Navázat na triumf s Baggiem? Nejsem proti, říká žokej Myška

Potřetí v letošní sezoně budou koně bojovat o splnění podmínek pro účast v letošní 121. Velké pardubické České pojišťovny. Třetí kvalifikace, která se poběží jako Velká cena Dostihového klubu, bude vrcholem sobotního dostihového mítinku na závodišti v Pardubicích. Kvalitní a vyrovnané startovní pole bude tvořit jedenáct koní. Mezi uchazeče o vítězství se bude řadit i šestiletý tmavě hnědý valach Klaus. V sedle reprezentanta stáje Wrbna Racing, které připravuje trenér Čestmír Olehla,

 bude žokej Jaroslav Myška. Bude s ním snažit navázat na triumf v květnové kvalifikaci s Klausovým stájovým druhem Baggiem. „Vůbec bych se nebránil tomu, kdyby se dařilo stejně jako s Baggiem,“ prohlásil žokej Jaroslav Myška. „Věřím, že Klaus může klidně vyhrát, i když tak náročný dostih ještě neběžel.“

 

Podívejme se na nabitou startovní listinu sobotní kvalifikace. Koho považujete za favority?
To je otázka, v podstatě to bude Velká pardubická. Opravdu těžko říct. Bude to hodně vyrovnané.

Zkuste tedy ukázat na největší aspiranty na vítězství.
Začnu u sebe. Klaus letos v Pardubicích vyhrál dva dostihy. Minule ukázal, že se umí prosadit i na distanci přes pět kilometrů. Poprvé sice poběží tak náročný dostih se zkušenými koňmi, ale věřím tomu, že by si s tím měl poradit. Formu by měl mít. Klidně může i vyhrát.

A kdo ze soupeřů by vám měl nejvíce konkurovat?
Calandovi se nepovedl poslední start v Albertovci. Neberu to ale za bernou minci. Albertovec je specifický, klidně nyní v Pardubicích může vyhrát, což se mu podařilo už v červnové kvalifikaci. Sixteen to zjara moc nešlo. Váňovým koním ale jde forma nahoru, což ukázali v Itálii nebo v Kolesách. Takže je nutné počítat se Sixteen i s Tiumenem.  Dále bych jmenoval Bremen Plana, který při minulém startu v Pardubicích skončil druhý za Klausem. Zase určitě bude vidět. Otazníkem je třeba Aspirant, který změnil působiště. Šel k trenéru Jandovi, určitě bude mít jiný systém tréninku. Navíc v jeho sedle bude Francouz Julien Lemée. Znám ho ze Švýcarska. Nemyslím, že to bude velká posila. Ale může se stát cokoliv. Pokud tedy mám ukázat na hlavní favority, považuji za ně Bremen Plana, Klause a Calanda.

Už jste to sám naznačil – sobotní kvalifikace vzhledem k obsazení bude zřejmě nesmírně vyrovnaná a prosadit se může v podstatě kterýkoliv kůň. Souhlasíte?
Určitě to bude vyrovnané. Opravdu těžko hledat hlavního favorita. Všichni se letos ukázali. Ale teď byla pauza, někteří měsíc a půl neběhali. Člověk se může jen domnívat, jak na tom budou. Bude to dost otevřené. Z pohledu zkušeností jsou to vyrovnaní koně.

Pro některé koně to bude poslední start před Velkou pardubickou České pojišťovny. Navíc řada z nich už je kvalifikována. Je možné, že by sobotní dostih brali jen jako součást ladění formy na říjnový vrchol?
To si nemyslím. Do Velké pardubické zbývá ještě měsíc a půl. Je dost času na to jít se jen tak proběhnout. Nečekám, že by šli doslova na krev. Ale koně by se nyní v kvalifikaci měli ukázat a měli by naznačit, jakou formu mohou mít na podzim.

Vraťme se ještě přímo k vám a ke Klausovi. Honí se ve vaší hlavě touha navázat na květnové kvalifikační vítězství s Baggiem?
Nebyl bych proti. Ale zatím nevím, jaké ordre dostanu od trenéra Olehly. Čekám, že nás pošle závodit. Když se objeví možnost vyhrát, tak se o to pokusíme. Ale Klaus si asi především půjde projít delší a náročnější trať s výhledem na příští rok. Už minule byl trenér Olehla překvapený, že vyhrál dostih na 5200 metrů. Nyní tedy zkouší delší distanci.

Klaus zatím není přihlášený do letošní Velké pardubické České pojišťovny. Mohl by to podle vašeho názoru změnit případný úspěch v sobotní kvalifikaci?
To nemohu posoudit, o tom jsme se nebavili. To si musí rozhodnout ve Světlé Hoře. Osobně si myslím, že ho letos nebudou tlačit do Velké pardubické. Přece jen měl výpadek a není až tak zkušený. Ale vše se bude odvíjet od sobotního výsledku a případně také od stylu, jakým by uspěl.

Na druhou stranu Klausovi je teprve šest let, takže budoucnost má před sebou…
Je to mladý kůň. Určitě není kam spěchat.