Na frenštátském kolbišti zářila Anna Kellnerová i Ludvík Jandourek

Na frenštátském kolbišti zářila Anna Kellnerová i Ludvík Jandourek

V sobotu 27. července proběhlo na kolbišti TJ Slovan ve Frenštátu pod Radhoštěm celkem pět rámcových soutěží při 7. kole Skokového poháru České pojišťovny 2013. Hned ve dvou z nich zvítězila Anna Kellnerová a dařilo se jí i při vrcholu dne. V něm ovšem vyhrál Ludvík Jandourek s Vigem 1.

Anna Kellnerová s Dumolem. Foto: Josef Malinovský.Anna Kellnerová s Dumolem. Foto: Josef Malinovský.

Anna Kellnerová nejprve ovládla soutěž hodnocenou na styl zařazenou do Kolowrat Junior Cupu pro jezdce do 18 let. Od komisaře Zdeňka Goščíka obdržela v sedle koně Zonnedoeptoltien 8,9 bodu a již poněkolikáté potvrdila, že dokáže jezdit nejen na dobrý výsledek, ale také tzv. na pohled.

V následující Ceně Radegasta se sice s tímto svěřencem neubránila jednomu zaváhání, ale pro změnu se do finále určeného pro deset nejlepších probojovala s Dumolem. V něm dokázaly zopakovat bezchybný výsledek pouze dvě dvojice a právě Anna Kellnerová s Dumolem byla tou rychlejší. Radek Šídlo s Conterem-T projel cílovou čarou o 3 desetiny sekundy později, avšak měl mezi rozeskakujícími se ještě jedno želízko v ohni, a to Calvadose 2. Tentokrát si již časově výrazně polepšil na rovných 44 sekund, jenže chyba na posledním skoku jej odsunula až na třetí příčku. Závěrečná překážka přitom mohla rozhodnout o nezdaru i v případě vítězné Anny Kellnerové, kdy jen tak tak horní bariéra zůstala v hácích. „Že jsme málem chybovali, to jsem ani pořádně nestihla zaregistrovat. Překvapila mě skutečnost, že jsme se dostali do vedení a nakonec jej i udrželi. Vůbec jsem totiž nejela na vítězný čas. Naopak jsem chtěla soutěž dojet v klidu, jelikož nás čekal ještě start v hlavní soutěži, a tak jsem nechtěla Dumola rozrušit rychlou jízdou,“ uvedla Anna Kellnerová, která se teprve před pár dny vrátila z mistrovství Evropy juniorů ve Španělsku, kde si vedla velmi slušně. „Obtížnost evropského šampionátu s dnešními parkury se samozřejmě nedá vůbec srovnávat. Účast na mistrovství pro mě byla obrovskou zkušeností, za níž jsem vděčná,“ dodala úspěšná juniorská jezdkyně, jež je teprve pátou vítěznou ženou ve 43 let dlouhé historii frenštátské Ceny Radegasta.

Anna Kellnerová s Dumolem při dekorování Ceny Radegastu. Foto: Josef Malinovský.Anna Kellnerová s Dumolem při dekorování Ceny Radegastu. Foto: Josef Malinovský.

Jak už bylo zmíněno, nechybělo mnoho a dosáhla během jediného dne na hattrick. S oběma koňmi totiž dokončila základní parkur tradičního Memoriálu Zdeňka Fialky na stupni obtížnosti ST* (135 cm) bez penalizace, a mohla tak s nimi postoupit do rozeskakování. S Dumolem se v něm však již rozhodla nestartovat a s Curley Sue zvolila stejnou strategii jako v předešlých soutěžích – tedy zajet co nejlépe bez většího důrazu na rychlost. Nulu na bodovém kontě si sice udržela, ale s časem 50,38 byla nejpomalejší, což pro ni v důsledku znamenalo 6. pozici.

 

Ludvík Jandourek s Vigem. Foto: Josef MalinovskýLudvík Jandourek s Vigem. Foto: Josef Malinovský

O ty nejvyšší příčky bojoval především Aleš Opatrný s kompletní trojicí koní, s nimiž do soutěže nastoupil. Vedle Anny Kellnerové mu konkurovalo ještě dalších deset jezdců, přičemž mu nejvíce zavařil Ludvík Jandourek. Opatrný nejprve dokončil bezchybně se Zandirem. O chvíli později jej překonal Ludvík Jandourek s Vigem 1 v čase kratším o více jak 2 sekundy. Opatrný, stejně jako ostatní startující, tudíž musel hodně riskovat, a to se jemu i všem dalším nevyplatilo. Ve snaze být rychlejší Aleš Opatrný jednou zaváhal s Casalem I i s Coraggiem 1. Vítězem generálky na nedělní Velkou cenu se tedy stal Ludvík Jandourek s Vigem 1. „Dnes nám rozeskakování sedlo již od prvního skoku. Po něm přišla otočka relativně brzy a lehce nám to v obratu podklouzlo, ale o to jsme jej dokončili rychleji. Nájezd na druhý skok nám vyšel dobře s místem a velký oxer, který byl třetí v pořadí, jsme vzali hodně zešikma. Pak přišel další těžký obrat na kolmý skok a následnou dvojkombinaci. Po ní již byla jen otočka zpět k poslední překážce, kde nám odskok vyšel zhruba na tři metry, což Vigovi v rychlejším tempu vyhovuje. Když jsem zjistil po projetí cílem, že jsme o více jak 2 sekundy rychlejší, říkal jsem si, že jsme odvedli dobrou práci a soupeři budou mít potíž nás překonat,“ popsal závěrečné rozeskakování ze svého pohledu Ludvík Jandourek. Ten se nyní bude soustředit na to, aby pokud možno stejný výkon zopakoval i v nedělní Velké ceně Frenštátu, v níž před dvěma lety dominoval s Casiem Karsit. „Vigo si drží po letošním mistrovství republiky stále skvělou formu, a tak pevně doufám, že tomu zítra nebude jinak. Naštěstí je typ koně, kterému příliš nevadí horko, ani mouchy. Letos vylepšený povrch je navíc v excelentním stavu. Vždy byl vyhlášený množstvím hrbolů, což se výrazně změnilo. Ani za jedním skokem to nedunělo, což je v tomto extrémním počasí hodně překvapující. Pořadatelé si tak zaslouží velkou pochvalu,“ uzavřel Jandourek.

Velké ceně budou předcházet ještě tři soutěže, z nichž jedna bude dílčím finále Equiservis Amateur Tour a další kvalifikací Kolowrat Junior Cupu. Všechny bude možné sledovat nejen z ochozů kolbiště, ale také prostřednictvím živého internetového přenosu na internetu vysílaném hned na dvou „live kanálech“ – www.skokovypohar.cz/live a www.equitv.cz/live. Podrobnosti najdete na www.skokovypohar.cz.

ONLINE výsledky můžete sledovat na www.comfortlight.cz/online