vybral svého zástupce do ankety zodpovědně – a proto už záleží jen na tom, jak podpoří české národní plemeno hlasující, z nichž většina je české národnosti.

Hřebčín Lipica je jen o rok mladší než kladrubský a patřil stejně jako on až do roku 1918 vídeňskému dvoru.

Lipický hřebec 2757 Favory III CZ se ovšem nenarodil v dnešním Slovinsku, ale na Moravě a tak je druhým koněm „Made in Czech Republic“ v divizi.

Nejstarší člen kvarteta má ovšem na rozdíl od Generale Pastorela VII soukromého majitele a prezentuje se výhradně pod sedlem. Jeho dcery už působí v chovu.

Ze Španělska pochází třetí z běloušů, Fusilero III, vyslanec plemene Pura Raza Espaňola (PRE).

Otec zatím tří českých potomků je uváděn jako kůň s geneticky daným předpokladem pro uplatnění v drezurních soutěžích a momentálně se to snaží také dokázat.

Autor: Jiří Křepelka