Naděje českého chovu haflingů pošesté v Pardubicích

Naděje českého chovu haflingů pošesté v Pardubicích

Velmi pěknou podívanou už pošesté připravili chovatelé haflingů, kteří využili možnosti předvést své mladé klisny na výstavě Koně v akci a zúčastnit se také Národního šampionátu mladých klisen plemene hafling. Velmi kvalitní kolekci klisen navíc hodnotili a okomentovali Dr. Andrea Sgambati – hlavní hodnotitel plemene v Itálii, Dr. Gerhard Rainer – prezident Evropského svazu chovatelů haflingů a MVDr. Jaroslav Dražan – prezident ASCHK ČR a předseda Svazu chovatelů haflingů v ČR. Oproti minulým pěti ročníkům bylo navíc avizováno také zvláštní vyhodnocení klisen českého chovu.

Velmi kvalitní kolekci klisen navíc hodnotili a okomentovali Dr. Andrea Sgambati – hlavní hodnotitel plemene v Itálii, Dr. Gerhard Rainer – prezident Evropského svazu chovatelů haflingů Velmi kvalitní kolekci klisen navíc hodnotili a okomentovali Dr. Andrea Sgambati – hlavní hodnotitel plemene v Itálii, Dr. Gerhard Rainer – prezident Evropského svazu chovatelů haflingů

Po více než hodinovém velmi důkladném komentovaném hodnocení všech třinácti klisen v postoji i pohybu, během něhož ostatní vodiči nachodili pěkných pár kilometrů, komise seřadila klisny do konečného pořadí. Na celkovém pátém místě se umístila tříletá klisna manželů Studničkových z Vrchovan Fantasy. Klisna je rakouského chovu, narozená u chovatele Huberta Holzknechta po otci Nihilist a z matky Fly po Altess. Klisna má už za sebou první výsledky z chovatelských akcí – v roce 2011 zvítězila mezi dvouletými ve Vrchovaneh, letos dosáhla na druhé místo mezi tříletými tamtéž. Krátce po výstavě v Pardubicích navíc absolvovala zkoušky výkonnosti pod sedlem, což v kombinaci s hodnocením ze svodu klisně zajišťuje příslušnost k akceleračnímu programu. Fantasy byla komisí hodnocena jako moderní korektní klisna s dobrou horní linií, i když trochu měkčími bedry. Malinko menší oči mají za následek horší výraz, klisna ale předvedla prostorné chody, což se samozřejmě považuje za velmi důležité.

čtyřletá Campbella manželů Sixtovýchčtyřletá Campbella manželů Sixtových

O jednu příčku výše se umístila čtyřletá Campbella manželů Sixtových z Obroku. Rovněž Campbella je importována z Rakouska, kde ji odchoval Johann Foidl na klisně Carina-Carisma po Standschütz, která byla připuštěna plemeníkem Avalonem (pozn. tento plemeník bude v příští sezóně působit v českém chovu!). Stejně jako Fantasy je po úspěšném absolvování zkoušek výkonnosti zařazena do akceleračního programu. V Pardubicích byla Campbella ohodnocena velmi dobře zejména pro vynikající horní linii s delším trupem a zádí. Jediné, co klisně bylo vytčeno, byla její menší a méně ušlechtilá hlava. Tato klisna tak jen potvrdila svůj výborný výsledek z výstavy ve Vrchovanech, kde dosáhla na druhé místo v nabité třídě 4-5 letých klisen.

Bronzová v Pardubicích skončila klisna sice českého chovu, ale po italských rodičích. Matkou tříleté 52/25 Grety majitelky i chovatelky Radky Volkové je Ganz po Angel-A, otcem plemeník Nautilus-L. Právě u Grety je potřeba vyzdvihnout předvedení koní. To bylo nutné ocenit u všech předvaděčů – všechny účastnice šampionátu byly výborně připravené, nebyly vidět žádné excesy ohledně ustrojení a uždění, jako tomu bylo ještě nedávno – ale právě předvádějící klisny Grety odvedl naprosto perfektní práci a klisna se výborně předvedla v pohybu, což bylo hlavním důvodem tohoto vysokého umístění. I jinak byla ale Greta hodnocena pozitivně, je v moderním typu, má výbornou stavbu krku a dobrý fundament. Jediné negativní, co komise ve svém hodnocení zmínila, byla strmější lopatka.
Druhé místo pro letošek obsadila loňská šampionka Sunflower po otci Amadeus a z matky Schattelfell po Novalis. Klisna byla importována z Rakouska od chovatele Petera Thalera a je v majetku manželů Studničkových z Vrchovan. Za čtyři roky svého života už toho Sunflower stihla poměrně hodně – kromě vítězství na šampionátu klisen v roce 2011 se stala také šampionkou velmi dobře obsazené výstavy ve Vrchovanech v letošním roce, vloni zde získala druhé místo. Díky vysokému hodnocení ze svodu a úspěšně a s vynikajícím výsledkem absolvovaným zkouškám výkonnosti je příslušnicí akceleračního programu. Hodnocení komise v Pardubicích znělo – klisna velmi dobrého typu, vynikající harmonie tělesné stavby, dobrá horní linie s krásně stavěným kohoutkem a dobře vázanými bedry, korektní mechanika pohybu s prostorným pohybem v kroku. Jediné negativní, co hodnotitelé zmínili, bylo chybějící vyšlápnutí v klusu.

 

And the winner is… Emmeli.

Nejlépe hodnocenou klisnou byla čtyřletá Emmeli po otci Why Not a z matky Elina po Bergbaron. Tato klisna, ač po rakouských rodičích, se narodila v ČR u svých současných majitelů manželů Studničkových.

Slavnostní dekorování šampionkySlavnostní dekorování šampionky

Komise jí v podstatě neměla co vytknout, jediné negativum zaznělo na adresu méně ušlechtilé hlavy. Na druhou stranu komise vyzdvihla především perfektní typ a výborný, trochu delší rámec a výbornou barvu a kvalitu srsti, což je pro náš chov velmi důležité. Mechanika byla u této klisny hodnocena jako korektní a chody prostorné, což ani u šampionky nemůže být jinak. Emmeli je už český rybníček malý, což dokázala jednak úspěšnou účastí na světové výstavě v Ebbsu v roce 2010 a v letošním roce také slušným umístěním na ME haflingů ve sportovních disciplínách, kde reprezentovala české barvy v drezuře.

EmmeliEmmeli a manželé Studničkovi

Abychom povzbudili k účasti na šampionátu také majitele klisen českého chovu, vyhlásili jsme v letošním roce také speciální vyhodnocení klisen českého chovu. Z celkem 13 hodnocených klisen se jich pět narodilo v ČR. Z předchozích výsledků vyplývá, že první a druhou příčku obsadily klisny Emmeli a Greta. Pomyslný český bronz získala klisna majitelky i chovatelky Hany Drábkové z Kuchařovic. Tříletá 62/907 Aschely je dcerou klisny Allison po Nugát a plemeníka Nefris a upozornila na sebe už v loňském roce vítězstvím na výstavě v Kuchařovicích v roce 2010 v kategorii mladých koní. Verdikt komise byl i u Aschely velmi pozitivní – klisna je v dobrém moderním typu, harmonické stavby těla s dobrým posunem zádě. Poněkud horší výsledek v celkovém hodnocení mělo pravděpodobně za příčinu nepravidelný pohyb v kroku, který kvůli své nervozitě bohužel téměř nepředvedla.  
Komentované hodnocení všech klisen jednotlivě bylo pro diváky jistě velmi přínosné a přesto, že pořadí některých klisen mohlo být pro některé z účastníků nebo diváků překvapivé, komise vždy velmi dobře zdůvodnila svoje rozhodnutí. Z výsledků obecně lze soudit, že mezi hlavní znaky, které byly pro hodnocení rozhodující, patří především mechanika pohybu, plemenný typ, harmoničnost stavby těla a horní linie.

62/907 Aschely62/907 Aschely


Sportovní disciplíny

Kromě exteriéru jsme mohli v Pardubicích srovnat také sportovní schopnosti haflingských koní. V sobotu dopoledne měly možnost se předvést vozatajci. V rámci 6. kola poháru Českého sportovního pony se bohužel nakonec předvedly jen tři dvojspřeží, důvodem byla především kolize termínu se závody v Bolehošti. V závěrečném kole poháru zvítězila celkově i mezi haflingy dvojice valachů Zoran a Zafír s Pavlem Živníčkem. Těm bohužel o jediný bod unikl postup do finále poháru ČSP. Stejná dvojice koní, ale s Josefem Živníčkem mladším obsadila druhé místo v hodnocení haflingů (celkově byli třetí), třetí hodnocenou dvojicí byla Astra a Natali, vedené Jaroslavem Drápelou.
V obou sedlových disciplínách byla konkurence větší – účastnilo jich se po sedmi koních.

V neděli brzy ráno se jela drezura stupně Z. Podle rozhodčích, které drezurní soutěž pomohly zorganizovat a hodnotily již v loňském roce, se úroveň výrazně zdvihla a na koních byla vidět daleko lepší příprava. Vítězkou se stala klisna Emmeli (67,73%) s Martinou Studničkovou, které měly natrénováno z účasti na ME. O fous druhá skončila s výsledkem 66,36% klisna Calera s Dominikou Nevolovou – rovněž účastnice letošního ME ve Stadl Paura. Calera je pětileté klisna rakouského chovu po otci Amadeus a z matky Collega po Winterstein. Třetí místo obsadil další účastník ME Pavel Liška se svým novým svěřencem – pětiletým hřebcem Hany po otci Nimrod.

Emmeli klisna Emmeli

Po drezurách následovaly skokové hobby soutěže (do 90 cm), v rámci nichž byli opět haflingové hodnoceni zvlášť. Do rozeskakování po čistě zajetém prvním kole postoupili čtyři haflingové. Vítězem této soutěže (a celkově druhým) byl bezkonkurenčně Filip Tošovský s klisnou Lady po otci Nimrod, kteří mají za sebou už mnoho úspěchů a pravidelně se účastní soutěží pony do stupně S (Lady je momentálně na prodej!). Druhé místo s odstupem téměř 10 vteřin obsadila klisna Sunflower s Pavlem Studničkou a třetí s minimálním odstupem Calera s Dominikou Nevolovou. Čtvrtou účastnicí rozeskakování byla Jana Havelková s valachem Nardym, kteří mají bohaté zkušenosti ze soutěží military. Ti ale bohužel v rozeskakován dostali čtyři trestné body na překážce a skončili na 4. místě.

Filip Tošovský a LadyFilip Tošovský a Lady

 

Doprovodný program
Kromě výše zmíněných akcí bylo na výstavě možné haflingy vidět i doprovodném programu – ukázku před tribunou měl Pavel Liška s hřebcem St-Montym, kteří ve svém küru předvedli, že hafling zvládne i obtížnější drezurní prvky. Jejich vystoupení bylo velmi pěkně připravené už proto, že stejnou úlohu měli natrénovanou právě na letošní ME haflingů ve Stadl Paura.

Pavel Liška s hřebcem St-MontymPavel Liška s hřebcem St-Montym

Chybět samozřejmě nemohli ani manželé Drápelovi s krásným spřežením klisen Astry a Natali a jejím hříbětem, kteří jsou vždy ozdobou reje kočárů.

manželé Drápelovi s krásným spřežením klisen Astry a Natali a jejím hříbětemmanželé Drápelovi s krásným spřežením klisen Astry a Natali a jejím hříbětem

 

V chovatelských kolekcích byl k vidění také plemenný hřebec Andiamo, který bude v příští sezóně opět působit v ZH Písek, který jej nedávno odkoupil od původního majitele.

plemenný hřebec Andiamoplemenný hřebec Andiamo

Návštěvníci nedělního dne výstavy měli možnost vidět haflingy také při orbě. Zdeňku Musilovi se bohužel klisnami Šárkou a Bárou nedařilo tolik, jako v loňském ročníku soutěže o ruchadlo bratranců Veverkových, nicméně předvedli skvělý výkon srovnatelný s účastníky z řad chladnokrevných koní.

 Zdeněk Musil s klisnami Šárkou a Bárou Zdeněk Musil s klisnami Šárkou a Bárou

Jménem Předsednictva SCHH si ještě jednou dovoluji poděkovat všem, kteří si našli dostatek času a byli ochotní do Pardubic přijet se svými koňmi i bez nich jako diváci, poděkování patří samozřejmě i všem, kteří pomáhali organizačně zajistit soutěže (jmenovitě děkujeme především Iloně Matouškové) a samozřejmě i našim sponzorům – firmám DeHeus, Fitmin a Cerea.

Závěrem opět přání, aby příští září do Pardubic zase přijelo o něco více haflingů!
Za SCHH, Veronika Kutilová

 

Celou fotogalerii najdete v KLUBOVNĚ >>ZDE<<