Nejkrásnější kůň: Pohár odborníků vyhrál 1558 Galandro ZH

Nejkrásnější kůň: Pohár odborníků vyhrál 1558 Galandro ZH

Český teplokrevník 1558 Galandro ZH zvítězil zcela jistě v Poháru odborníků, který byl letos poprvé součástí internetové ankety Nejkrásnější kůň České republiky. Sedmiletý hřebec z chovu Radomíra Fischera v Chodské Lhotě – Výrově patří Zemskému hřebčinci Písek.

Plemenný hřebec 1558 Galandro ZH šel do ankety s vizitkou rámcového, vysokého, mohutného a přitom ušlechtilého ryzáka. Pohár odborníků pak vyhrál pro Zemský hřebčinec Písek. Foto: Šárka Votavová
Plemenný hřebec 1558 Galandro ZH šel do ankety s vizitkou rámcového, vysokého, mohutného a přitom ušlechtilého ryzáka. Pohár odborníků pak vyhrál pro Zemský hřebčinec Písek. Foto: Šárka Votavová

Kůň reprezentoval plemeno po dohodě pořadatelů ankety s jeho majitelem. Svaz chovatelů českého teplokrevníka na výzvu k nominaci svého zástupce do ankety totiž vůbec nereagoval.

Pravidla hry

O udělení poháru rozhodly hlasy 15 renomovaných domácích odborníků, specialistů na chov koní. Každý z nich měl k dispozici 10 hlasů, které mohl, ale také nemusel rozdělit mezi zástupce 32 soutěžících plemen.

Co je rovněž důležité vědět: Žádný z odborníků nevěděl, jak hlasovali jeho kolegové.

Vybraným expertům je třeba poděkovat. Přistoupili na určitou hru, kdy o hlasech pro jednotlivé soutěžící hřebce, klisny a valachy rozhodovali výhradně podle neživého a ne vždy zootechnicky korektního portrétu.

Hodně nominovaných koní ovšem osobně, na vlastní oči, viděli při jiných příležitostech a tak nemusíme ani chvíli pochybovat:  Pohár odborníků převezme zcela jistě majitel  jednoho z elitních reprezentantů rodu Equus.

53 : 40 pro vítěze

Celkem 11 koní obdrželo alespoň jeden ze 146 hlasů, plných 89 % z nich ovšem patřilo prvním třem v pořadí:

1558 Galandro ZH porazil druhého „v cíli“, hannoverského hřebce 1574 Commodor (Stáj Mustang) poměrem 53 : 40 hlasům. Třetí skončil starokladrubský bělouš Generale Pastorella VII (Národní hřebčín Kladruby nad Labem) s 37 hlasy.

Čtvrté místo obsadil holandský teplokrevník (KWPN) 1346 Esprit Royal (Klára Boháčková, 4 hlasy) a pátý byl fríský vraník Pieter van Diphoorn (Vendula Šponarová, 3 hlasy).

Trochu pikantní jistě je, že podle hlasování odborníků druhý „nejkrásnější“ kůň, 1574 Commodor, se do finále ankety vůbec nedostal.

O nedělní půlnoci (ze 17. na 18. srpna) se bude vědět, jak hlasovala veřejnost na www.nejkuncr.cz. Srovnání výsledků ankety s názorem specialistů bude přinejmenším zajímavé.

Autor: Jiří Křepelka