Napínavé boje o skokové tituly dětí a juniorů 2014 na Ptýrově

Napínavé boje o skokové tituly dětí a juniorů 2014 na Ptýrově

V neděli 10. srpna vyvrcholilo v Ptýrově u Mnichova Hradiště mistrovství České republiky dětí a juniorů v parkurovém skákání. Diváci byli svědky napínavých finálových soubojů, kdy o medailích nejednou musela rozhodnout až rozeskakování.

Vítězové kategorie dětí. Foto: Josef Malinovský
Vítězové kategorie dětí. Foto: Josef Malinovský

Hned v kategorii dětí proběhlo rozeskakování o všechny tři medaile. Jako první do něj nastoupil František Stružinský v sedle klisny Zonnedoeptoltien. Po chybě na kolmém skoku s logem Kolowrat Teamu si příliš mnoho nadějí na lepší než bronzovou příčku nedělal. Jenže Sára Finsterle s Eurou i Matouš Kořínek s Chique chybovali na stejné překážce a oba měli o něco horší čas. Trojice dětí se tak umístila ve stejném pořadí, jako startovala v závěrečné fázi soutěže. „Když jsem vešel do kolbiště, tak se mi rozbušelo srdce a nevěděl jsem, jestli vůbec parkur dojedu, jak moc jsem byl nervózní. Později to už naštěstí bylo lepší. Byl jsem rád, že jsem šel jako první. Kdyby totiž přede mnou někdo dokončil čistě, tak bych asi byl ještě nervóznější,“ prozradil František Stružinský. Ten se namísto oslavy šel připravovat ještě na závěrečné kolo soutěže družstev, v níž reprezentoval Karlovarskou oblast. Právě ta byla společně s družstvem z Prahy ve vedení po sobotní zahajovací části.

Vítězné družstvo. Foto: Josef Malinovský
Vítězné družstvo. Foto: Josef Malinovský

František Stružinský se nakonec radoval i napodruhé. Dvěma čistými výkony s Lucky Lifestyle totiž výrazně napomohl karlovarským k vítězství nad Pražany. Bez penalizace absolvoval obě kola i Daniel Pospěch s Pialotou. Václav Nágr s Casiusem 1 chyboval jednou v druhém kole a Kateřina Štorkánová s Colwyn Bay obdržela v součtu 12 trestných bodů. Její výsledky se však vyškrtávaly, jelikož její týmoví kolegové byli vždy o něco lepší. Pražské družstvo bylo pouze tříčlenné, a právě na to možná doplatilo. Nebylo totiž možné vyškrtnout nejhorší výsledky. Anna Julie Skřivánková s Flow 1 sice neshodila ani jednou, ale Pavlína Bílá s Cabernetem 1 i Francesca Kolowrat-Krakowská s Canonem se jedné chybě neubránily a 8 trestných bodů stačilo jen na stříbro. Bronzovou medaili obdrželi zástupkyně východočeského celku – Martina Kučerová, Kateřina Málková, Anna Siatková a Vanda Tmějová.

Mladší junioři. Foto: Josef Malinovský
Mladší junioři. Foto: Josef Malinovský

V kategorii mladších juniorů měly do třetího kola nastoupit s nulou na bodovém kontě tři dvojice. Petr Dajbych však pro zdravotní indispozici klisny Pocty 1 musel ze soutěže odstoupit. Obhájkyně mistrovského titulu z loňského roku Francesca Kolowrat-Krakowská s klisnou Nobilis inkasovala 4 trestné body za jedno shození a musela tak čekat, jak si s náročným kurzem poradí její stájová kolegyně Kateřina Kučerová s Timpex Ábrándem. Ta ani jednou nezaváhala a bezchybnou jízdou si dojela pro zlatou medaili. Francesca Kolowrat-Krakowská se nakonec musela utkat o stříbro s Petrou Boháčoou s Noemi 1. Ta pro změnu chybovala jen v úvodní části tříkolového závodu a v sobotu ani v neděli již žádné trestné body nenasbírala. Do rozeskakování nastupovala jako první a i tentokrát se jí podařilo projet cílem bez jediné chybičky. Před Francescou Kolowrat-Krakowskou tak stál nelehký úkol. Musela dokončit také čistě a navíc v rychlejším čase. Téměř se jí to podařilo, ale nájezd na poslední překážku jí nevyšel a po jejím poboření již věděla, že se pro letošní rok musí spokojit s titulem druhé vicemistryně České republiky mezi mladšími juniory.

„Poté, co Francesca udělala chybu, jsem si říkala, že by to mohlo vyjít, ale byla jsem stejně hodně nervózní. Naštěstí se mi všechny překážky podařilo překonat bez chyby. Francesca s Nobilis byla pro mě hodně silná konkurence, ale zároveň je to má kolegyně z Jezdeckého klubu Kolowrat, a tak jsem jí samozřejmě držela palce v rozeskakování o stříbro. Příště se jim určitě bude dařit lépe,“ uvedla Kateřina Kučerová.

Adéla Půlpánová - vítězka kategorie starší junioři. Foto: Josef Malinovský
Adéla Půlpánová – vítězka kategorie starší junioři. Foto: Josef Malinovský

Podobně jako v případě dětí, i starší junioři se rozeskakovali o všechny tři medaile. Nejvíce smutná z absence v elitní sestavě byla asi Nicola Grünthalová. Ta s Leandrem S totiž nastupovala do třetího kola s čistým štítem, ale jedna chyba v závěru jí zabránila v dalším boji o místa na stupních vítězů. Do rozeskakování nejprve nastoupila Kateřina Málková s Chintou. Do cíle si dovezla nulu a již jen s napětím čekala, jak na tuto skutečnost zareagují její soupeřky. Hned Adéla Půlpánová s Datasys Duelem dokázala její výsledek překonat – a to o necelou sekundu. Poslední startující Martina Kučerová s klisnou Chlodwiga Marie se ovšem nezalekla a pokusila se i čas 40,97 pokořit. To se jí ostatně podařilo, jenže na posledním skoku chybovala a 4 trestné body jí připravily nejen o zlatou, ale i o stříbrnou medaili. Vítězkou se tedy stala Adéla Půlpánová s Datasys Duelem. Stejná jezdkyně se z mistrovského titulu radovala na Ptýrově i před dvěma lety, tehdy to ovšem bylo dělené prvenství, jelikož s Antonií Sabathilovou zaznamenala naprosto shodný výsledek a navíc v rozeskakování i na setinu stejný čas. „Letošní vítězství je samozřejmě jiné, než to z roku 2012 – zkrátka si mohu říci, že ten titul je jen můj. Doufala jsem, že se nám to podaří, protože Datasys Duel je jeden z nejlepších koní, co jsem kdy sedlala,“ nadšeně konstatovala Adéla Půlpánová.

Kompletní výsledky najdete na adrese www.mcr-ptyrov.cz. Půlhodinový sestřih toho nejzajímavějšího nabídne v úterý 19. srpna od 17.05 hodin Česká televize na programu ČT Sport.