Na dražbu míří opravdu dobří koně, říká její organizátor Tomáš Janda

Na dražbu míří opravdu dobří koně, říká její organizátor Tomáš Janda

Středoevropská dražba anglického plnokrevníka se v Pardubicích koná už šest let. Tak dlouhou dobu je tradičním „předskokanem“ vrcholu dostihové sezony, Velké pardubické. Jde o atraktivní záležitost pro prodávající i kupující, na své si ale přijdou i obyčejní návštěvníci. I laici se mají na co těšit…

Dražba koní na pardubickém závodišti. Foto: Luboš Jeníček.

 

Více prozradí organizátor Středoevropské dražby anglického plnokrevníka Tomáš Janda.

 

Pane Jando, co jste připravili pro letošní ročník dražby?

Tomáš Janda

Pro letošní rok se dražba vrací k osvědčenému termínu, tedy pátku před VP a zahajuje tak třídenní dražební a dostihový festival. Myslím, že na dražbu míří opravdu dobří koně, podařilo se nám sestavit opravdu kvalitní katalog. Dražba začne stejně jako loni charitativní dražbou obrazu.

 

O letošním katalogu se mluví jako o „rozsahu hubeném, obsahu bohatém“. Jak to tedy je?

Ano, bohužel je v něm početně méně koní než v minulosti, na druhou stranu to plně vyvažuje kvalita nabízených plnokrevníků. Dražba je služba pro majitele a chovatele a jako taková je vždy závislá na aktuální situaci v českém dostihovém sportu i ekonomice.

 

Kterého z nabízených koní považujete za skutečnou špičku?

Takových koní je v letošním katalogu hned několik. Rozhodně to jsou dvouleté klisny Sázava a Lužnice, které patří k absolutní špičce dvouletého ročníku u nás a příští rok je čeká nejdůležitější rok kariéry. Takové klisny jsou na prodej jen velmi zřídka. Dále je v katalogu několik špičkových ročků.

Dražby koní známe už ze starých filmů, v zahraničí je to zcela běžná věc. Jaká je ale novodobá historie dražeb koní v  České republice?

V dostihově vyspělých státech jsou dražby běžnou součástí dostihového průmyslu. Snaha přiblížit Česko k těmto zemím je také jeden z důvodů, proč dražby pořádám. Než jsem začal dražbu před šesti lety pořádat, několik let tady podobná akce scházela. Dražby u nás sice měly tradici, ale ta byla těsně po roce 1989 přerušena. Bylo to do značné míry dáno změnou společenských podmínek, před revolucí byly kupci výhradně státní podniky a utrácely vlastně virtuální peníze v jiných státních podnicích, které nabízely koně na dražbách. Dá se říci, že dražba v Pardubicích více navazuje na tradici před druhou světovou válkou a ještě více na tradici v západoevropských zemích.

 

Anglický plnokrevník se v Pardubicích draží už pošesté. Proč zrovna Pardubice? Souvisí to s Velkou pardubickou?

Většina dražeb po celém světě se koná na podzim, zejména v říjnu. Pardubice mají také vhodnou polohu. A souvisí to i s Velkou pardubickou, protože to je fenomén známý po celé Evropě a láká lidi z mnoha zemí. Spojit tento svátek s dražbou a posílit dostihové dění v Pardubicích se přímo nabízelo.

 

Jak je dražba v Pardubicích vyhledávaná? Mají o ni zájem i partneři v zahraničí?

Ano, o dražbu je pravidelně zájem i v zahraničí. Byli zde prodáváni koně z Irska, Polska, Německa a Slovenska. A kupci byli též třeba z Itálie. Zájem v zahraničí je tedy slušný. Spíše mě mrzí menší letošní zájem z řad českých subjektů.

 

Jak laikovi vysvětlíte průběh dražby? Jaká jsou pravidla?

Průběh dražby není nic složitého. Dražby se může zúčastnit kdokoli a není nutná žádná registrace předem. Jen po vydražení se musí kupující identifikovat. Dražební pravidla stejně jako další informace naleznou zájemci na webu www.drazbykoni.cz a v dražebním katalogu.

 

O čem je příprava dražby – asi to není o tom, že čekáte v kanceláři, kdo se přihlásí a pak „jen“ zprostředkujete prodej…

Samozřejmě příprava dražby je poměrně složitý proces. Je třeba splnit všechny zákonné požadavky pro pořádání dražeb. Vše připravit, naplánovat. S dražbou mi pomáhá zhruba patnáct lidí. Snažím se přesvědčit prodávající, aby koně na dražbu poslali a samozřejmě kupce, aby se dražby zúčastnili. Nedílnou součástí je i příprava katalogu. Je to skutečně mnoho věcí, které se musí udělat a vše detailně popsat by vydalo na celý článek.

 

Vy sám aktivně koně nakupujete a prodáváte. Co se vám v poslední době skutečně povedlo a z čeho máte největší radost?

Obecně mám radost, pokud jsou klienti spokojení. Letošek je pro mě z pohledu úspěšných nákupů dalším skvělým rokem. Vyjmenovat všechny koně, kteří mě letos potěšili, by bylo na dlouho, ale zmíním aspoň trojnásobnou klasickou vítězku Ley Percy nebo klasického vítěze Talara. Dále třeba Mister Westminster nebo Budapest, který bude startovat ve Velké pardubické. Dále mě těší úspěchy koní, kteří prošli Středoevropskou dražbou, jako třeba přední sprinterka Waka Laura.