Minikoně budou pomáhat klientům DS Kréta při terapii

Minikoně budou pomáhat klientům DS Kréta při terapii

Na české poměry zcela unikátní druh zooterapie, tedy léčebného kontaktu člověka a zvířete, nabízí nyní svým klientům DS Kréta. Zařízení respektované celostátní sítě ANAVITA se totiž stalo domovem pro pět minikoní z Holandska. Jejich chov v nově zbudovaných stájích v lesoparku u Domova umožní klientům s Alzheimerovou chorobou a seniorům dotykovou terapii. Netradiční formu hipoterapie nabídne přitom ANAVITA v rámci péče o seniory jako jediné zařízení v Česku.

minikoně

„Dotyková terapie se zvířaty totiž významně pomáhá odbourávat komunikační bariéry, „rozpouštět“ strachy a obavy, uvolňovat emoční či svalové napětí a také stres – například při přechodu do nového prostředí,“ vysvětlil své pohnutky pro další filozofickou vizi péče o klienty DS ANAVITA zakladatel největší specializované tuzemské sítě Domovů seniorů Jiří Dušek.

Za pravdu mu dávají také odborníci v péči o seniory.

„Pohyb je život. A taková pravidelná procházka s cílem, jakou budou klienti Kréty absolvovat nově po energeticky nabitém lesoparku právě do stájí za minikoníky, bude pro seniory o to více energeticky nabíjející a přínosná,“ vítá nápad zkombinovat pravidelné docházkové canisterapie s mazlícími pejsky s možností chovat v Domově vlastní a navíc takto ojedinělá zvířata, supervizorka ANAVITY a současně jedna ze zakladatelek České alzheimerovské společnosti Pavla Hýblová.

Podle ní je toto miniaturní koňské plemeno velikosti psa velmi klidné. A pro denní kontakt „senior – zvíře“ na rozdíl od běžných koňských plemen, které by mohly vyvolávat u klientů obavy či strach, naprosto ideální. Unikátní zooterapie pomůže navíc klientům s Alzheimerovou chorobou udržet si co nejdéle kontinuitu vzpomínek na svůj dřívější život, kdy se s koňmi mnozí běžně setkávali.

Slavnostního křtu pětice miniaturních terapuetických koníků se za účasti médií ujala jako kmotra někdejší 2. Vicemiss ČR Veronika Procházková-Chmelířová.

Zdroj: DS Kréta