Na startu Velké pardubické bude dvaadvacet koní i několik zajímavých jmen ze zahraničí

Na startu Velké pardubické bude dvaadvacet koní i několik zajímavých jmen ze zahraničí

Dnes byly uzavřeny startovní listiny 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Na start nejstaršího a nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy se postaví dvaadvacet koní včetně jednoho francouzského reprezentanta. Startovní čísla jim vylosoval rychlostní kanoista, mistr světa a bronzový z olympiády v Londýně Josef Dostál.

Losování se účastnil i Josef Váňa. Foto: Ivan Krejza
Losování se účastnil i Josef Váňa. Foto: Ivan Krejza

Jednadvacet účastníků letošního ročníku Velké pardubické je v přípravě tuzemských trenérů, ze zahraničí do Pardubic míří květnový vítěz dostihu v seriálu Crystal Cup Pasquini Rouge. Ve Francii jej připravuje trenér Patrice Quinton. Los mu určil startovní číslo 22, v sedle bude mít žokeje Jordana Ducheneho.

Josef Dostál ale z osudí jako prvního vylosoval jednoho ze dvou běloušů Terr Milla, z druhého osudí mu připadlo startovní číslo 15. Terr Mill je také jedním ze dvou polokrevníků v poli (druhým je polobratr Templář) a v sedle bude mít Ondřeje Velka. Následoval Rabbit Well připravovaný Josefem Váňou, s vylosovaným startovním číslem jedna byl trenér spokojen. Jedinou klisnou v poli bude Modena, v jejím sedle Dušan Andrés a budou startovat s číslem 6. Andrés bude patřit k nejzkušenějším jezdcům letošního ročníku, bude to jeho 21. start v dostihu. Kromě tuzemských jezdců se představí také několik jmen ze zahraničí – kromě již zmiňovaného žokeje Ducheneho to bude například Kevin Guignon z Francie (Templář) a Thomas Garner z Anglie (Sokol – druhý bělouš v poli). Ještě ve chvíli losování nebylo známé jméno jezdce Klause, jehož majitelem je prezident Jockey Clubu ČR Jiří Charvát. Nakonec jej povede bývalá italská jednička Raffaele Romano. V sedle „šestnáctky“ Gauner Danona se objeví bulharský jezdec Sertash Ferhanov – bulharský jezdec naposledy ve Velké pardubické zvítězil v roce 1970.

Josef Dostál. Foto: Ivan Krejza
Josef Dostál. Foto: Ivan Krejza

Slavnostnímu losování startovních čísel přihlížel i Josef Váňa starší, kterého sice v letošním ročníku jako aktivního jezdce neuvidíme, ale má přihlášeno nejvíce koní v poli. Kromě již zmiňovaného Rabbit Wella (ž. Josef Váňa ml.) je to ještě Hipo Jape (Petr Tůma) a Zarif (ž. Josef Bartoš). Josef Váňa poprvé ve Velké pardubické startoval před třiceti lety, v sedle bude chybět teprve potřetí. „Netěším se, že se budu muset dívat ze země. Ale mám tam koníka, kterému se nechce startovat, tak možná požádám o pomoc při startu a při troše štěstí nic neuvidím,“ pronesl s humorem vlastním Josef Váňa. Legenda Velké pardubické také vzpomněla na Velkou pardubickou v dobách, kdy začínala. „Časy, kdy jsem se málem utopil na Haďáku, jsou dávno pryč. Běhá se mnohem rychleji než za dob Železníka. Je to i díky úpravám, kterými pardubická dráha prošla.“

O dostihové dráze se zmínil také prezident Jockey Clubu Jiří Charvát, který ocenil její dobrou úroveň v posledních dvou letech. Totéž si myslí i místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Michael Skalický:

„Za poslední tři roky se dráha dostala do dobré kondice, je to i díky novému vedení města, které má o dostihy zájem. Chci poděkovat také České pojišťovně za dlouhodobou spolupráci, díky které se daří držet dotaci Velké pardubické na pěti milionech korun,“ řekl Skalický s tím, že na sváteční víkend Dostihový spolek připravil tradiční program. Novinkou snad je jen částečná přeměna struktury dostihového programu, kdy se například Křišťálový pohár či Zlatá spona tříletých přesouvají na sobotu.

„Velká pardubická je naše rodinné ne stříbro, ale zlato. Jsem hrdý na to, že Velkou pardubickou máme. Snažím se o to, aby město k areálu závodiště přistoupilo proaktivněji, zasloužilo by si řádově miliony korun,“ prohlásil člen představenstva Dostihového spolku a.s. a náměstek primátora Pardubic Jan Řehounek. O Velké pardubické jako o „zlatu“ hovořila i mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. „Česká pojišťovna je partnerem Velké pardubické už po dvaadvacáté. Těšíme se na to, kdo si tu naši trofej převezme letos.

A tipy hostů slavnostního losování na vítěze? Všichni odpovídali s nadhledem…

Ivana Buriánková: Nejsem odborník, takže budu vybírat takové jméno, které se mi bude nejvíc líbit.
Michael Skalický: Na domácí půdě nemůžu tipovat.

Jiří Charvát: Klaus!

Josef Váňa: Samozřejmě někdo z mých koní.

Jan Řehounek: Rabbit Well… a neříkám to proto, že pan Váňa sedí vedle mě.

Startovní listina