Na startu Velké pardubické bude patnáct koní

Na startu Velké pardubické bude patnáct koní

Princ z pohádek, herec Pavel Trávníček dnes slavnostně vylosoval startovní čísla koní, kteří se už příští neděli postaví na start 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Na startovní listině je patnáct koní, z nichž každý může v nejstarším a nejnáročnějším překážkovém dostihu kontinentální Evropy uspět.

Losování se uskutečnilo v pražském hotelu Paříž, kde jej sledoval i žokej a trenér, osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa st. Ten sice oznámil, že v letošním ročníku startovat jako jezdec nebude, do bojů ale jako trenér posílá hned trojici koní. Kromě Ange Guardiana a Rabbit Wella i Zarifa, pro kterého si přál startovní číslo 1. A ono to vyšlo. „Ruce se mi trochu klepaly, protože jezdci jsou přeci jen pověrčiví. Nikdo nechce třináctku, jiný chce zase třeba sedmičku. Byl jsem trošku nervózní, abych Pepíkovi Váňovi vylosoval číslo, které mu přinese štěstí,“ řekl po losování s úsměvem na tváři Pavel Trávníček.

Foto: Vladimír Valenta
Foto: Vladimír Valenta

Trenér Váňa si pro dalšího svěřence Rabbit Well, kterému los přidělil desítku, přál číslo o trochu nižší, nicméně sám připustil, že až tak důležité to není. „Jestli Rabbit Well odskočí, bude jedno s jakým číslem. Velká pardubická je dlouhý dostih a metr navíc nehraje roli,“ dodal Váňa. Třetí Váňův kůň ve Velké pardubické Ange Guardian dostal číslo 6.

Stejně jako Váňa posílá do Velké pardubické tři koně trenér Čestmír Olehla – Hegnuse, Pareta a Reapera, syna vítězky Velké pardubické Registany. Ta ve Velké pardubické zvítězila dvakrát, naposledy před 11 lety. Stejně jako Reaper bude ve Velké pardubické debutovat jeho jezdec Jakub Spáčil. Dva koně jsou v přípravě u Antonína Nováka, a to Ter Mill a polokrevný Templář, vítěz druhé kvalifikace. V jeho sedle tentokrát bude Marcel Novák.

Divácky sledovaný zcela jistě bude Nikas s Markem Stromským, kteří se pokusí obhájit své loňské a nešťastné vítězství. Ponesou číslo 12. Jedním z velkých favoritů je pak Charme Look, jehož úspěch by byl splněným velkým snem trenérky Martiny Růžičkové. Pomoci by jim mohlo startovní číslo 11. Trenérka do sedla angažovala trojnásobného vítěze Velké pardubické Jana Faltejska. Prozatím jediná vítězná žena – trenérka Lenka Horáková jde do souboje o titul vítěze s Universe of Gracie se šťastnou sedmičkou, o zapsání do historie se pokusí i Jana Junková s Rendez Vous a posledním startovním číslem 15. Další dva jezdečtí debutanti Pavel Složil a Jan Odložil, který zažívá svou nejlepší sezonu, do dostihu povedou Amaragona s číslem 8, resp. Ter Milla s číslem 4. Františku Holčákovi a jeho Puntarenasovi připadla „šťastná“ třináctka, svěřenec Radka Holčáka Peintre Abstrait ponese hned následující čtrnáctku.

Foto: Vladimír Valenta
Foto: Vladimír Valenta

„Na startu sice není žádný zahraniční kůň, ale věřím, že pod novým vedením pardubického závodiště se to zlepší,“ komentoval absenci ze zahraničí Josef Váňa, který ale také veřejně přislíbil, že on a jeho kolegové při získávání koní ze zahraničí pomůžou. A okomentoval také menší počet koní na startu než v minulých letech. „Patnáct koní se bez problémů srovná na startu. Hodně koní vždy znamená hodně zmatků.“ Méně než patnáct koní startovalo naposledy v roce 2011 při vítězství Josefa Váni a Tiumena. „Není to o počtu koní. Každá Velká pardubická je jiná, a proto je tak krásná,“ dodal nejúspěšnější muž historie Velké pardubické.

STARTOVNÍ LISTINA

  1. VELKÁ PARDUBICKÁ S ČESKOU POJIŠŤOVNOU
  2. října 2016
1 ZARIF(IRE), 9 ž. Josef Bartoš Köi Dent
2 HEGNUS, 8 ž. Jiří Kousek Ševců
3 PARETO, 9 ž. Jaroslav Myška Wrbna Racing
4 TER MILL, 10 Jan Odložil DS Malá Morávka
5 TEMPLÁŘ, 9 ž. Marcel Novák Stáj Luka-trdelnik.com
6 ANGE GUARDIAN(GER), 8 j ž. Jan Kratochvíl Stáj Anděl strážný
7 UNIVERSE OF GRACIE(GER), 11 Vlastislav Korytář BORS Břeclav a.s.
8 AMARAGON, 11 žk. Pavel Složil ml. Maxa-Nýznerov
9 REAPER(GER*), 7 žk. Jakub Spáčil Wrbna Racing
10 RABBIT WELL(GB), 10 sj ž. Josef Váňa ml. Rabbit Trhový Štěpánov
11 CHARME LOOK, 9 ž. Jan Faltejsek Orling
12 NIKAS, 11 ž. Marek Stromský Castor
13 PUNTARENAS, 10 ž. Josef Sovka Nicole TJ Monty UH
14 PEINTRE ABSTRAIT(IRE), 10 ž. Lukáš Matuský Elektromontáže Mička
15 RENDEZ VOUS, 7 Martin Liška EŽ Praha a.s.