Mezinárodní výstava Koně v akci láká na filmové téma

Mezinárodní výstava Koně v akci láká na filmové téma

Vyhledávanou mezinárodní výstavu o koních a lidech „Koně v akci“ hostí pardubické závodiště už po šestnácté. Letos Dostihový spolek a.s. nabízí téma „Koně a film“ a s ním rozmanitý program pro děti i dospělé návštěvníky. Představí se různá plemena koní v mnoha různých sportovních disciplínách i pracovních činnostech a lože dostihových tribun se na čas promění v promítací sály. Poutavé koňské příběhy začínají…

Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová
Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová

Dostihové závodiště své brány výstavě otevře tradičně první zářijový víkend, tedy v sobotu a neděli 6. a 7. září 2014. Po oba dny bude připraven program, do kterého se budou moci aktivně zapojit všechny věkové generace návštěvníků. „Setkání koní a lidí v takové míře a v rozsahu, jaké výstava Koně v akci nabízí, je v České republice ojedinělé,“ říká ředitel pořádajícího Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. „Každoročně se snažíme divákům nabídnout něco nového a zajímavého, hledáme atraktivní téma. Podtitulem letošní výstavy je motto Koně a film a chceme tím návštěvníkům výstavy představit koně jak v roli filmových hrdinů, tak i v jejich vedlejších rolích a v dokumentárních filmech,“ dodává Skalický.

Diváci poznají také zblízka dostihový svět i svět sportovních koní a také historii českého jezdeckého sportu. Ukázky práce s koňmi budou k vidění na dostihové dráze, ve stájích, na sportovních kolbištích, ale i při chovatelských přehlídkách, soutěžích nebo dokonce výstavách a seminářích. „Velká část programu je věnována dětem, prostor dostávají chovatelské přehlídky a prezentace rozmanitých dovedností chladnokrevných koní i poníků. V doprovodném programu jsme nezapomněli ani na různé soutěže pro návštěvníky či dokonce ochutnávku regionálních potravin Mls Pardubického kraje,“ vyjmenovává některé body programu ředitel Michael Skalický.

Na pískovém kolbišti se uskuteční pony hry pro děti spojené i s ukázkami hipporehabilitace, na sousedním travnatém kolbišti bude k vidění výstava nativních anglických plemen pony a trakénských koní, na celý den je připraven program ve westernovém městečku i ukázky sportovní kynologie. Paddock bude patřit chovatelských přehlídkám. Představí se plemena norik, slezský norik, českomoravský belgik, anglický plnokrevník, shagya arab, trakénský kůň, starokladrubský kůň a řada dalších. V oranicích a na dráze u lesa budou chladnokrevní koně soutěžit v orbě a v ovladatelnosti, u hlavní tribuny pak v tahu břemene. Kromě toho se chladnokrevní koně předvedou i v zápřahu a dokonce i v roli dostihových koní. Protikladem „velkých“ chladnokrevných koní budou poníci a minihorse, kteří budou zápolit v parkurových soutěžích. „Po oba dny, jak v sobotu, tak i v neděli, je v cílové rovině před hlavní tribunou připravena slavnostní přehlídka účastníků výstavy s ukázkami jejich činností a dovedností. V sobotu začínáme slavnostním zahájením už 9 hodin, v neděli tato přehlídka začne v poledne,“ dodává ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.

Kdykoli během dne mohou návštěvníci navštívit lože na tribuně D, kde budou promítány filmy a dokumenty s koňskou tématikou. Budou tu také instalovány expozice plakátů výstavy Koně v akci i Velké pardubické či obrazů Emila Kotrby a dalších autorů. V tiskovém středisku bude k vidění výstava dokumentů a exponátů ke 140. výročí Velké pardubické.

Program 16. ročníku mezinárodní výstavy Koně v akci s podtitulem Koně a film je k dispozici na http://www.pardubice-racecourse.cz/kone-v-akci.