Na startu první kvalifikace se objeví i dvojice vítězů Velké pardubické

Na startu první kvalifikace se objeví i dvojice vítězů Velké pardubické

Pouhých osmnáct dnů uteklo od letošní pardubické premiéry a už tu máme první kvalifikaci na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Startovní listina obsahuje třináct jmen a dvě z nich již jsou vytesána na desce vítězů Velké pardubické. U ročníku 2015 najdeme jméno Ribelino a u toho loňského No Time To Lose.

Oba nastoupí na start letošní první kvalifikace, každý ovšem v jiné pozici. No Time To Lose se představí na dráze poprvé od nezapomenutelného říjnového vítězství, kdy porazil francouzského Urgent de Gregaine. Ribelino právě před osmnácti dny absolvoval první start po roce a půl a příliš přesvědčivý nebyl, porazil jediného soupeře. Na splnění kvalifikace by to stačit mohlo, ale k průniku na lepší pozice asi těžko.

Velké zkušenosti a kvalitní výsledky ve Velké pardubické má za sebou trojice Templář, Ange Guardian a Universe of Gracie. Posledně jmenovaný reprezentant stáje BORS Břeclav se na startu Velké postavil již čtyřikrát, dokončil třetí, čtvrtý a šestý, jednou ztratil jezdce. Ve třinácti letech ovšem patří k nejstarším přihlášeným koním do Velké. Polokrevný Templář byl na startu Velké třikrát dvakrát dokončil a jednou se do cíle nedostal. Ange Guardian skončil v roce 2016 na druhém místě a loni pátý. Ange Guardian a Templář budou letos debutovat, Universe of Gracie začal letošní rok před pátým místem.

Další skupinu tvoří koně, kteří loni absolvovali v den Velké pardubické Cenu Labe, druhý nejvýznamnější dostih programu. Zvítězil Vicody, v jehož sedle bude opět Josef Bartoš, na druhém místě tehdy doběhl Tzigane du Berlais, ale tentokrát bude jezdecky posílený Janem Faltejskem. Tzigane du Berlais měl loni výbornou sezónu, dvakrát vyhrál, jednou byl druhý a jednou třetí. Páté a šesté místo loni obsadili druhou říjnovou neděli Stretton a Sisi Merble.

Pole doplňují talentovaní koně. Talent několikrát svůj um ukázal, ale vloni moc nestartoval. Vyhrál v Meranu a potom se představil až při derniéře v Pardubicích, kde obsadil druhé místo. Druhý ze svěřenců trenérky Hany Kabelkové Vandual se na dráhu vrací po roce, a tak je jeho výkonnost otazníkem. Theophilos dvakrát doběhl druhý v Poplerově memoriálu, dvakrát vyhrál Prvomájovou steeplechase v Lysé nad Labem, kvalifikaci zkusil jednou, čtvrtým místem loni v červnu příliš nepřesvědčil. Power Zar loni vyhrál Úvodní cross country a také zářijovou kvalifikaci, v samotné Velké byl zadržen. Může být tím „černým“ vzadu.

„Nevím, který z mých koní je nyní nejlepší, uvidí se na dráze. Těsně před startkou jsme museli řešit jezdecké změny, protože Pepča měl pád v Meranu a v sobotu v Pardubicích nemůže startovat. Jarda Myška už s Ange Guardianem startoval a Marek Stromský s Theophilem také, tak jsme to takto obsadili,“ vysvětlil jezdecké obsazení kvarteta svých koní Josef Váňa.

Kvalitní koně v krátkých krosech se představí v Ceně Služeb města Pardubice na 3300 metrů. V tomto dostihu by e před startem v kvalifikaci měl rozběhat Buonarroti, Loire loni vyhrál v den Velké pardubické Poplerův memoriál. Po více než půl roce by se mohla prosadit opět.

Populárního Nikase, který se v zimě přesunul od Čestmíra Olehly k Luboši Urbánkovi, čeká sezónní debut v Ceně Orling na 4400 metrů pod Martinem Liškou. V dostihu bude mít dvanáct soupeřů, ale jeho dosavadní výsledky ho řadí do role jednoho z favoritů. Velký návrat bude k vidění také v Ceně dne dopravy ČR, klasické steeplechase na 3900 metrů. V říjnu 2016 vyhrál Anaking v Pardubicích Stříbrnou trofej, následně vyhrál i v Itálii, ale loni na začátku sezóny se zranil v Auteuil a celý rok nestartoval. Nyní se vrací na dráhu a pod Janem Faltejskem by se měl vrátit na vítěznou vlnu.

Časový harmonogram

Tisková zpráva