Mezi pony mistry ČR je i neteř Aleše Opatrného

Mezi pony mistry ČR je i neteř Aleše Opatrného

V neděli 30. srpna vyvrcholilo mistrovství České republiky v parkurovém skákání a v drezurním ježdění dětí na pony, které probíhalo ve Zduchovicích u Kamýku nad Vltavou. Mezi skokovými vítězi je i neteř seniorského mistra ve skocích Aleše Opatrného.

Adéla Opatrná zvítězila v sedle Diamanta 4 v kategorii dětí ve věku 8 až 12 let na pony 136 až 148 centimetrů kohoutkové výšky hůlkové (KVH). Perfektně zvládla všechny tři kola mistrovské soutěže, a tak v neděli vystoupala při slavnostním dekorování na nejvyšší stupínek. Za ní skončily Natálie Kovářová s Melisou 4 a Jana Táboříková s Romeem 17.

Stejná věková kategorie jezdců závodila i na pony s KVH do 135 centimetrů. Na vítězství v tomto případě dosáhla Eliška Hasnedlová s Kewinem 1. Bezchybné výkony po všechny tři dny předváděla také Natálie Kovářová na pony jménem Dollom Sharivari. V kombinaci se slušným hodnocením z úvodní stylové soutěže obsadila celkové druhé místo před jednou chybující v třetím kole Marianou Michlíčkovou s Likenem 1. Natálie Kovářová tak byla jedním ze dvou účastníků, kteří se na stupně vítězů podívali během zduchovického mistrovství opakovaně.

Kategorie skoky, 8 - 12 let, pony do 135 cm. Foto: Jan Matuška
Kategorie skoky, 8 – 12 let, pony do 135 cm. Foto: Jan Matuška

Jezdci ve věku 13 až 16 let na pony do 148 centimetrů KVH se o některé z medailí museli rozeskakovat. Nikoliv však o tu zlatou, kterou si díky pouhým čtyřem trestným bodům ze tří parkurů pověsila na krk Nina Hartzová na klisně Vanese 8. Dalších pět dvojic mělo na svém kontě po třetím kole 8 trestných bodů, což znamenalo, že boj o stříbrnou a bronzovou medaili bude pokračovat. Po napínavém rozeskakování se z druhé příčky radovala Tereza Lipavská s Kačenkou 1, která předvedla bezchybný výsledek a navíc byla ze všech nejrychlejší. Jen o 15 setin sekundy pomaleji projela cílovou čarou s čistým kontem Sofie Najmanová na Nightbeauty T, a tak brala bronz. Nejvíce smutná byla asi Markéta Miková na pony Sun Shain, jelikož ani ona si nepřipsala v rozeskakování žádný trestný bod, ale pomalejší tempo jí připravilo o medaili.

Kategorie skoky, 8 - 12 let, pony do 148 cm. Foto: Jan Matuška
Kategorie skoky, 8 – 12 let, pony do 148 cm. Foto: Jan Matuška

V dopoledních hodinách zduchovické kolbiště patřilo poslední z drezurních soutěží letošního mistrovství. O medailích se rozhodovalo mezi jezdci ve věku 13 až 16 let na pony do 148 centimetrů. Stejně jako v úvodních dvou kolech nenašla přemožitele Alexandra Hanáčková s Grenadier. Na druhém místě za ní skončila Zuzana Baloušková s Lipton Sambou a na třetím Sára Vingrálková s Emilem-R.

Dvě drezurní soutěže pro jezdce ve věku 8 až 12 let byly pouze dvoukolové a v jejich případě tedy bylo vše rozhodnuto již v sobotu. Anna Helebrantová na Mateo di Belle byla nejlepší v prvním kole, ale v tom druhém skončila až třetí. Přesto jí průměrná známka 66,184 % stačila na zlato. Naopak Elišce Skřivanové s Montym 14 k lepšímu než druhému místu nestačila ani nejlepší sobotní úloha hodnocená 67,105 %. Bronzovou medaili si odvezla do Brna Julie Sekaninová s ponym Don Johnson.

Kategorie drezura, 13 - 16 let, pony do 148 cm. Foto: Jan Matuška
Kategorie drezura, 13 – 16 let, pony do 148 cm. Foto: Jan Matuška

V soutěži stejně starých jezdců na pony do 135 centimetrů byly výkony v obou dvou mistrovských úlohách vyrovnané. Jana Táboříková si s Toby 2 odvezla medaili nejcennější, druhá se umístila Eliška Hasnedlová na Zeklanovi a třetí její stájová kolegyně z JK Mělník Karolína Wiesnerová s Dráčkem. Eliška Hasnedlová je tak další dvojnásobnou medailistkou. Na rozdíl od Natálie Kovářové však úspěchy získala pokaždé v jiné disciplíně.

Zkrácený záznam průběhu mistrovství ČR pony ve Zduchovicích odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu 2. září od 13.35 hodin. Repríza je naplánována na sobotu 5. září od 10.50 hodin na stejném kanálu. Kompletní výsledky najdete na adrese www.zavody-zduchovice.cz.