Návrat divokých koní 2016 se uskuteční již zítra

Návrat divokých koní 2016 se uskuteční již zítra

Od roku 2011 uskutečnila Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR již pět transportů koní Převalského do západního Mongolska. Během nich bylo dosud na vzdálenost téměř 6000 kilometrů přepraveno osmnáct klisen a jeden hřebec, kteří jsou ke dnešku rodiči 15 potomků. Zoo Praha tak sehrává zcela klíčovou roli při návratu posledního divokého koně do jeho domoviny. V letošním roce se uskuteční další, tentokrát zdvojený transport. Kromě čtyř koní z Prahy je naplánováno přepravit do Takhin Talu (Tachin tal) na západě Mongolska i čtyři „převaláky“ z národního parku Khustain Nuruu (Chustaj nurú) poblíž Ulánbátaru.

Přistání armádního letounu CASA na nezpevněné letištní ploše v Bulgan Sumu. Foto: Kryštof Bobek, Zoo Praha
Přistání armádního letounu CASA na nezpevněné letištní ploše v Bulgan Sumu. Foto: Kryštof Bobek, Zoo Praha

Letoun CASA odstartuje z 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích v sobotu 16. července ve 14.00 a po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku by měl dle předpokladů dosednout na nezpevněné ploše letiště v Bulgan Sumu v neděli 17. července ve 13.35 místního času, tj. 7.35 středoevropského času. Koně budou poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do oblasti Takhin Tal (Tachin tal) v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde budou následně vypuštěni do aklimatizační ohrady.

Až potud je plán transportu stejný jako v předchozích letech. V tomto roce však CASA ve středu 20. 7. v 9 hodin místního času odstartuje z Bulgan Sumu k letu do Ulánbátaru, kde by do ní měli být naloženi čtyři koně z národního parku Khustain Nuruu a přepraveni do Takhin Talu v Gobi B.

Harmonogram letu CEF 637

Sobota 16. července 14.00 LSEČ odlet z letiště Praha-Kbely
Sobota 16. července 20.00 LSEČ (21.00 místního času) přistání v Kazani, odlet ve 21.30 LSEČ (22.30 místního času)
Neděle 17. července 2.45 LSEČ (06.45 místního času) přistání v Novosibirsku, odlet v 4.05 LSEČ (08.05 místního času)
Neděle 17. července 7.35 LSEČ (13.35 místního času) přistání v Bulgan Sumu
Středa 20. července 3.00 LSEČ (09.00 místního času) odlet z Bulgan Sumu
Středa 20. července 06.55 LSEČ (13.55 místního času) přistání v Ulánbátaru
Čtvrtek 21. července 05.30 LSEČ (12.30 místního času) odlet z Ulánbátaru
Čtvrtek 21. července 8.50 LSEČ (14.50 místního času) přistání v Bulgan Sumu

Národní park Khustain Nuruu leží necelých sto kilometrů od hlavního města Ulánbátaru a koně Převalského zde nežijí ve zcela přirozeném prostředí. Naopak přísně chráněná oblast Gobi B byla součástí jejich historického areálu a pro budoucnost koní Převalského ve volné přírodě je klíčová. V Khustain Nuruu byli již v květnu odchyceni jeden hřebec a šest klisen, z nichž by tři klisny a hřebec měli být přepraveni do Gobi B. Zatím čekají v rozlehlé ohradě, která byla vybudována speciálně pro tento účel.

Klisny určené pro letošní transport z Prahy

Předběžně jsou pro transport z České republiky vybrány čtyři klisny – Heia, Reweta, Nara a Heilige. Jako náhradnice jsou připravené tři – Konni, Romy a Chantou.

Konni, Nara, Chantou a Romy ve výběhu v chovné stanici v Dolním Dobřejově. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Konni, Nara, Chantou a Romy ve výběhu v chovné stanici v Dolním Dobřejově. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Reweta – narozena 14. 5. 2013, která pochází ze Zoo v Lipsku, k nám dorazila v říjnu 2015. Tato vysoká, robustní, světle zbarvená klisna je velmi kontaktní a má přátelskou povahu.

Reweta
Reweta

Nara – narozena 10. 7. 2013 v rakouském Grünau. K nám přišla již na jaře 2015, kdy byla náhradnicí pro předchozí transport. Loni nakonec vybrána nebyla a zůstala v Dobřejově připravena pro transport letošní. Je světle zbarvená a má neobvykle hustou hřívu. Povahově je to velmi klidná, přátelská, adaptabilní klisna, která dobře vychází s ostatními koňmi.

Nara
Nara

Heia – narozena 6. 6. 2013, pochází z německého Döberitzer Heide, odkud k nám přišla letos v dubnu. Je velmi klidné, vyrovnané povahy. Stejně jako ostatní klisny má světlé zbarvení, ale odlišuje se od nich výrazným zebrováním na nohách.

Heia
Heia

Heilige – narozena 4. 6. 2013, pochází stejně jako Heia z německého Döberitzer Heide. Její matkou je klisna Fidorka, která přišla na svět v roce 2000 v Praze. Heilige je u nás od října 2015, velmi dobře se začlenila mezi dobřejovské klisny, ale v přístupu k lidem je zdrženlivější a udržuje si odstup.

Heilige
Heilige

Zdroj: Zoo Praha